KINESKI JUAN UBRZANO SLABI: Azijski TIGAR strepi od smera Trampove politike!?
Nakon predizbornih pretnji, Peking čeka prvi poslovni korak novog predsednika SAD – Berze strepe od mogućeg naglog pada dolara!
Centralna banka Kine fiksirala je juče vrednost juana u odnosu na američki dolar na najniži nivo od 9.decembra 2008. godine u trenutku eskalacije najveće globalne finansijske krize od Drugog svetskog rata. Na berzi u Šangaju američki dolar je vredeo 6,866 juana.
Od američkih izbora 8. novembra i pobede Donalda Trampa koju svetske berze nisu očekivale, centralna banka Kine već osmi dan za redom pušta nacionalnu valutu da slabi, dok istovremeno zeleni dolar dostiže najvišu cenu u poslednjih 14 godina. Od Trampove izborne pobede, vrednosti valuta dve najjače ekonomije sveta u sve oštrijem su raskoraku. Sa jedne strane investitori sada očekuju da će Tramp ostvariti brojna predizborna obećanja o basnoslovnim ulaganjima u razvoj američke privrede i infrastukture (preko jednog biliona dolara) – što osetno vraća poverenje u valutu SAD i naveliko izbacuje kapital iz zemalja u razvoju.
Sa druge strane, Trampove predizborne pretnje najvećem trgovinskom partneru – Kini dobro su poznate. Da lči će buduća američka administracija – kao što je Tramp najavljivao u predizbornoj kampanji – stvarno proglasiti Kinu „valutnim manipulatorom“, tužiti je Svetskoj trgovinskoj organizaciji za krađu intelektualne svojine i uvesti carinu od 45 odsto na uvoz kineske robe?
Kina još ne zna da li će jednom u Beloj kući Tramp ostvariti ove pretnje, ili možda neki njihov deo. Ono što se pouzdano zna jeste da Kina ostvaruje trgovinski suficit sa SAD u visini od oko 365 milijardi dolara, da oko 900.000 radnih mesta u Americi direktno zavisi od biznisa sa „azijskim tigrom“, kao i da je Peking vlasnik američkih državnih hartija od vrednosti u visini od oko 1,2 biliona dolara (što je oko 6 odsto javnog duga SAD).
Budući da je prvi poslovni korak novoizabranog predsednika SAD prema Kini još neizvestan, Peking uveliko razrađuje brojna scenarija.
Azijski tigar već zna da bi eventualno uvođenje carina od 45 odsto na uvoz kineske robe u SAD dovelo do drastičnog pada izvoza kineske robe u Ameriku od 87 odsto, procenjuju eksperti berze u Hongkongu. Takav (mogući) pad kineskog izvoza u SAD snizio bi BDP Kine tokom vremena za 4,82 odsto. Naravno, takav gubitak BDP-a ili usporavanje rasta BDP-a takvih razmera moglo bi dovesti do ozbiljnih posledica unutar Kine, procenjuju u londonskom Sitiju.
Da li je Donald Tramp zaista spreman da zaoštri ekonomske i političke odnose sa Kinom i koliko?
U nedostatku odgovora, berze primećuju da centralna banka Kine ubrzano pušta juan da devalvira, čime za početak čini tamošnji izvoz pristupačnijim stranim kupcima, navodi „Volstrit džurnal“.
- Juan je devalvirao prema dolaru, ali njegova kursna vrednost u odnosu na korpu valuta je stabilna i čak nešto jača, što pokazuje da finansijsko tržište ne brine oko kursa juana – procenjuje se u CFETS-u.
Do prvog zvaničnog poteza Donalda Trampa ima još više od dva meseca. Svetske berze znaju da bi Trampu, čak i da poželi da ostvari neke od pretnji usmerenih prema Kini bili potrebni i saglasnost Kongresa i dosta vremena za sprovođenje... uz potpuno neizvesne posledice po domaći biznis koji posluje sa „azijskim tigrom“ kao i za ostatak sveta.
Berze u međuvremenu brinu ćudljivo kretanje kursa dolara prema evru i jenu:
- Finansijska tržišta slute mogući nagli pad dolara, uprkos spektakularnog jačanja poslednjih dana – prenosi Rojters ocenu brokera berze u Tokiju.