Dan kada je srpski orao dobio krila (FOTO)
Vojno vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrana Vojske Srbije obeležavaju svoj dan u znak sećanja na 24. decembar 1912. godine kada je na osnovu odluke srpskog Vojnog ministarstva i Glavnog Generalštaba, vojvoda Radomir Putnik doneo rešenje o formiranju Vazduhoplovne komande.
Ideja o uvođenju vazduhoplova u oružane snage Kraljevine Srbije prvi put se pojavila krajem 19. veka i planirano je da bude ostvarena do 1893. godine. Ipak, prve mere u formiranju vojnog vazduhoplovstva u Srbiji preduzete su tek 1901. godine, kada je kapetan Kosta Miletić upućen u Rusiju na školovanje za pilota balona.
Međutim, uvođenje vojnog vazduhoplovstva u srpsku kraljevsku vojsku teklo je sporo. Tek s izbijanjem Prvog balkanskog rata ono je ubrazno. Tada je u Francuskoj poslato na obuku šest pilota, a kupljeni su i prvi avioni (Blerio XI) na inicijativu vojvode Radomira Putnika.
Samim tim je Kraljevina Srbija ušla u grupu prvih petnaest zemalja u svetu koje su vazduhoplove uvele u naoružanje i stvorile ratno vazduhoplovstvo, i u prvih pet koje su ga upotrebljavale u ratnim dejstvima. Ono je nastalo i razvijalo se u okviru roda inžinjerije.
Prva vazduhoplovna jedinica srpske vojske - Vazduhoplovna komanda - formirana je u Nišu 24. decembra 1912. godine i u svom sastavu je imala: Aeroplansku eskadrilu, Balonsko odeljenje, Golubiju poštu i Vodoničnu centralu.
Balkanski ratovi
Krajem 1912. godine srpsko vazduhoplovstvo imalo je 12 aviona, što je impozantan broj za to vreme, a prema francuskim kriterijumima odgovarao je ekvivalentu dve eskadrile.
Prvi borbeni letovi srpske avijacije obavljeni su u martu mesecu 1913. godine iznad opsednutog Skadra u kome se Esad paša odupirao opsadi crnogorske vojske. Srpska vojska je Crnogorcima uputila pomoć u artiljeriji i avionima.
Na Skadar su upućena tri aviona "Deperdisen", "Blerio" i "Farman" a piloti su bili: Francuzi Godfroa i Broden, Rus Kirštajn, a od srpskih pilota su bili Ilić, Stanković, Tomić, Jugović i Petrović.
U ovoj operaciji je poginuo narednik M. Petrović i tako postao prva žrtva vojnog vazduhoplovstva. Pored zadataka izviđanja, srpska avijatika je obavila i zadatke bombardovanja Skadra što je bilo prvi put u istoriji srpskog vazduhoplovstva.
Prvi svetski rat
Iscrpljeno u balkanskim ratovima, srpsko vojno vazduhoplovstvo dočekalo je Prvi svetski rat sa skromnim snagama: šest pilota, četiri aviona i dva balona.
U okršaju sa Austrougarima, pripadnici srpske artiljerije su oborili austrijski avion iznad Kragujevca 30. septembra 1915. godine, dana koji je kralj Aleksandar I ukazom odredio za dan Protivavionske artiljerije.
Posle oslobođenja Srbije od okupatora, vazduhoplovne jedinice zaposele su aerodrome i vazduhoplovne baze. Pristupio im je i veliki broj pripadnika austrougarskog vazduhoplovstva jugoslovenskog opredeljenja. A nakon stvaranja nove države, srpsko vazduhoplovstvo preimenovano je u vazduhoplovstvo Kraljevine SHS, a potom i Jugoslavije.
RV i PVO Republike Srbije
Vazduhoplovstvo Srbije se ponovo formira 2006. godine, raspuštanjem državne zajednice Srbije i Crne Gore od delova RV i PVO Vojske Srbije i Crne Gore koji su se nalazili na teritoriji Republike Srbije.
Početkom svog postojanja, Vazduhoplovstvo i protivvazdušna odbrana Srbije prolazi kroz masivan proces reorganizacije, uprkos velikim materijalnim i finansijskim poteškoćama. Mnogi vazduhoplovi domaće proizvodnje, koji su preživeli turbolentna vremena 90-ih godina i dalje se koriste u obuci, ali i u obavljanju redovnih vojnih zadataka.
Nekoliko frontovskih lovaca tipa MiG-29, koji predstavljaju najmodernije avione današnjeg ratnog vazduhoplovstva Vojske Srbije, remontovano je pre godinu i po dana u Rusiji, dok se planira da i ostali avioni iz ove klase takođe budu remotovani. Oni danas obavljaju važne zadatke patroliranja i odbrane vazdušnog prostora Republike Srbije.
Takođe, ove godine su pokrenuti tenderi za nabavku novih aviona, čime bi trebalo znatno da se poboljša položaj srpskog ratnog vazduhoplovstva u sistemu odbrane.
Ministar odbrane čestitao Dan vojnog vazduhoplovstva
Ministar odbrane Bratislav Gasić čestitao je pripadnicima Vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane 24. decembar, dan tog vida Vojske Srbije.
Gašić je je istakao da je ponosan na pripadnike tog vida Vojske Srbije jer "u nimalo lakim okolnostima i uslovima za rad, postižu odlične rezultate u obuci i osposobljavanju".
Prema njegovim rečima, pripadnici Vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane su i tokom majskih poplava pokazali da su uvek uz svoj narod, što je još jedan razlog za ponos.
Pogledajte još:
- Car Dušan: Silni oklopnik bez mane i straha - od izgnanika do cara
- ZABORAVLJENI VELIKAN: Rusiju i Kinu razgraničio je Srbin
- Zbog njega je nastao ”Marš na Drinu”
- Kako je Živojin Mišić očitao lekciju Austrougarima