Blackberry opet u minusu!
Blackberry je u tolikim problemima da je pozitivna vest i kada napravi gubitak, duduše manji nego što je očekivano. Ova kompanija, koja je već dugo vremena samo senka nekadašnjeg diva, se već neko vreme bori da zadrži pozicije na tržištu mobilnih telefona, sa promenjlivim uspehom.
Prošlogodišnji modeli, iako odlično dizajnirani, nisu uspeli da privuku dovoljno veliki broj korisnika, što je rezultovalo novim gubitcima na kraju fiskalne godine. I pored svega, poverenje investora je veliko, pre svega zbog osobe koja je na čelu kompanije, John Chena, pa su akcije Blackberry porasle za 24 % u poslednja tri meseca.
Chen je nekoliko puta u prošlosti preuzeo kompanije pred bankrotom i uspeo da ih dovede do profitabilnog poslovanja. Najbolji primer je Sysbase, kome su Gartnerovi analitičari predviđali bankrot sa verovatnoćom od 70 %. Chen je preuzeo SysBase 1987, u potpunosti restruktirao kompaniju, a 13 godina kasnije SAP ih je kupio za 5.8 milijardi dolara.
Optimizam investitora se zasniva na nekoliko činjenica. Naime, Blackberry messinger service, popularni BB, ima preko 80 miliona aktivnih korisnika širom sveta pa je kupovina WhatsApp od strane Facebooka pozitivno uticala i na kanadskog giganta. Takođe, Chen je sklopio dogovor sa Foxconnom, koji će se baviti izradom jeftinih mobilnih uređaja, koje Blackberry ima nameru da plasira na tržištima Azije i Latinske Amerike. Inženjeri Blackberry spremaju i novi high-end mobilni uređaj namenjen Severnoj Americi i Evropi.
Analitičari su prilično podeljeni po pitanju preživljavanje ove kompanije. Roger Entner, analitičar za Recon Analytics, je vrlo skeptičan i smatra da Blackberry previše brzo gubi novac, korisnike i tržište, te da će sigurno propasti, dok recimo Ted Schadler, analitičar za Forrester Research, smatra da je svetsko tržište dovoljno veliko te da će Blackberry preživeti.
No svi slažu u jednom, najveći problem je nedostatak atraktivnih aplikacija za Blackbery OS.