STIGLA ANONIMNA PRIJAVA: Brega pod istragom zbog utaje poreza?!
Goran Bregović, bivši frontmen popularne muzičke grupe "Bijelo dugme", nalazi se na meti istražnih organa u BiH zbog sumnje da je izvršio nezakonite transfere višemilionskih iznosa novca u BiH iz drugih država
Poslovanje Bregovićevih firmi i sumnjive transfere novca istražuje nekoliko policijskih agencija u BiH na osnovu anonimne dojave u kojoj se tvrdi da popularni Brega novčanim transferima između firmi u njegovom vlasništvu izbegava plaćanje poreza, saznaje Press RS.
Centar javne bezbednosti Sarajevo je krajem jula ove godine primio anonimno pismo u kojem se navodi da je Goran Bregović izvršio nezakoniti transfer novca u BiH iz drugih država.
- O tome je obavešten dežurni tužilac Okružnog tužilaštva Istočno Sarajevo i sve mere i radnje biće preduzete pod njegovim nadzorom - navodi se u odgovoru CJB Istočno Sarajevo.
Pismo dostavljeno svim agencijama
Prema tvrdnjama izvora bliskog policiji u Istočnom Sarajevu, u anonimnom pismu protiv Bregovića se navodi da je krajem avgusta 2013. godine izvršio krivično delo kada je u jednoj banci u Sarajevu prilikom prebacivanja oko 9.000.000 evra u raznim valutama dao lažnu izjavu da se radi o individualnoj štednji.
- Reč je o novcu sa računa njegovih povezanih firmi koji potiče od koncerata koje on održava širom sveta i koji nije oporezovan, a sve je urađeno sa ciljem da izbegne plaćanje poreza - tvrdi sagovornik portala Press RS, ističući da se to navodi u pismu koje je dostavljeno SIPA, MUP-u RS, MUP-u Federacije BiH, Ministarstvu finansija Srbije, Poreskoj upravi RS i FBiH, kao i Ambasadi Francuske u BiH.
Pressov izvor dodaje da Bregović ima registrovane firme "Kamarad produktion" u Parizu, "Ignite Music Produktion Entertainment Ltd" u Montrealu, zatim "Tetak d.o.o" sa sedištem u Palama, kao i istoimenu firmu sa sedištem u Sarajevu. On dodaje da se u pismu navodi i da je Bregović u gotovini dobio honorare od ukupno 500.000 evra za koncerte koje je prošle godine sa svojim "Orkestrom za svadbe i sahrane" održao u Budvi, Ljubljani, Mariboru, Beču, Minhenu, Štutgartu, Njujorku, Čikagu i Torontu.
- Bregović je do pre dve godine poslovao preko svoje firme "Tetak" iz Pala, ali od prošle godine sav prihod koji ostvaruje usmerava na račun istoimene firme "Tetak", koja je registrovana u ulici Čekaluša u Sarajevu - objašnjava isti sagovornik.
Kriju informacije
Ono što je posebno interesantno u celoj priči je što većina bezbednosnih agencija kao zmija noge krije informacije o predmetu "Bregović". Iz Okružnog tužilaštva Istočno Sarajevo praktično demantuju navode CJB Istočno Sarajevo i tvrde da nisu primili nikakav predmet u vezi sa nezakonitim transferom novca iz drugih država u BiH.
- Takođe, ukazujemo na to da takva nezakonita transakcija u obliku nelegalnog transfera novca u BiH iz druge ili drugih država ne spada u nadležnost tužilaštva ovog nivoa, već bi takve nezakonitosti mogle biti predmet nadležnosti Tužilaštva BiH - navodi se u odgovoru OT Istočno Sarajevo.
Informacije kriju i u Agenciji za istrage i zaštitu BiH. Na pitanja da li je ova policijska agencija dobila anonimno pismo u kojem se navodi da je Goran Bregović izvršio nezakonite transfere novca u BiH iz drugih država, i da li je SIPA preduzela ikakve mere i radnje na osnovu navoda iznesenih u tom anonimnom pismu, portparol SIPA Kristina Jozić odgovorila je "da trenutno ne može iznositi bilo kakav komentar u javnost". Iz Federalne uprave policije ni posle deset dana čekanja nisu stigli odgovori na pitanja u vezi s ovim slučajem.