Ako padne Bakuba, pašće i Bagdad!
Bitka za Bakubu je uveliko u toku, svega 35 kilometara severoistočno od Bagdada. Lokalni funkcioneri ističu kako je ISIL "ostvario veliki napredak u samom gradu", no grad još uvek nije pao, te se vode žestoke ulične borbe. Ako Bakuba padne u ruke ISIL isamista, bitka za glavni grad tada postaje neminovna. Bakuba bi stoga mogla biti odlučujuća bitka koja će odrediti tok aktuelnog rata između ISIL ekstremista i iračkih snaga.
Irački premijer Nuri al-Maliki je, izgleda, svestan da se približava trenutak bitke za Bagdad, te je juče, pod pritiskom SAD, prihvatio određene političke koncenzuse, barem za javnost. Naime, zajedno sa sunitskim liderima pojavio se na državnoj televiziji i pozvao na nacionalno jedinstvo u trenutku kada se zemlja nalazi pred slomom, ofanzivom ISIL islamista. Potez dolazi svega nekoliko sati nakon što su njegovi šiitski saveznici poručili kako će bojkotovati svaku saradnju s najvećom sunitskom političkom strankom, i pošto je Maliki direktno prozvao Saudijsku Arabiju za "genocid" u Iraku i podržavanje terorista.
Drugim rečima, u trenutku kada se zemlja nalazi pred mogućim slomom, u Bagdadu bukti i veliki politički rat koji je podjednako podelio javnost kako na domaćoj tako i na međunarodnoj sceni. Naime, SAD insistiraju da Maliki mora ući u savez sa sunitskim političarima ako želi bilo kakvu američku vojnu pomoć. To ujedno znači i davanje većeg uticaja Saudijskoj Arabiji, za koju Maliki tvrdi da direktno stoji iza ISIL ofanzive.
Dolazi do sastanaka iza zatvorenih vrata, između političkih predstavnika Šiita, Sunita i Kurda. Nakon nekoliko sati izašli su pred kamere te je Malikijev prethodnik, bivši premijer Ibrahim al-Jafari, pročitao izjavu u kojoj se osuđuje terorizam, te poziva na suverenitet Iraka.
Što se tiče Baraka Obame, informacije sugerišu kako su SAD “sve spremnije” za intervenciju protiv ISIL, no jedan od uslova je da Maliki pre toga pristane na američke političke zahteve. Sasvim je jasno da se ISIL ofanziva sada već koristi kao politička poluga kojom se želi smanjiti moć Malikijevih Šiita u Bagdadu. SAD sada želi neku vrstu "nacionalnog jedinstva" u Bagdadu, no to bi zasigurno oslabilo spoljnopolitičku ulogu Iraka u pojedinim pitanjima. Jedno od ključnih je tiha asistencija sirijskim vlastima u ratu protiv militanata. Ovo je izazvalo veliku nervozu u Vašingtonu, pa se tako ova aktuelna situacija koristi kako bi se Maliki "doveo u red", zaključuje Advans.
Ironično je to da je Sjedinjenim Državama, za vreme vojne okupacije Iraka, itekako odgovarala šiitsko-dominantna vlast, no u zadnjih desetak godina puno toga se promenilo, a rat protiv Sirije snažno je uticao na političko stajalište prema svim zemljama regiona, naročito prema Iraku.
No, situacija na terenu nije toliko predvidiva da bi se mogle donositi sasvim precizne kalkulacije. To se najviše odnosi na potencijalni američki vojni angažman. Ako Bagdad zaista bude ugrožen, SAD će intervenisati, no do tog trenutka verovatno neće pokretati ništa. Zato je aktuelna bitka za grad Bakuba od tolike važnosti, jer ako Bakuba padne, napad ISIL na Bagdad može krenuti već za nekoliko sati. Uz to, ISIL na gotovo istoj udaljenosti drže i grad Faludžu. Drugim rečima, napad na Bagdad mogao bi krenuti simulatano iz dva pravca.