DESET PUTA VEĆE ODŠTETE - Za polomljenu ruku i do 5.000 evra
Osiguravajuće kuće će ubuduće isplaćivati i 5.000 EUR za polomljenu ruku ili nogu u saobraćajnoj nezgodi, što je deset puta više nego do sada
U slučaju povrede ili smrti, obavezno osiguranje vozila od juče pokriva štete do maksimalno milion evra, umesto ranijih 100.000 USD (oko 79.000 EUR). Kod materijalne štete na automobilima naknada je povećana sa 100.000 USD na 200.000 EUR. Nove naknade se odnose na jednu nesreću, bilo da su nezgodu izazvala dva vozila ili je u pitanju lančani sudar.
- Uredbom koju je usvojila Vlada Srbije praktično najviše dobijaju lica koja se povrede u saobraćajnoj nesreći. Do sada se recimo od osiguravajuće kuće vozača automobila koji je izazvao nesreću za polomljenu ruku dobijalo od 500 do 700 evra u proseku. Sada će biti i deset puta više, baš kao i u mnogim evropskim zemljama - navode u jednoj osiguravajućoj kući.
Milan Cerović, predsednik Udruženja korisnika osiguranja, kaže da visinu naknade u slučaju nematerijalne štete danas određuju sudovi. U slučaju štete na automobilu, naknada je jednaka stvarnoj šteti, recimo ceni popravke ili nabavke novog dela.
- Za 10% invalidideta sudovi su do sada procenjivali naknadu na oko 400.000 dinara. Za totalni invaliditet naknada je bila oko četiri miliona dinara, a za invaliditet procenjen na 50% oko dva miliona dinara. Imajući u vidu nedavno poskupljenje polise osiguranja, sada bi ove naknade trebalo da budu i do dva puta veće - kaže Cerović za "Blic".
Prema podacima Udruženja osiguravača Srbije, u zemljama iz okruženja ovi iznosi su znatno veći nego u Srbiji. Bugarska ima limit od 2.545.000 EUR, Slovenija 3.700.000 EUR, Mađarska 5.285.000 EUR. Hrvatska za nematerijalnu štetu ima limit od 481.000 EUR, a Bosna i Hercegovina 511.000 EUR. U Udruženju podsećaju da trenutno u EU nema iznosa nižih od 2,5 mil EUR.
Rok 14 dana
U "AMS Osiguranju" kažu da štetu nadoknađuje osiguranje kod koga vozač koji je izazvao nesreću ima polisu obaveznog osiguranja auto-odgovornosti.
- Rok za naknadu štete je 14 dana od dana prijema odštetnog zahteva - kaže za "Blic" Dejan Jevtić, direktor Sektora za upravljanje rizicima u "AMS Osiguranju".
Pročitajte i:
Evo zašto je poskupelo osiguranje vozila
Freelanceri - stručnjaci bez osiguranja