FPN: Zabranjeni i seksi vicevi
Beogradski FPN je prvi fakultet u zemlji koji je doneo Pravilnik o prevenciji i zaštiti od seksualnog uznemiravanja i ucenjivanja studenata. Na tapetu se sada može naći svaki profesor koji dodiruje studenta, daje seksualne primedbe i predloge ili ga uznemirava neprikladnim govorom tela.
Donošenje pravilnika inicirao je prof. dr Ilija Vujačić, dekan FPN-a, nakon afere koja je početkom godine potresla fakultet. Studentkinja mastera optužila je uglednog profesora ovog fakulteta da ju je, između ostalog, seksualno ucenjivao i pokušao da nasrne na nju u svom kabinetu. Iako je fakultet utvrdio da je njena prijava opravdana, sve se završilo tako što je profesor smenjen s jedne od funkcija, ali je nastavio da predaje i ispituje studente.
"Pravilnik će jasno definisati šta je seksualno uznemiravanje, koje su kazne predviđene za to i sa njim će biti upoznati svi zaposleni odmah nakon što stupi na snagu" izjavio je tada Vujačić.
Ovaj dokument propisuje da uznemiravanje ne podrazumeva samo neželjene fizičke dodire.
Student može prijaviti profesora ako od njega prima neželjene pozive, seksualne primedbe i predloge, kao i ako ga profesor uznemirava svojim govorom tela. Profesor će takođe biti kriv ako se dokaže da je stalno ponavljao uvredljive seksualne uvrede i opaske studentu ili ga seksistički diskriminisao.
Zanimljivo je da fakultet omogućava i da se napastvovani student obrati jednoj od tri osobe zadužene za konsultacije u takvim situacijama i neformalno razgovara sa njom o traumi koju je preživeo. Seksualno uznemiravanje može prijaviti čak i sam profesor ili student koji je saznao šta se dešava, ali uz saglasnost žrtve.
Profesoru za koga se utvrdi da je uznemiravao studenta zabranjuje se dalja saradnja sa tim studentom i može dobiti otkaz. Kazne su predviđene i za studente koji slažu da je bilo seksualnog uznemiravanja. Biće suspendovani od 15 do 30 nastavnih nedelja.
Prof. dr Srđan Stanković, predsednik Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje, kaže da pravilnik FPN-a podseća na američku praksu.
Na najboljim američkim univerzitetima profesori se čak i u bezazlenim situacijama trude da ne izgovore nešto što bi moglo pogrešno da se shvati - objašnjava Stanković.
"Takva vrsta odnosa može biti korišćena kao sredstvo pritiska ili ucene od bilo koje strane u takvom odnosu. Takođe, iako je emotivni odnos profesora i studenta etički sporan i sporan sa stanovišta trgovine uticajem, ipak nije nelegalan dokle god se ne ostvari prisila ili ucena. U svakom slučaju, iako ja prva uvek glasam za ljubav, ovde postavljam veliku ogradu i kažem da se divan stvaran svet nalazi izvan naših učionica", kaže za Blic Dragana Ćorić, profesorka Pravnog fakulteta u Novom Sadu.