AMFILOHIJE: U Crnoj Gori se uništava srpski i pretvara u nepostojeći crnogorski jezik
U Crnoj Gori se danas ćirilica zamenjuje "čirgilicom”, uništava se srpski jezik i pretvara u nepostojeći jezik ovog naroda i njegovih vekova, u takozvani crnogorski, a ja bih pre rekao montenegrijski jezik, kazao je Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije.
On je to rekao na sinoćnjoj Svetosavskoj akademiji u hramu Hristovog vaskrsenja u Podgorici, prenosi cdm.me.
On je istakao da, obeležavajući 520. godišnjicu Oktoihovog osmoglasnika, postoji dužnost na prisećanje neprocenjivog doprinosa Svetog Save, njegove književne, bogoslovske, crkvene i prosvetne škole u formiranju, kako duhovnosti i ukupne srednjovekovne kulture, tako i jezika.
"To naročito treba istaći ovde u Crnoj Gori, ali i ne samo ovdje, nego i u Srbiji i drugim našim krajevima, s razloga što se srpski, srbuljski jezik, što se azbuka kirilo-metodijevska, svetosavska, zvana ćirilica, potpuno potiskuje iz živoga ovih naroda koji su preko te azbuke postali zreli zemaljski narodi.U Crnoj Gori se potiskuje i uništava srpski jezik, koji je bio vekovni jezik od vremena Svetog Jovana Vladimira, u epohi Nemanjića, Balšića, Crnojevića, pa sve do Petrovića i naših vremena. U Crnoj Gori danas se uništava srpski jezik i kao govorni i kao azbuka. Srpski jezik se pretvara u nepostojeći jezik ovog naroda i njegovih vjekova, u takozvani crnogorski, ja bih prije rekao montenegrijski. Azbuka koja je stvarana od vremena Svetog Ćirila i Metodija, ćirilica, zamjenjuje se „čirgilicom” i tako dolazi do jednog radikalnog prekida, da ne kažem uništenja sveukupne kulture ovog naroda“, kazao je mitropolit Amfilohije.
To je, kako je naveo, jedinstveni poduhvat u Evropi i svetu da se jedan narod odriče imena svog jezika i svog pisma, na kome je stvorio sve ono što je stvorio i kroz šta je ušao kroz sve istorijske narode.
Mitropolit Amfilohije je istakao da bi zato 520. godišnjica Oktoihovog osmoglasnika trebalo da bude podsetnik svima koji pripadaju ovoj kulturi i pismu da se zamisle kuda su krenuli.
"Treba da razmislimo da li je to istinski, pravi put kojim treba hoditi u budućnosti, ili je to jedno od mnogih iskušenja naših vremena; iskušenja za koja se nadamo da će podstaći sve razumne ljude od kulture i pameti, svesti i savesti, da razmisle da se vrate sebi, pameti, znanju, svom nasleđu“, kazao je on.