Babić: Zdravstveni sistem je stabilan
BEOGRAD - Direktor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Momčilo Babić izjavio je da će smanjenjem doprinosa za zdravstvo od dva odsto priliv novca u kasi RFZO biti manji za oko 36 milijardi dinara na godišnjem nivou (umesto 236 biće 200 milijardi), te upozorava da bi, ukoliko vlada ne pomogne, to moglo izazvati ozbiljne probleme.
"Bez obzira na krizu neka smo prava proširili kao što je pravo invalidnih lica za pomagalima", navodi Babić i upozorava da bi manje novca u zdravstvenoj kasi moglo izazvati ozbiljne probleme, zbog čega poziva vladu da pomogne.
Babić kaže i da postoje mehanizmi za nadoknadu manjka novca u budžetu RFZO, tako što će, recimo, vlada izdvajati mnogo više novca za zdravstveno osiguranje nezaposlenih, što inače treba da čini po Zakona o zdravstvenom osiguranju.
On je dodao da će novom listom lekova, koju je usvojio RFZO, biti napravljena ušteda od skoro pet milijardi dinara godišnje i ukoliko vlada bude uplaćivala sve doprinose za nezaposlene veliki deo deficita u zdravstvenoj kasu zbog smanjenja doprinosa biće kompenzovan.
Prvi čovek RFZO dodaje da su odavno uvedene mere štednje na svim nivoima u fondu, da nema reprezentacije, putovanja u inostranstvo, dnevnica, kao i da će u narednom periodu raditi na tome da što više lekara iz inostranstva dolaze u Srbiju da rade specifične operacije koje se ne rade kod nas.
Uprkos tome što su od 1. avgusta doprinosi za zdravstveno osiguranje smanjeni sa 12,3 odsto na 10,3 odsto Babić kaže da je zdravstveni sistem u Srbiji stabilan i da RFZO sve svoje obaveze prema dobavljačima, zdravstvenim ustanovama izmiruje u roku od 60 do 90 dana.
Upitan da li će biti dovoljno novca za lečenje dece u inostranstvu Babić kaže da veruje da će biti, iako se potreba za tim sredstvima stalno uvećava i jako je visoka i ove godine će cifra za lečenje pacijenata u inostranstvu preći pet miliona evra.
Direktor RFZO dodaje da će se truditi da u Srbiju dovode što više lekara iz inostranstva kako bi smanjili troškove lečenja.
On dodaje da bi za lečenje pacijenata u inostranstvu trebalo osnovati javno-privatni fond u koji bi se iz budžeta izdvajala sredstva za lečenje pacijenata u inostranstvu.
Govoreći o dugovanjima koja su nagomilana zbog neuplaćenih doprinosa za zdravstveno osiguranje, Babić kaže da dug prelazi 100 milijardi dinara i da su male šanse da se nešto od toga naplati, jer je reč o preduzećima u restrukturiranju ili su firme ugašena.
"Neko je pustio da se pet, šest godina nagomila dug od sto milijardi dinara, što nije dobra politika. Ova vlada to ne radi. Vlada je nedavno za preduzeća u restrukktuiranju donela odluku da uplati doprinose, uplatili su novac i mi smo overili knjižice", priča Babić.
Direktor RFZO kaže da je srpski zdravstveni fond uspostavio tesnu poslovnu i tehničku saradnju sa velikom nemačkom osiguravajućom kućom DAK, koja ima budžet od 220 milijardi evra na godišnjem nivou i šest i po miliona osiguranika.
"Očekujemo od njih značajnu tehničku i stručnu pomoć u uvođenju elektronskog recepta, zatim uvođenju novog sistema finansiranja bolnica prema dijagnostički srodnim grupama, kao i implementaciji novih zdravstvenih kartica", objašnjava Babić.
On dodaje da će za uzvrat RFZO savetovati Srbima koji žive u Nemačkoj, a njih ima od 400.000 do 600.000, da se zdravstveno osiguraju kod ove osiguravajuće kuće.