EBOLA JAČA OD SPORAZUMA: Kanada suspendovala izdavanje viza!
TORONTO - Kanada je suspendovala izdavanje viza za osobe iz zapadnoafričkih država koje su pogođene epidemijom ebole, saopštila je kanadska vlada.
Kanada se ovom odlukom pridružila Australiji, koja se, kako je navedeno u odluci kanadske vlade, odnosi na države sa "široko rasprostranjenim i dugotrajnim-intenzivnim prenošenjem" virusa ebole, preneo je AP.
Sličan potez Australije u sredu kritikovala je generalna direktorka Svetske zdravstvene organizacije Margaret Čan, koja je rekla da zatvaranje granica neće sprečiti širenje virusa.
U Kanadi još nije zabeležen slučaj ebole, koja je prema podacima SZO, odnela blizu 5.000 života, uglavnom u zapadnoafričkim državama Liberiji, Sijera Leoneu i Gvineji.
Kanadska ministarka zdravlja Rona Ambroz je saopštila da je "prioritet broj jedan zaštita Kanađana", a ministar za imigraciju DŽejson Aleksander da će vlada raditi "u najboljem interesu građana". Portparolka za Državljanstvo i imigraciju Kanade Nensi Keron izjavila je da je zbog ebole "niz afričkih država uveo strože zabrane putovanja kao i nekoliko država širom sveta", uključujući SAD.
Kanadski građani ili strani državljani sa vizom, kao i oni kojima viza nije potrebna, i dalje će biti proveravani na ulasku u Kanadu, dodaje se u saopštenju kanadske vlade. Odbijajući da komentariše ovu odluku , neimenovani zvaničnik američke administracije je rekao da Kanada ostaje važan partner SAD u borbi na zaustavljanju ebole.
Ujedinjene nacije pozdravljaju podršku Kanade u borbi protiv epidemije ebole, ali se takođe zalažu "protiv izolovanja tri najpogođenije države i stigmatizovanja njihovih građana", saopštio je portparol generalnog sekretara UN Ban Kimuna, Stefan Dužarik. Profesor međunarodnog prava na Univerzitetu Indijana Dejvid Fidler izjavio je da odluke Kanade i Australije predstavljaju kršenje međunarodnih zdravstvenih regulativa iz Sporazuma SZO iz 2005, kojeg su obe države potpisnice.
"Prosto se čini da sporazum nestaje u ovoj panici zbog ebole", rekao je Fidler i dodao da dodatno obeshrabruje što su Australija i Kanada "u prvim redovima", jer bi njihova podrška međunarodnom sporazumu značila puno na sprečavanju panike u slučaju zdravstvene krize.
Međunarodne zdravstvene regulative su osmišljene za slučaj borbe protiv zaraznih bolesti koje imaju potencijal međunarodnog širenja, a preispitane su i ojačane nakon epidemije virusa SARS 2003. godine.
Pogledajte i: