Evo zašto se mačke ne odazivaju vlasnicima
"Sram" ih bilo.
Japanski naučnici Acuko Saito i Kazutaka Šinozuka s Japanskog univerziteta proučavali su da li mačke reagiuju na glas svog vlasnika i da li se odazivaju kad ih se pozovu. Kao što svi oni koji u svom domu imaju mačku dobro znaju, te životinje im ne pripadaju, već su u ljudskom društvu po vlastitom izboru, piše britanski "Independent".
Sve mačke više su nego sposobne da prepoznaju glas svog vlasnika, ali najčešće izgleda kao da ih nije briga. Razlozi za takvo ponašanje verojatno leže u njihovoj evoluciji.
Acuko Saito i Kazutaka Šinozuka testirali su 20 mačaka koje žive s ljudima na vrlo jednostavan način – kad im vlasnik nije bio kod kuće, pustili su snimke tri glasa koji ih dozivaju po imenu. Jedan od glasova pripadao je njihovom vlasniku.
Reakcije mačaka pokazale su da se, čak i kad su prepoznale glas svog vlasnika, nisu pomakle prema izvoru glasa.
- Rezultati ukazuju na to da mačke neće odgovoriti na poziv svojih vlasnika kad ih ne vide, čak ni kad su sigurne da se radi o njima. Odnos mačaka i njihovih vlasnika bitno je različit od onoga koji sa svojim ljubimcima imaju vlasnici pasa' - utvrdili su Saito i Šinozuka.
Istraživanje objavljeno u časopisu "Animal cognition" kaže kako je razlog za to što mačke ne odgovaraju na poziv verojatno zajednički predak svih kućnih mačaka (Felis silvestris) – divlja mačka koja je počela da lovi glodare privučene žitom u ljudskim naseljima prie oko 9.000 godina. Na neki neobičan način, mačke su "pripitomile" same sebe.
Mačke uglavnom ne slušaju naredbe, već preuzimaju inicijativu u odnosu s ljudima. Ono što je zanimljivo je da ta činjenica nije odbojna vlasnicima mačaka, niti ih zbog toga manje vole nego što vlasnici pasa vole svoje ljubimce.
Istraživanje na kraju zaključuje da "još uvek nije jasno čime u svom ponašanju mačke privlače svoje vlasnike".