DAN KAD JE GORELO SVE ŠTO JE SRPSKO: Jednom smo imali dom, oganj i veru, a onda je osvanuo 17. mart (FOTO/VIDEO)
Da se ne zaboravi!
Prošlo je tačno 12 godina od martovskog pogroma na Kosovu i Metohiji. Tačno 12 godina od rušenja, paljenja, uništavanja svega srpskog od strane albanskih ekstremista. Dugih 12 godina od proterivanja i ubijanja srpskog stanovništva.
Martovski pogrom 2004. označava masovne napade albanskih ekstremista na srpsko civilno stanovništvo koji su se desili na Kosovu i Metohiji.
Albanski ekstremisti su 17. marta proterali veliki broj Srba, spalili njihove kuće i oskrnavili srpske kulturno-istorijske spomenike. Dva dana otvorenog napada albanskih ekstremista na srpsko civilno stanovništvo na Kosovu i Metohiji dovelo je do masovnog progona Srba, najmasovnijeg od 1999. godine.
Procenjuje se da je oko 4.000 ljudi izgnano iz svojih kuća širom KiM. Tokom pogroma poginulo je 28 ljudi, 35 pravoslavnih manastira je uništeno ili oskrnavljeno, a oko 930 srpskih domova je spaljeno i sravnjeno sa zemljom.
Sada, kada je prošlo više od decenije od nasilja, analitičar Milovan Drecun za Srbiju Danas.com kaže da su tenzije između Srba i Albanaca na Kosmetu i dalje neprihvatljivo velike, međutim, napravljen je napredak.
- Mislim da kako je započeo proces normalizacije u odnosu Beograda i Prištine napravljen je pomak, bar u smislu da više nema izraženih masovnih akcija neprijateljstva prema Srbima od strane Albanaca.
Sve se sada svodi na pojedinačne slučajeve, a kako kaže Drecun politička klima je takva da su albanske, odnosno privremene institucije samouprave u Prištini pod snažnim pritiskom upravo zbog procesa normalizacije i da one same obuzdavaju ekstremiste među Albancima, jer je bilo jasno da su te institucije, zapravo, bile ranijih godna nosilac etničkih napada na Srbe.
- Tog martovskog pogroma je tzv. kosovski zaštitni korpus, pa i tzv. kosovska policija umesto da zaštite srpski narod oni su zapravo saučestvovali u svemu tome, što znači da su te privremene institucije samouprave kojima rukovode Albanci zapravo bili pravi organizatori martovskog pogroma – ističe Drecun.
Hoće li se 17. mart ponoviti?!
Ako se osvrnemo na skorašnji period, svedoci smo sve češćih napada: napad na 4 srpska dečaka, od kojih su dvojica teže povređeni, nekoliko puta su napadnute kuće u Klini kao i na čitavoj teritoriji Kosova i Metohije, paljena vozila, neretko odzvanjaju pucnji upućeni Srbima, a provokacije su svakodnevne. Postavlja se pitanje – preti li nam „drugi 17. mart“?
- Za sada ne vidim da nam preti repriza 17. marta. Naravno, izvesna doza opreza treba da bude prisutna kada se u Specijalnom sudu koji je formiran podignu optužnice protiv nekih istaknutih albanskih vođa, kao npr. protiv Tačija, tada treba biti malo oprezan, ali mislim da sada ne preti takva opasnost – zaključuje Drecun.
POČINILI SMO ZLOČINE NAD SRBIMA, KOSOVO JE MAFIJAŠKA DRŽAVA! Francuski poslanik šokirao! (VIDEO)
Ono što brine srpsku javnost je odakle tolika doza neprijateljstva? Oni koji su otišli sa Kosova želeli bi da se vrate na svoja ognjišta, međutim, kako se čini strah preovladava i to s razlogom... A i oni koji su se vratili spavaju sa jednim otvorenim okom, što zbog opreza, što zbog strepnje, što zbog sećanja na 17. mart 2004. godine.