PROSIPANJE GLASOVA: Za ove stranke je rizično glasati
Prema predizbornim istraživanjima čak 16,2 odsto biće "prosuto" ispod cenzusa, a evo i šta to znači.
To što političke stranke u Srbiji izbegavaju samostalan nastup na izborima neće mnogo uticati na rezultate izbora, jer prema najnovijim istraživanjima čak ni to ne bi moglo da “obori“ rezultat SNS iz 2014. godine.
Prema najnovijim istraživanjima “Faktor plusa“ SNS bi osvojila čak 49,4 odsto glasova. Anketa koja je sprovedena utvrdila je da bi drugo mesto na izborima zauzeo SPS sa 11,3 procenta glasova, dok bi na trećem mestu bila DS sa 6,4 odsto podrške birača. Takođe, prema rezultatima istraživanje u novi saziv republičkog parlamenta ušli bi i poslanici SRS Vojislava Šešelja (6%), lista DSS-Dveri (5,7%), kao i SDS-LDP-LSV (5%). Sve ostale liste, pokazuje ova anketa, ostale bi ispod cenzusa.
KRAH OPOZICIJE: "Zajedničke liste nema zbog ličnih neslaganja"
Iako će prema ovim istraživanjima više lista ući u parlament, ipak će čak 16,2 odsto glasova biti "prosuto" ispod cenzusa, što će svakako ići na ruku svima koji uđu u parlament.
Moguće i da opozicija ne pređe cenzus
Ako se desi da sklapanje zajedničkih lista opozicije neće uroditi plodom, može da se dogodi da ispod cenzusa ostanu DSS, Dveri, SDS, LDP, ali i radikali na čelu sa Vojislavom Šešeljom. U prilog ovoj teoriji govore procenti koji po istraživanja pokazuju da su ove opozicione stranke nalaze na samoj granici prelaska cenzusa. Visoko rizični su i glasovi za Radulovića, koji je na prošlim izborima osvojio 2,9 %, ali i za novu stranku Borislava Stefanovića, koja se prvi put oprobava na izborima. On je sam, ipak, najavio da bi Levica Srbije mogla biti iznenađenje.
PET KLJUČNIH REZULTATA VLADE: Srbija je za samo dve godine NAPRAVILA KORAK KA BUDUĆNOSTI
Glasovi koje su osvojile stranke koje nisu prešle cenzus, odnosno "prosuti glasovi", biće raspoređeni političkim partijama koje će ući u Skupštinu, shodno njihovom procentu osvojenih glasova, a prema istraživanja agencija najveći procent tih glasova dobiće SNS.