EVROPSKA KOMISIJA ODOBRILA POMOĆ: Srbiji i Makedoniji 17 miliona evra, a Turskoj milijarda!
Evropska komisija usvojila je paket pomoći, od kojeg će milijardu evra biti dodeljeno Turskoj, a 17 miliona evra Srbiji i Makedoniji, kako bi se pomoglo u rešavanju migrantske krize.
Lideri zemalja članica EU će usvojiti plan o preraspodeli 160.000 migranata širom Unije uprkos žestokom protivljenju nekih zemalja članica. Protiv plana EK, koji u zavisnosti od kapaciteta svake od 28 članica, glasale su Češka, Slovačka, Rumunija i Mađarska.
Ovakva razlika u raspodeli pomoći je i očekivana s obzirom da se u Turskoj nalazi više od milion izbeglica. Žan-Klod Junker je rekao da će EU morati dodatno da se potrudi, te da određivanje kvota nije dovoljno.
"Vreme je za hrabrije i oštrije akcije EU" - rekao je Junker.
Finansijska podrška članicama
Države članice EU u okviru AMIF programa (Fond za azil, migraciju i integraciju) dobiće novčanu pomoć za rešavanje migrantske krize, koja će pristizati u periodu do 2020. godine.
Rumuni se žale!
Rumunija može da se izbori sa brojem izbeglica koji Evropska unija namerava da pošalje u tu zemlju - izjavio je danas predsednik Klaus Johanis i istakao da žali što su obavezujuće kvote za preraspodelu izbeglica usvojene većinom glasova, a ne putem pregovora.
Vlasti u Rumuniji su saopštile da ta zemlja, prema dobrovoljnom planu, može da primi najviše 1.785 izbeglica i migranata kako bi pomogla u smanjenju pritisaka, a po novom promenjenom planu, ona će prihvatiti još 2.400 osoba.
Slovaci najavili tužbu
Slovačka će se obratiti sudu pošto osporava uvođenja obavezujućih kvota za raspoređivanje tražioca azila koje su velikom "većinom glasova" usvojili ministri unutrašnjih poslova Evropske unije u Briselu, najavio je danas slovački premijer Robert Fico.
- Mi ćemo ići u dva pravca - prvo ćemo podneti tužbu pred Sudom u Luksemburgu i drugo, nećemo sprovesti (odluku) ministara unutrašnjih poslova - izjavio je Fico novinarima u Bratislavi.
Česi neće osporavati odluku?
Češka, jedna od četiri zemlje koja se snažno protivi kvotama, najverovatnije neće osporavati odluku EU.
Češka, Mađarska, Rumunija i Slovačka juče su, tokom sastanka ministara unutrašnjih poslova i pravde, glasale protiv plana za preraspodelu izbeglica među državama članicama EU.
EU UPOZORAVA!
Evropska komisija upozorila je danas da se 19 država članica Evropske unije, uključujući Francusku i Nemačku, suočavaju sa mogućim sankcijama zbog propusta u primeni pravila po pitanju tražilaca azila koji dolaze u Evropu.
- Vreme je da države članice preuzmu odgovornost i urade ono što treba da urade - rekao je potpredsednik Evropske komisije Frans Timermans, preneo je AFP.
The Camp in Calais is a truly dreadful place. It is an indictment of society that it exists.Why have the media largely moved on?— Peter Sutherland (@PDSutherlandUN) September 22, 2015
Sastanak Kamerona i Olanda, 20.000 izbeglica ide u Britaniju
Britanski premijer Dejvid Kameron i francuski predsednik Fransoa Oland održali su razgovore uoči sastanka i ocenili da je nalaženje rešenja za sukob u Siriji ključ za rešavanje migrantske krize.
Oni su se takođe složili da treba učiniti više kako bi se vratili migranti koji nemaju osnovan razlog za dobijanje azila, saopšteno je iz Dauning strita.
Velika Britanija se odlučila da ne učestvuje u planu o relokaciji migranata i ima sopstveni plan da migrante preseljava direktno iz izbegličkih kampova u Siriji. Kameron je poručio da će u narednih pet godina u Britaniju doći 20.000 sirijskih izbeglica.
Američki predsednik Barak Obama je posle razgovora sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel rekao da sve evropske zemlje treba da prihvate "fer broj" tražilaca azila.