TOMISLAVOVA PRIČA: Odbili mu 1.246 molbi za posao, a u Kanadi za godinu dana zaradio za KUĆU I DVA AUTOMOBILA
Životna priča ovog momka nateraće vas da ozbiljno porazmislite o svojoj budućnosti.
Tomislav Čičak (30) iz Orahovice samo je jedan u nizu Slavonaca koji su proteklih godina napustili Hrvatsku u potrazi za boljim životom. Ovaj Orahovčanin u Hrvatskoj nije našao posao iako ima završen fakultet.
– Može se reći da imam jedan i po fakultet. Hrvatsku nisam doslovno morao da napustim jer sam nekako preživljavao, ali otišao sam jer nisam mogao dobiti osnovno i Ustavom zagarantovano pravo na rad. U Hrvatskoj sam poslao 1.246 molbi za zaposlenje i nisam nigde dobio posao. Danas u Kanadi radim kao krovopokrivač, a po struci sam ekonomista-informatičar. Mislim da sam se snašao odlično jer sam kao stranac za manje od godinu dana uspeo da kupim kuću. Imam dva automobila, jedan porodični i drugi za posao – kazao je Tomislav Čičak za Glas Slavonije i pojasnio odnos poslodavca prema radniku.
ON SREĐUJE KRAVE: Ovaj čovek ima najneverovatnije zanimanje u Srbiji i DOBRO ZARAĐUJE!
Oh come on. Give me a break! !!Hrvatski -a daj. ..Ostavi me na mirubosanski- a daj nemoj me je..t visePosted by Tomislav Čičak on Thursday, January 7, 2016
Ženama puno teže
Tomislav naglašava kako je ženama puno teže da pronađu posao nego muškarcima.
– Što se tiče tzv. ženskih poslova, situacija nije dobra jer su to uglavnom niskokvalificirani poslovi koji nisu puno plaćeni, tako da i nije neobično da žene rade "muške" poslove. Škola, odnosno programi koji postoje, za svaku su pohvalu. Ipak je ovo imigracijska zemlja. Moja su se deca uklopila savršeno. Škola im nije svedena na silno bubanje teorije, već u razvijanje ličnosti i ljudskih vrednosti. Jako puno ima nastave u prirodi, muzejima i slično. Praktični su – neće ih učiti kako da računaju već kako da koriste kalkulator – priča Tomislav.
"Osećam da me poslodavac ceni"
- U Kanadi koriste vašu lošu situaciju i činjenicu da morate da radite za njih. Imamo zatvorene radne dozvole i dosta je teško naći novog poslodavca dok ne rešite status u tzv. permanent resident. Žalosno je što se i s takvim tretmanom tu osećam bolje nego u Hrvatskoj. Osećam da me poslodavac ceni. Otkako sam došao, plata mi je porasla za 50 posto. Nemojte odmah misliti "vau", jer u Kanadi platu dobijate bruto. Ali, ovo je moja impresija, ima svakakvih priča. Uglavnom, moraš biti uporan i izazivati sreću - dodaje Tomislav.
On je u Kanadu prvo otišao sam, a potom je došla i njegova porodica, supruga Ana, te ćerka i sin.
Tomislav naročito ističe kako su svakodnevni problemi uglavnom puno bolje rešeni u Kanadi nego u Hrvatskoj.
STUDENT IZ SRBIJE NA FORBSOVOJ LISTI NAJUTICAJNIJIH: Radi sa Ban Ki Munom, a ovako je došao do posla
– Registracija automobila traje otprilike pet minuta jer nema tehničkog pregleda i košta 80 dolara u mojoj provinciji Alberti, a porez i druge naknade nisu uračunati u cenu. Bankarstvo je jednostavno, jedino što malo smeta je što za sve moraš imati narudžbu. Uglavnom, susedstvo i druženje koje mi imamo u Orahovici te, usudim se reći, osećaj zajedništva, ovde ne postoji, tu svi samo trčimo za dolarima. Želja mi je otvoriti svoju kompaniju jer ovde bilo šta da otvoriš i ako malo imaš smisla, možeš super živeti. Uvek imamo pokvari naš mentalitet i zavist, tako da me to još uvek drži podalje. Pohvalio bih svoje prijatelje s kojima se, iako sam otišao daleko, stalno čujem i neverovatna su velika podrška sve ovo vreme. Komuniciramo porukama, Skajpom… Takođe su mi roditelji i brat bili velika podrška, to mi najviše nedostaje – kaže sa setom Tomislav.
KANADA, OBEĆANA ZEMLJA: Prosečna plata 3.700 evra, a OVO su najtraženija zanimanja!