Plata ne mora na račun, može i keš na ruke
Nijedan propis u Srbiji, najstarije građane, baš kao ni radnike, ne obavezuje da do svog novca dolaze preko banaka. I među zaposlenima sve je više onih koji bi svoju platu radije videli u koverti, a ne na računu
Poslednjih meseci država sve glasnije zove penzionere da odustanu od poštara i penzije počnu da primaju preko tekućih računa.
RAST BDP-a u Srbiji 3 odsto, sledeće godine 3.5: Konstataciju Svetske banke potvrđuje MMF!
PIVSKI BUM! Pivare u Srbiji sve unosniji BIZNIS!
Nijedan propis u Srbiji, međutim, najstarije građane, baš kao ni radnike, ne obavezuje da do svog novca dolaze preko banaka. I među zaposlenima sve je više onih koji bi svoju platu radije videli u koverti, a ne na računu.
Tako bi izbegli bankarske troškove koji godišnje iznose najmanje 1.200 dinara.
ODLIČNA VEST: Novi zakon donosi penzije SVIM građanima preko 65 godina!
Zaposleni su već zaboravili blagajne i redove pred vratima kada "krene" plata. Gotovinske isplate su još "žive" samo kod poslodavaca koji ne plaćaju poreze i doprinose na pun iznos plate, pa tako izbegavaju poreznike. Legalna, propisno oporezovana, plata "na ruke" izašla je iz mode, ali ne i iz zakona.
- Zakonom o radu nije propisan način isplate zarade, odnosno nije propisano da se zarada mora uplatiti na tekući račun zaposlenog - rečeno je "Novostima" u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
POSAO O KOME MAŠTA SVAKI MUŠKARAC! Treba samo da pijete mnogo piva i postaćete IT!
- Pravilnikom o sadržaju obračuna zarade, odnosno naknade zarade je propisano da obračun zarade, "platni listić", sadrži podatke o zaposlenom, uključujući i naziv banke i broj računa na koji se isplaćuje zarada. Ovo znači da poslodavci za zaposlene koji nemaju otvoren tekući račun u nekoj banci, koji su se izjasnili za isplatu zarade "na ruke", ne popunjavaju ove podatke u "platnom listiću"”, navode.
Da ni po jednom zakonu za koji su oni nadležni, građani za prijem plata i penzija nisu obavezni da imaju otvorene tekuće račune, niti poslodavac i država smeju time da ih uslovljavaju, potvrdili su i u Narodnoj banci Srbije.
- Zakonom o platnim uslugama propisuju se vrste platnih usluga, među kojima je usluga otvaranja i vođenja platnog računa, kao i to ko može da pruža platne usluge. Na osnovu ovog zakona NBS je donela odluku kojom se propisuju bliži uslovi i način otvaranja, vođenja i gašenja tekućih računa. Ali navedenim zakonom i odlukom nije utvrđena obaveza da fizička lica moraju da otvore tekući račun u banci na koji će primati uplate zarade od poslodavca, niti drugi propisi NBS regulišu ovo pitanje - ističu u centralnoj banci.
NE DAJTE DA VAS PREVARE! Ako dobijete ovakvu novčanicu, znajte da je LAŽNA!
Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca objašnjava da je jednostavnije iz ugla poslodavca da plate radnicima isplaćuju preko tekućih računa.
- U suprotnom, taj iznos bi dizali iz banke i time rizikovali da ih neko i opljačka. Transferom preko banaka zaobilaze ovu proceduru, a i većini radnika to više odgovara. Zaposleni žele da koriste kartice, podižu kredite. Moderne zemlje su skoro potpuno izbacile keš iz upotrebe - kaže Atanacković.
S druge strane, Zakon o obavljanju plaćanja pravnih lica, preduzetnika i fizičkih lica koja ne obavljaju delatnost propisuje da građani mogu za izvršavanje platnih transakcija da imaju tekuće i druge platne račune. Tim zakonom propisano je da su preduzeća i preduzetnici dužni da otvore tekući račun kod banke, a da građani - mogu da imaju tekuće račune.
SRBIJA DOBIJA PUT KOJI ĆE NAS SPOJITI SA EVROPOM: Evo kuda će prolaziti (FOTO)
- Propisana obaveza pravnih lica i preduzetnika da novčane poslovne transakcije obavljaju preko tekućeg računa u funkciji je ostvarivanja planirane fiskalne politike, suzbijanja sive ekonomije i jačanja finansijske discipline - ističu u Ministarstvu finansija.
- Za razliku od preduzeća i preduzetnika, ovim zakonom propisano je da fizička lica koja ne obavljaju delatnost mogu za izvršavanje platnih transakcija imati tekuće i druge platne račune kod pružalaca platnih usluga, utvrđenih zakonom kojim se uređuju platne usluge - kažu u Ministarstvu.