Azijske berze ponovo u padu, ulagači strahuju da će paraliza potrajati mesecima
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 1,1 odsto.
Na azijskim berzama su u ponedeljak cene akcija pale jer ulagači strahuju da će zbog širenja virusa korona paraliza delova privrede potrajati još mesecima, što bi, uprkos velikim monetarnim i fiskalnim podsticajima, dovelo do velikih privrednih šteta.
Da li ćemo svi dobiti od države po 100 evra? Evo šta je "novac iz helikoptera" koji će koristiti naša Vlada
Kako brendovi treba da komuniciraju sa krajnjim korisnicima tokom epidemije korona virusa
STIŽE POMOĆ GRAĐANIMA I PRIVREDI: Srbija spremila PET MILIJARDI evra za borbu protiv krize izazvane pandemijom
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks pao gotovo tri odsto, dok su cene akcija u Južnoj Koreji, Šangaju, Hong Kongu i Singapuru skliznule između 0,8 i dva odsto. U Australiji su, pak, porasle 4,5 odsto.
Podršku tržištima prošle nedelje su pružale vesti o paketu pomoći američkoj privredi od oko 2.200 milijardi dolara, koji je dogovoren u Kongresu, kao i poruke iz američke centralne banke Feda o vanrednim merama za povećanje likvidnosti na tržištima.
I vlasti drugih zemalja pokušavaju da podrže ekonomije, no mnogi delovi privrede jednostavno su paralizovani jer je u nastojanjima da se zaustavi širenje korona virusa tri milijarde ljudi blokirano, zatvoreno u svojim domovima.
Zbog toga su, među ostalim, analitičari JP Morgana povećali svoju procjenu pada globalnog privrede u prvom polugodištu na 10,5 odsto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje.
- Smanjili smo procene za globalni BDP, uzevši u obzir daljnje širenje korona virusa u svetu, kao i povećane privredne štete zbog mera koje su nužne za suzbijanje zaraze - poručili su analitičari te banke.
Vlasti najvećih svetskih ekonomija preduzimaju niz mera kako bi ublažile predstojeću recesiju. Centralne banke smanjile su kamatne stope i uvele mere za poboljšanje likvidnosti na finansijskim tržištima.
KORONA VIRUS RAZARA SVETSKE BERZE: Izgubljeno čak 15 BILIONA dolara!
LEKCIJE IZ 2008. SADA ŠTITE TRŽIŠTA: Dve su ključne, a obe su sada primenjene
VUČIĆ PREDSTAVIO EKONOMSKE MERE: Svakom frizeru, obućaru, pekaru... PLATIĆEMO MINIMALAC
"Moći ćemo da proizvodimo 100 respiratora dnevno" Veliki pomak u SRPSKOM ZDRAVSTVU (VIDEO)