Ako volite da varate, nemojte u Nemačkoj
Nemačka godinama ima problem sa nedostatkom radne snage, pa je prinuđena da je uvozi. Istovremeno, sve veći problem, stvaraju upravo radnici iz EU.
Falsifikovanjem dokumentacije, oni nastoje da se bespravno domognu različitih beneficija. Budući da se još dugo neće obračunati sa prvom teškoćom, vlada u Berlinu, uhvatila se u koštac sa svojom radnom imigracijom.
Prema novim zakonskim rešenjima radnicima iz zemalja EU uhvaćenim u zloupotrebi propisa, biće sledeći put uskraćen ulazak u zemlju.
Duže do penzije
Poslanici nemačkog Bundestaga usvojili su nedavno novi penzioni zakon, koji starosni uslov za odlazak u penziju podiže sa 65 na 67 godina. Ostvarila se i ideja takozvane fleksibilizacije penzija, tako što je onima koji su tokom 45 godina uplaćivali osiguranje, omogućeno da se penzionišu sa 63 godine.
Ukoliko, primera radi, budu zatečeni u pokušaju da lažiraju podatke o mestu rada ili stanovanja, strani radnici moći će da konkurišu za posao samo u roku trajanja važeće boravišne dozvole, bez prava da traže novu.
Naruku vlasti ide stav Melhora Vetleta, procenitelja Evropskog suda pravde sa sedištem u Luksemburgu. Belgijanac smatra da nema nikakve pravne smetnje da se imigrantima u slučaju zloupotrebe, uskrati pomoć iz Programa za nezaposlene ''Harc četiri''. Reč je, u stvari, o trajnoj pomoći za nezaposlene koja podrazumeva oko 400 evra mesečno, kao i plaćene troškove stanovanja (iznajmljivanje i ''režiju''), a nazvana je po tvorcu reformi nemačkog socijalnog sistema socijalisti Peteru Harcu.
Lažna dokumenta za dečiji dodatak
Na listi prevara, sve češće je i podnošenje lažiranih dokumenata u postupku ostvarivanja prava na dečji dodatak. Vlada u Berlinu, nada se da će, uvođenjem brojnih dokaza, koji se do sada nisu podnosili, a naročito obavezom prijavljivanja poreskog identifikacionog broja, stati na put malverzacijama.
Kako pišu ''Večernje novosti'', prema podacima nemačkog Ministarstva za rad, imigranti iz zemalja EU, dobili su prošle godine, po osnovu programa ''Harc četiri'', 1,7 milijardi evra. Tamošnji mediji, ukazuju na činjenicu da mnoge od tih ljudi, na prevaru teraju niske plate, pored kojih im je za egzistenciju neophodan dodatak.
Na spisku onih koji nastoje da se domognu olakšica iako na njih nemaju pravo, sve je više radnika iz Rumunije i Bugarske, čije se obrazovanje pokazalo na nižem nivou od očekivanog. Radna snaga iz ovih zemalja, od 1. januara ima nesmeten ulaz, što je dovelo do njenog priliva. Pritužbe na račun stranaca, ''pljušte'' u Frankfurtu, Minhenu, Ofenbahu i Duisburgu.