Donacija Telekoma Srbija za unapređenje razvoja u ranom detinjstvu
U okviru programa saradnje UNICEF-a i Ministarstva zdravlja posvećenog unapređenju razvoja u ranom detinjstvu, kompanija Telekom Srbija donirala je didaktičke materijale razvojnim savetovalištima Domova zdravlja u Subotici, Sremskoj Mitrovici i Kruševcu.
Kompleti sadrže po 32 elementa, među kojima su i rolerkoster, set za sortiranje i prebrojavanje, setovi za imitaciju strukture, muzički instrumenti, zvečke, lopte, bockalice, perle i drugi didaktički materijali. Njih će pedijatri, psiholozi, logopedi, defektolozi i drugi zdravstveni radnici i saradnici moći da koriste za proveravanje i stimulisanje određenih veština dečijeg razvoja.
Materijali su namenjeni i podsticaju svih razvojnih oblasti (senzomotorički, kognitivni, socio-emocionalni, govorno-jezički, brige o sebi), zatim razvoju izvršnih funkcija, kreativnosti i rešavanja problema kroz direktan rad sa decom i roditeljima.
Sredstva će omogućiti kvalitetniji rad sa decom
Doktorka Mila Dujmić Bogdanović, direktorka Doma zdravlja Subotica, istakla je da će donacija didaktičkog materijala omogućiti kvalitetniji rad sa decom i lakšu saradnju sa roditeljima.
''Razvojno savetovalište ima izuzetnu odgovornost u praćenju razvoja dece u najranijem detinjstvu i zato je veoma važan timski rad pedijatara, logopeda, psihologa, defektologa i socijalnog radnika'', rekla je dr. Dujmić Bogdanović.
Podrška razvoju u najranijem detinjstvu
Naučno je dokazano da su prve godine života najvažniji period za rast i razvoj svakog deteta. U najranijem detinjstvu postavljaju se temelji za sve životne uspehe, a propusti u brizi i stimulaciji razvoja u ovom periodu ostavljaju dugoročne posledice koje se kasnije ne mogu nadoknaditi.
''Kao društveno odgovorna Telekom Srbija u najvećoj meri ulaže u mlade i obrazovanje, i to je jedan od strateških ciljeva naše kompanije. Kroz saradnju sa UNICEF-om i podršku razvoju u najranijem detinjstvu želimo da učestvujemo u stvaranju budućnosti u kojoj deca stimulacijom i učenjem kroz igru postaju sposobnija, kreativnija, angažovanija i stiču naviku i želju da uče celoga života. Obezbeđivanjem didaktičkog materijala za razvojna savetovališta u domovima zdravlja podržavamo i zaposlene da na još kvalitetniji način pružaju zdravstvene usluge, kako deci, tako i njihovim roditeljima'', kaže Ilija Markov iz kompanije Telekom Srbija.
Značaj didaktičkih materijala
Didaktički materijali predstavljaju svojevrsno sredstvo procene, jer pomažu zdravstvenim radnicima da ustanove stepen i podstaknu dalji razvoj različitih veština kod deteta. S druge strane, posmatrajući i koristeći didaktičke materijale, roditelji mogu da na konkretnom primeru nauče kako da korisne i zabavne aktivnosti sa decom ponove i kod kuće.
Ovakav način rada smanjuje stres kod roditelja i pomaže im da uživaju u stimulaciji razvoja svoje dece. Sa druge strane, igra detetu daje šansu da slobodno vežba postojeće i nove veštine, testira nove ideje, savladava probleme i teška iskustva, kao i da uči.