SVIRAĆE POLITIKA? Srbija, Albanija i Makedonija na istoj sceni VEČERAS
Evrosong nije samo muzika, i ko misli da politike nema u svakoj noti, grdno se vara, slažu se brojni analitičari već godinama.
Sinoć je osvanula vest da su našu ovogodišnju predstavnicu na Evrosongu, Bojanu Stamenov, vređali na internetu, i da su posredi albanske uvrede. Muzika izgleda ne pobeđuje sve.
Tenzija je ove godine prebačena na Balkan, s obzirom na dešavanja u Makedoniji, ali i na celu situaciju sa dronom u Beogradu prošle godine, izjavama Edija Rame, vampirisanje ideje "Velike Albanije".
Na prvoj polufinalnoj noći, 19.maja, nastupaće i Albanija, i Makedonija, i naša zemlja.
Možemo li očekivati zvižduke, u najmanju ruku?
Dokaz da politički sukobi utiču i na sferu muzike pokazala su prošlogodišnja dešavanja na Evrosongu kada su Ukrajinci izviždali prolazak Rusije u finale. Tada su sukob i tenzije, nastale aneksijom Krima, bile u jeku.
POLITIČKO BODOVANJE
Na prošlom Evrosongu Srbija nije učestvovala, a Albanija i Makedonija nisu bile u istom polufinalu, niti su došle do finala, pa nisu ni mogle jedna drugoj da dodele bodove. Godinama unazad dešava se da Albanija Crnoj Gori, kada učestvuje, daje visoke bodove.
Situacija 2013. je bila slična. Nijedna od tri zemlje se nije našla u finalu, dok su se 2012. u završnici takmičenja našle i Makedonija, i Srbija, i Albanija.
Albanci su Srbiji dali 1, a Makedoniji 8 bodova. Mi smo Albancima uzvratili bodom, a Makedoniji dodelili 12 poena. Makedonija je Albaniji dala maksimalnih 12, ali je, ako se opet nađu u finalu ove godine zajedno, pitanje da li će se ovo ponoviti.
Ipak, bez obzira na prisutne tenzije, ne treba zaboraviti da u Makedoniji živi veliki broj Albanaca.
Primeri kad je politika "svirala"
Još je prošle godine britanski Telegraph upozoravao na slučajeve u istoriji ovog takmičenja kada je politika umešala prste, naročito u bodovanje.
- Kada je 1993. BiH prvi put nastupila na Evrosongu, dok je rat trajao, Slovenija i Hrvatska joj nisu dodelili nijedan bod, primećeno je tad.
- Kad odemo u nešto savremeniju istoriju, setimo se da je 2004. došlo do proširenja EU sa 10 novih članica. Te godine na Evrosongu se odrazio "istočni" uticaj na glasanje. Pobedila je Ruslana, Ukrajinka.
- Potom, 2010. godine, Nemačka, koja nema zavidnu istoriju u ovom takmičenju, pobedila je, i to iste godine kada je predvodila grčki program pomoći, za izbavljenje te zemlje od bankrota.
Inače, zbog svih opasnosti, naročito terorističkih, obezbeđenje u Beču biće kao nikada do sada, a u njega je uloženo 1,3 miliona evra. Ko peva zlo ne misli? Ili se sve promenilo?
Pročitajte i: