AKO JE BOG POŽIVI DO SREDE: Elizabeta II postaje vladar sa najdužim stažom u istoriji Britanije
Od srede, 9. septembra u 17 i 30 po lokalnom vremenu, kraljica Elizabeta II (89) postaće monarh koji najduže vlada Britanijom, pretekavši kraljicu Viktoriju, jer će na prestolu biti 23.226 dana 16 časova i 30 minuta.
Za vreme njene vladavine Britanija je promenila 12 premijera - od Vinstona Čerčila, koga je kraljica zatekla na toj poziciji 1952, kada je u 25. godini stupila na britanski presto, do današnjeg predsednika vlade Dejvida Kamerona.
Dok je Čerčil svojevremeno služio u vojsci Elizabetine čukunbabe, kraljice Viktorije, kada se rodio sadašnji britanski premijer Kameron 1966. godine, Elizabeta je već vladala 14 godina.
Britanska kraljica je za vreme svoje vladavine provela ukupno 10 časova čitajući tzv. "kraljičin govor" svake godine na otvaranju parlamenta. Ona je takođe uputila britanskom narodu 56 božićnih poruka, čije emitovanje na televiziji mnoge porodice ne propuštaju posle božićnog ručka.
Kraljica je dosad učinila 97 državnih poseta, od kojih je prva bila u Norvešku 1955, a poslednja u Nemačku, u julu ove godine. Interesantno je da, uprkos tim putovanjima, britanska kraljica ne poseduje pasoš.
Za vreme vladavine Elizabete II u proseku je 50.000 ljudi godišnje pozivano na baštenske zabave, večere i druge događaje kojima je bila domaćin.
Provela je i 67 godina u braku sa princom Filipom, o kome kaže da predstavlja njenu "snagu i potporu". Ovaj par je u braku od 20. novembra 1947 godine.
Vladavina koja je donela epohalne promene
Kralj Tajlanda stariji
Najduže vladajući živi monarh u svetu ipak nije britanska kraljica, nego kralj Tajlanda Bumibol Aduljadedž koji vlada šest godina duže od Elizabete.
U vreme kada je Elizabeta II stupila na presto Britanija se još uvek postepeno oporavljala od pustošenja u Drugom svetskom ratu. Kraljevska porodica se mogla videti samo u filmskim žurnalima i u zvaničnim prilikama, dok se danas njene fotografije objavljuju na Tviteru, a Bakingemska palata je otvorena za posetioce.
Promene koje su se dogodile za vreme vladavine Elizabete II su pre bile evolucione nego revolucionarne, ali nisu uvek tekle glatko. Dokumentarac "Kraljevska porodica" iz 1969. je prema nekim tadašnjim komentarima, bio štetan za "mistiku monarhije", a kraljičina ćerka, princeza Ana, kasnije ga je okarakterisala kao "rđavu ideju".
Brakovi troje od četvoro dece Elizabete II su doživeli neuspeh, a tabloidi su naročito pratili nesuglasice princa Čarlsa i poginule princeze Dajane.
I dalje popularnija od svih političara u Britaniji
Britanska kraljevska porodica danas plaća porez kao svaki britanski građanin i Elizabeta je 1997. morala da se oprosti od kraljevske jahte koja joj je bila vema draga, jer tadašnja tek izabrana laburistička vlada nije bila spremna da odobri plaćanje nove. To je bila jedina prilika u kojoj je javnost mogla da vidi suze u očima britanske kraljice.
Najveća kriza Elizabetine vladavine je nastupila kada je njena izuzetno popularna snaja, princeza Dajana, poginula u automobilskoj nesreći u Parizu, nakon čega su usledile brojne kritike medija što je kraljica nakon nesreće nastavila sezonski boravak u dvorcu Balmoral, u Škotskoj.
Otad je, međutim, kraljevska porodica uložila dosta truda na popravljanju svog imidža, dok je istovremeno vera Britanaca u izabrane političare opadala. Po rečima jednog analitičara "kakav god da je lični rejting kraljice danas, bolji je nego rejting političkih lidera".