EU želi smenu specijalnog tužioca!
Šef delegacije Evropskog parlamenta za Srbiju Eduard Kukan u pismu Evropskoj komisiji, koje je potpisao sa sedam kolega, navodi da specijalni tužilac Miljko Radisavljević neefikasno radi na „važnim slučajevima“.
Kukan u pismu je 15. oktobra potpisao sa još sedmoro kolega, a u kojem ocenjuje rad srpskih pravosudnih organa, navodi da je Radosavljević nedovoljno efikasan u „najvažnijim slučajevima“ korupcije, uprkos tome što je aktuelna vlast rešena da se izbori s kriminalom.
U dokumentu se ističe da neke institucije države, iako postoji politička volja, svoj posao ne rade efikasno:
„Aktuelna Vlada Srbije na čelu sa premijerom Aleksandrom Vučićem pokazala je snažnu posvećenost u borbi protiv korupcije. Više puta smo u izveštajima apostrofirali da je potrebno „uložiti dodatne napore“, a da „pravosudni organi i tužilaštvo treba da budu aktivniji u sprovođenju zakona“. Uviđamo da i pored nedvosmislene političke odlučnosti, neke strukture unutar državnog aparata i pravosuđa, kao što je Specijalno tužilaštvo, ne rade dovoljno efikasno, posebno na najvažnijim slučajevima“, navodi se u Kukanovom pismu.
Ovo pismo je prvi dokaz da je i Evropska unija nezadovoljna radom Specijalnog tužilaštva. Upućeni procenjuju da bi ono moglo označiti „početak Radisavljevićevog kraja“ pošto je do sada važilo uverenje da je on pod zaštitom Brisela.
Tužilac Miljko Radisavljević nije želeo da komentariše ovaj izveštaj. Na drugoj strani, šefica pregovaračkog tima za EU Tanja Miščević ocenjuje da ovo pismo nije iznenađujuće:
„Kukan dobro poznaje prilike na terenu. Reforma pravosuđa je glavno merilo napretka ka EU. Ovakve i slične preporuke se, inače, daju u pojedinačnim oblastima koje su pod lupom javnosti. Zato ne verujem da je namerno „prozvano“ Specijalno tužilaštvo, već mislim da je ono navedeno kao oblast na koju se obraća najviše pažnje“, rekla je Miščević za Informer.
Spoljnopolitički analitičar Boško Jakšić pak kaže da je ovo pouzdan znak čime EU nije zadovoljna.
„U evropskoj birokratiji nema slučajnosti. To vam je kao u saobraćaju. Prvo obaveste, pa vas upozore. Ako se i na to oglušite, zvaničnici EU dižu znak „stop“. Za nas bi bilo dobro da ovo ispravimo, dok još nije alarmantno stanje“, smatra Jakšić, napominjući da je sve to deo procedure ka članstvu u EU.
Pogledajte i: Miščević: Reforme zavise od otvaranja poglavlja 23 i 24
AMNESTI INTERNEŠENEL: Srbija ima sve potrebne zakone, ali joj fale resursi za sprovođenje