BURGEREKONOMIJA: Šta cena big meka govori o odnosu valuta?
Kako časopis ''Ekonomist'' piše da je kretanje cena ''big meka'' dobar pokazatelj odnosa nacionalnih valuta, u ovom trenu je više nego zanimljivo poređenje cene ovog proizvoda širom sveta.
Franak je naglo skočio, evro tone, dolar je jak. Ali, šta kaže ''big mek indeks''?
''Big mek indeks'' može da pokaže jačinu valute, piše CNN.
U švajcarskom Davosu, gde je održan Svetski ekonomski forum, učesnici bi, da su se odlučili da prezalogaje u Mek Donalds restoranu, za ovaj hamburger platili 7,54 $ ili 6,5 chf.
U SAD, u januaru, prosečna cena ovog obroka bila je 4,7 $. No, taj isti proizvod u švajcarskoj valuti košta 57 odsto više, što je čini precenjenom.
Zanimljivo:
U Srbiji je cena big meka 2,46$ ili 270 dinara.
Nikakva novost ovih dana. No, nije bilo tako sve do odluke Švajcarske centralne banke da više ne fiksira kurs franka za evro, i da ga merama ne drži na niskom nivou.
U Rusiji, prosečna cena ''big meka'' je 1,36$ ili 89 rublji. Jedina zemlja sa potcenjenijom valutom na ovoj listi je Ukrajina, gde ''bik mek'' košta 1,20$.
''Ekonomist'' priznaje da ''burgerekonomija'' nije najprecizniji način za merenje odnosa valuta, naročito što u siromašnijim zemljama ovaj proizvod košta po pravilu manje, zbog jeftinije radne snage i proizvodnje.
Najprecenjenija valuta na svetu, po ovom indeksu je brazilski real. On je precenjen za 68 odsto, a franak ''samo'' 27.
Ugledni nedeljnik svake godine, još od 1986., objavljuje listu cena najpoznatijeg proizvoda lanca brze hrane ''Mekdonalds'' - ''big meka'', i poredi te cene u različitim zemljama sveta.
Pročitajte i: