PRILIKA KOJA SE NE PROPUŠTA: Američke kompanije ulažu milijarde dolara u ŠEST PRIVREDNIH DELATNOSTI
Američke kompanije, prema procenama, uložile su nekoliko miljardi dolara u Srbiji.
SAD u Srbiji investiraju u arhitektonske usluge, kol centre, farmaciju, proizvodnju metalnih konzervi, industriju sekundarnih obojenih metala i staklenih posuda, navodi se u ediciji "Srbija i SAD 20 godina kasnije, Investicije i donacije, koju je Nova ekonomija objavila uz podršku Ambasade SAD u Beogradu.
DOKTORKA UPOZORAVA: Ovo MORATE da znate ako uzimate vitamin D3!
"ZELENA" EKOLOŠKA POLITIKA SRBIJE: Francuska agencija za razvoj prepoznala potencijal naše države
BANKAMA PLAĆAMO I ONO ŠTO NIKADA NISMO: Provizije otišle u nebo, posebno obratite pažnju na jednu "pogodnost"
Prema statistici, neto ulaganja (ulazne investicije) američkih rezidenata u Srbiju u poslednjih deset godina iznose pola milijarde evra. Preciznije, u periodu od 2010. do 2019 godine, američke kompanije uložile su 508,1 miliona evra, pokazuju podaci Narodne banke Srbije.
Međutim, američke investicije u Srbiji su najverovatnije veće nego što zvanični podaci pokazuju jer investitor može biti iz SAD ali fond sa njegovim sredstvima može biti registrovan u Holandiji ili nekoj drugoj zemlji sa pravnim sistemom pogodnim za sedište fonda.
Prema izvorima Ambasade SAD u Beogradu, ulaganja SAD u Srbiji su uposlila skoro 17.000 ljudi.
Kada se pogleda procentualno prema broju projekata, najveći broj investicija u Srbiju stigao je iz Nemačke i Italije, 15,8 odsto i 13,7 odsto respektivno.
Dok posmatrajući vrednosno, najveći iznos investicija pristigao je iz Italije i SAD, 12,5 odsto i 11,7 odsto respektivno, pokazuju podaci Razvojne agencije Srbije.
Ako gledamo vrednosno, najveća američka ulaganja kod nas, odnose se na kompanije Filip Moris, Pepsi, Koka Kola, Majkrosoft i druge.
Prema analizi Kongresnog istraživačkog centra, povećano je interesovanje američkih tehnoloških kompanija za Srbiju, sa posebnim naglaskom na mogućnosti u e-upravi, klaudu, računarstvu, digitalizaciji, integraciji sistema i IT sigurnosti.
Preko svojih agencija, SAD su važan razvojni partner. SAD su od 2000. do danas donirala Srbiji milijardu dolara Srbiji. Američka pomoć je usredsrešena na pomoć Srbiji da se dalje integriše u EU.
Pomoć je fokusirana na jačanje demokratskih institucija i vladavinu zakona; smanjenje korupcije; povećanje kapaciteta organizacija civilnog društva i nezavisnih medija; negovanje ekonomskog napretka; jačanje izvoza i granične kontrole; i izgradnju dobrih odnosa sa susednim zemljama.