GDE JE SAHRANJEN ROGOZINOV ČUKUNDEDA: Misterija groba kontraobaveštajca carske armije
Nikolaj Antonovič Mitkijevič-Žoltok, čukundeda potpredsednika ruske vlade Dmitrija Rogozina, verovatno počiva negde na teritoriji bivše Jugoslavije.
Pored Beograda grobnica vodećeg kontraobaveštajca carske armije mogla bi da bude u Sloveniji, Sarajevu, Bileći, Goraždu, pa i u Vojvodini, gde samo u Beloj Crkvi počiva devetnaest belogardejskih generala.
Posle dugogodišnje potrage za večnom kućom svog pradede, Rogozin smatra da on, ipak, počiva negde u Srbiji i putem “Tvitera” je zamolio premijera Aleksandra Vučića da mu pomogne u pronalaženju pretkove grobnice.
Попросил премьера Сербии @avucic найти место захоронения моего прапрадеда, генерал-майора Русской армии Николая Антоновича Миткевича-Жолтка— Dmitry Rogozin (@Rogozin) January 21, 2016
Postoji mogućnost da je general Mitkijevič-Žoltok sahranjen pod drugim identitetom jer je kao glavni kontraobaveštajac “belih” Rusa bio na meti “crvenih” atentatora.
Ruski opštevojni savez, koji je radio na ujedinjenju svih “belih” u izgnanstvu, radi rušenja komunističkog režima u otadžbini, osnovao je 1924. general Vrangel sa svojim štabom, u kome je bio i Rogozinov čukundeda, general Nikolaj Antonovič Mitkijevič-Žoltok. Planovi Vrangela o oslobodilačkom ratu su se ugasili zajedno sa Vrangelovim životom. On je umro u Belgiji 25. aprila 1928, a sumnjalo se da je otrovan. Njegovi saradnici iz štaba su nestali u javnosti, kad su mu ispunili poslednju želju, da bude sahranjen u Beogradu u ruskoj Crkvi Svete trojice na Tašmajdanu. Pretpostavlja se da je među njima bio i general Mitkijevič-Žoltok.
– Iz Rusije su u emigraciju krenuli milioni ljudi, a mnogi koji stigli u Srbiju kasnije su se razišli širom sveta. I general Vrangel, koji počiva u našem hramu Svete Trojice, umro je u Briselu, ali je njegova poslednja volja bila da bude sahranjen u Beogradu – rekli su za Večernje novosti u Podvorju.
Bio je zamenik načelnika štaba Državne straže Rusije
Upravo grobnica generala Petra Vrangela, poslednjeg komandanta Dobrovoljačke armije juga Rusije, koji je pokušao da s najbližim saradnicima u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca organizuje oslobodilačku vojsku ukazuje da ovde počiva i Rogozinov čukundeda. Naime, general Mitkijevič-Žoltok bio je istaknuti član štaba komandanta Južnog krila ruske vojske Denikina, a zatim i njegovog naslednika Vrangela.
- General Nikolaj Mitkijevič-Žoltok bio je zamenik načelnika štaba Državne straže Rusije, koja je obavljala poslove današnjeg Ministarstva unutrašnjih poslova, Federalne službe zaštite i Federalne službe bezbednosti – zabeležio je Rogozin istražujući biografiju svog čukundede.
U austrougarskom “lageru” u krševitoj zabiti kadeti su učili po programu carskih vojnih akademija, a profesori su im bili oficiri najverniji zakletvi. Oni nisu želeli da odu u bogate evropske metropole, kao većina emigranata iz viših slojeva, jer su verovali da će se vratiti u pobedničkom ratu. U ruski korpus su počeli da se prijavljuju čak i Srbi fascinirani veštinama i kulturom kadeta. O tom vremenu svedoči i zapušteno rusko groblje u Bileći, na kome počivaju i visoki carski oficiri. Kadetsko učilište iz Bileće se 1933. preselilo u Vojvodinu, u Belu Crkvu, gde se još 1920. doselilo više od 2.500 “belih” Rusa.
Među njima su bili i kadeti koji su ubrzo nastavili školovanje i obuku, jer su se doselile kompletne školske ustanove: Nikolajevsko kavalerijsko učilište iz Peterburga, Marinski Donskoj institut iz Novočerkastka, Krimski kadetski korpus. Kad je Kadetski korpus iz Sarajeva 1929. došao u Belu Crkvu, oni su se ujedinili u Prvi Ruski kadetski korpus velikog kneza Konstantina Konstantinoviča. Na donedavno zapuštenoj parceli na belocrkvanskom groblju počiva 650 Rusa, među kojima 19 carskih generala. Originalnu dokumentaciju i muzej ove zajednice uništili su 1944. crvenoarmejci.