BUNDESTAG I BEOGRAD - Joksimović: Srbija želi da bude prepoznata kao ozbiljna i odgovorna država
Ministarka bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović razgovarala je sa poslanicima nemačkog Bundestaga, zamenikom šefa poslaničkog kluba CDU/CSU Andreasom Šokenhofom i spoljnopolitičkim savetnikom kluba Hansom Joakimom Falenskim o pregovaračkom procesu Srbije sa Evropskom unijom.
Ona je naglasila da će parlament do kraja leta usvojiti set sistemskih zakona važnih za sprovođenje ekonomskih reformi.
Sagovornici su se složili da je veoma važno da se na početku pregovaračkog procesa otvore najteža pregovaračka poglavlja kako bi se ostvario napredak u procesu evropskih integracija i ekonomskom oporavku Srbije. Ministarka je naglasila da je Srbija spremna za otvaranje poglavlja 32. iako to ne zavisi isključivo od nas. Prema njenim rečima otvaranjem poglavlja 32. pokazali bismo da smo sposobni da sprovodimo finansijsku kotrolu trošenja budžetskih sredstava.
Govoreći o poglavlju 35. Joksimović je istakla važnost nastavka dijaloga između Beograda i Prištine kao najboljeg načina za postizanje konkretnih rezultata oko rešavanja najsloženijih pitanja.
Sagovornici su na kraju ocenili da je važno nastaviti sa parlamentarnom saradnjom između dve države jer je ona veoma značajna za proces evropskih integracija Srbije.
Šokenhof: Srbija ima našu punu podršku na putu ka EU
Predsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa poslanicima nemačkog Bundestaga dr Andreasom Šokenhofom, zamenikom šefa poslaničkog kluba CDU/CSU i Hansom Joakimom Falenskim, spoljnopolitičkim savetnikom poslaničkog kluba CDU/CSU.
Zvaničnici su razgovarali o ekonomskim pitanjima, predstojećim reformskim koracima koje srpska vlada planira da preduzme, kao i novom Zakonu o radu.
Vera u reforme
Premijer Vučić je istakao da se Srbija suočava sa velikim fiskalnim deficitom, posledicama poplava i štetom načinjenom u energetskom sektoru. On je nemačkim parlamentarcima rekao da veruje u reforme i da se nada da će Vlada u prvih sto dana rada ostvariti izuzetno važne rezultate. On je ponovo naglasio značaj Nemačke na evropskom putu Srbije.
Zamenik šefa poslaničkog kluba CDU/CSU Andreas Šokenhof pokazao je razumevanje za političke i ekonomske poteškoće sa kojim se Srbija suočava, dodajući da poslanički klub CDU/CSU pruža podršku Srbiji u sporovođenju neophodnih reformi, kao i njenom putu ka EU.
Predsednica Narodne skupštine Maja Gojković razgovarala je danas u Beogradu sa poslanikom Šokenhofom, koji je naglasio značaj uloge parlamenata u evropskim integracija i međuparlamentarne saradnje, posebno u okviru reformskih procesa.
Gojković je rekla da parlament očekuje mnogo posla tokom leta, kada je planirano donošenje reformskih zakona i da je Narodna skupština spremna da isprati dinamiku Vlade Srbije.
Ona je izrazila zadovoljstvo zbog intenzivnih kontakata između dve zemlje na najvišem nivou i istakla značaj međuparlamentarne saradnje.
Predstavnici misije OEBS u Srbiji
Iz diplomatskim odnosima krugova navode da su se Šokenhof i Falenski juče najpre sastali s prestavnicima Misije OEBS u Srbiji, sa kojima su razgovarali o demokratizaciji i stanju u medijima, a zatim sa direktorkom Agencije za borbu protiv korupcije Tatjanom Babić i poverenikom za informacije od javnog značaja Rodoljubom Šabićem, dok će danas imati niz susreta sa političarima.
Na stolu će biti uobičajene teme, presek stanja u našim evrointegracijama, otvorena pitanja i reforme. Ova poseta je posebno važna jer nemački parlamentarci dolaze u Beograd samo mesec dana nakon susreta premijera Aleksandra Vučića sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i dan posle njegovog boravka u Moskvi i razgovora sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom.
Pretpostavlja se da delegacija iz Nemačke ima instrukcije da ne izlazi i z okvira onoga što je dogovoreno sa Angelom Merkel, kada je premijer Srbije bio u zvaničnoj poseti Berlinu.
Kako je rečeno u ambasadi Nemačke u Beogradu, Šokenhof i Falenski sastaće i sa ministrom privrede Dušanom Vujovićem, ministarkom zaduženom za evrointegracije Jadrankom Joksimović i direktorom Kancelarije za Kosovo Markom Ðurićem.
Pretpostavlja se da poslanici Bundestaga neće davati izjave i intervjue tokom svog boravka u Beogradu. Henri Bone, direktor kancelarije Fondacije Konrad Adenauer u Srbiji je ranije rekao da dolazak predstavnika Bundestaga vidi kao ohrabrenje i podršku reformama srpske vlade.
Podsetio je da je Šokenhof ranije bio u Beogradu i da je tada izneo nekoliko zahteva koje će verovatno sada ponoviti, ali pre svega dolazi da obrabri reforme koje je u Berlinu obećao premijer Vučić i da pokaže da Nemačka i dalje podržava nastojanja i reforme srpske vlade i društva u kontekstu evropskih integracija.
Dolazak predstavnika Bundestaga predstavlja proveru najnovijih spoljnopolitičkih poteza Beograda, uključujući nedavnu posetu srpskog premijera u Moskvi.
Kratka istorija Bundestaga
Bundestag, odnosno nemački parlament raspravlja i usvaja zakone, bira saveznog kancelara i kontroliše rad vlade. Svake godine usvaja i državni budžet. Parlament ima oko 600 poslanika. Izbori se održavaju svake četiri godine.
Predsednik parlamenta je, posle predsednika države i predsednika veća Saveznih pokrajina, formalno treći čovek u državi, dakle još uvek ispred kancelara kao predsednika vlade. Predsednik Bundestaga mora biti član najjačeg poslaničkog kluba. On predstavlja parlament, vodi sednice i stara se o poštovanju prava narodnih zastupnika.
Predsednik Bundestaga je Joakim Gauk, a kancelarka je Angela Merkel.