Ko će s Francuzima u Lil?
Francuska u Monpeljeu slovi za velikog favorita. Prolazu u drugi krug nadaju svi ostali, a borba za pozicije dva, tri i četiri može da bude zaista zanimljiva.
Šta je bilo, bilo je! Čak 24 košarkaške reprezentacije, u četiri zemlje, u subotu 5. septembra počinju Evrobasket. Počinju s utakmicama za koje su se vredno spremali celo leto. Monpelje, Berlin, Zagreb i Riga gradovi su domaćini, a to znači da će u prvoj fazi po šest selekcija najmanje sedam dana boraviti u spomenutim gradovima.
Grupa A u kojoj su Francuska, Izrael, Finska, Bosna i Hercegovina, Rusija i Poljska igra se u osmom po veličini gradu Francuske, u gradu gde je prvi Univerzitet osnovan 1.160 godine, u gradu u kojem je studirao i Nostradamus, u gradu odakle je Olivije Žiru, pa i ekscentrični zabavljač Remi Galjard. U gradu u kojem su rukomet i fudbal sportovi za „koje se živi“ i gde je košarka u zapećku. Ipak, u dvorani sa 10.700 mesta debi meč igraju Poljska i BiH (subota, 15 sati).
FRANCUSKA
Prema podacima kojima bukmejkeri raspolažu, a njima bi trebalo da „verujemo“ najviše, selekcija koji s klupe predvodi Vensan Kole ima epitet – favorit. Ne samo u grupi A, već i na čitavom šampionatu. Čak osmorica igrača brani titulu osvojenu u Ljubljani i deluje da Kole nije imao mnogo peripetija i dilema oko spiska s 12 imena.
Istina, dileme, ako ih je i imao, smanjio je, prvo otkazom Žoakim Noa, onda i viškom kilograma Tomas Ertel i na kraju povredom Aleksis Ažinsa. Dakle, posla za Kolea kao i da nije bilo. Petorica igrača su u NBA ligi i jasno je da je Toni Parker neko oko koga će se 99 odsto stvari vrteti.
Cilj „trikolora“ je jasan, a igra prikazana u Beogradu, kada ih je naša reprezentacija lako dobila, ne sme da zavara. Jaki su! Kao „zemlja“, a i dalje se sećamo 35 poena Batuma na Svetskom prvenstvu. Evan Furnije, De Kolo, Želabal, Diao, Pjetrus, Gober...
E, na tog Gobera, Rudija Gobera, centra Jute, bismo mogli da obratimo pažnju. Možda bude i otkrovenje, a i, ko zna, novi rekorder po broju banana (stari, iz Litvanije, sa 21 blokadom na Evrobasketu, drži Mirza Begić).
BOSNA I HERCEGOVINA
Komšijama nedostaju trojica najboljih. Dvojica odličnih NBA igrača – Mirza Teletović i Jusuf Nurkić, ali i Nihad Đedović, koji je odustao od reprezentacije zbog nemačkog pasoša, koji može dobiti tek ako se odrekne „prvog“. Eks igrač Bajerna je baš to i uradio – odrekao se BiH! Duško Ivanović je, osim što je bio ljut na administraciju KSBiH, zbog činjenice da Savez nema novca za „normalne“ pripreme, bio ogorčen i na NBA dvojac, koji nije hteo da „pogazi“ naređenje uprava koje ih obaveštavaju da „ne bi bilo pametno da idu na Evrobasket“:
Sve u svemu, trijumf kadeta na EP za komšije je podstrek, a veliko je pitanje koliko će Gordić i naturalizovani Aleks Renfro moći da „povežu“. Iako iskusni Duško Ivanović ima iskusne, „naučene“ igrače, pobeda-dve biće maksimum u grupi. Sve preko toga... Bio bi čist ćar, a uspeh iz Nemačke, od pre 22 godine će kada su debi šampionat završili kao osmi ostaće i dalje san.
RUSIJA
Košarkaši Rusije više ne znaju šta da misle, pošto da urade na Evrobasketu ne mogu ništa. Raskol unutar saveza, otkazi najboljih, pa i umalo zabrana učešća na svim FIBA takmičenjima uslovila je da Rusi u Monpeljeu budu „šesti igrač“, ali ne onaj bitan, već onaj koji, zbog validnosti takmičenja, mora da bude prisutan.
Sa 15 zlata, istina, samo jednim kao Rusija, „baćuške“ u Francuskoj ne mogu da računaju, osim ako ne naprave neko čudo, plasman u drugi krug. Ustvari, kako igraju, kao „divljaci“, bez ikakvog sistema, ako ih krene, mogu da iznenade. Sve u svemu, Evgeniji Pašutin, selektor Rusa, nema mnogo „kontrole“, a ponekad bi morao da na utakmice dolazi s lasom kako bi obuzdao momke.
FINSKA
Finci u Monpelje stižu sa jednim ciljem, a on više nije učenje. Neke škole su prošli, platili, a sada su spremni da na Evrobasketima imaju ciljeve. Ciljeve zbog kojih će, u zavisnosti od rezultata, pojedinci skupljati kajmak ili polagati račune. Fincima je ovo treće vezano Prvenstvo Starog kontinenta i žele da ga završi u drugoj rundi, među 16. U Sloveniji su bili deveti...
Nemac Henrik Detman ih s klupe vodi već 11 godina i dobro zna mogućnosti momaka koje vodi u Monpelje. Sasu Salin i Peteri Koponen su zvezde i predvodnici tima, ali ako oni zataje (što nije nemoguće) Finci sada imaju nekoliko rezervnih opcija. Jedna od njih je Erik Marfi, Amerikanac i momak koji je igrao za Čikago Bulse. Osim njega, Finci imaju još četvoricu igrača čiju su očevi Amerikanci (Džerald Li, Šon Haf i Džamar Vilson). No, sada nemaju Hano Motolu, možda i najvećeg košarkaša ove zemlje. Umesto njega će u timu biti 18-godišnji Lauri Markanen na koga bi morali da obratimo pažnju.
Da li će ispuniti cilj? Pa, po nama, Finska će pre među 16 nego Rusija ili BiH.
POLJSKA
Majk Tejlor, koji je dugo radio u komšijskoj Češkoj pod zastavu Poljske okupio je baš sve što u košarci valja u toj zemlji. Od svega po malo, a jasno je da će veliki centar Marcin Gortat biti lider i prva zvezda tima.
Igra će zavisiti od šuta, a zbog toga će visoki igrači morati da rade dodatno! Lukaš Košarek je dobio „dirigentsku palicu“, dok će solo partiture biti rezervisane za Gortata i Ej Džej Slotera, koji će imati slobodu da „pali“ odakle 'oće!
Pre šest godina, kada su bili domaćini, Poljaci su posle medalja osvojenih pre II Svetskog rata (1939.), ali i sredinom 60-tih prošlog veka, imali najbolji rezultat – 9. mesto. Sada to mogu da sanjaju.
IZRAEL
Očajna epizoda iz Slovenije, kada su Evrobasket završili na 21. mestu, za Izraelce je i dalje rak rana i postavlja se pitanje da li će „te ralje“ uspeti da zatvore i u Monpeljeu odigraju bolje. Sastav koji je Elez Edelštajn (54) prezentovao sasvim je respektabilan, ali i različit od onog iz Slovenije. Omri Kaspi je tu, Gal Mekel, novo pojačanje Crvene zvezde, takođe. Jogev Ohajon je sve zreliji, Lior Elijahu uvek zahvalan u timu. Tu je i „naš“ Robert Kajmaković, odavno Rotbart, a nova faca je Šon Doson, sjajno 22—godišnje krilo Makabi Rišona.
Izrael je, u odnosu na, recimo Rusiju i BiH, selekcija koja bi u grupi A blagi favorit za mesto koje vodi u drugi krug.