Domaćin kvari planove Litvanaca, svi ostali u nadi i strahu
U Rigi će se voditi "baltičke bitke", budući da čak tri selekcije dolaze iz ove regije. Kao ozbiljan protivnik mogli bi da se nametnu Česi sa Veselim i Šilbom, dok Ukrajinci imaju motiv više da zbog gubitka domaćinstva budu "pravi".
Šta je bilo, bilo je! Čak 24 košarkaške reprezentacije, u četiri zemlje, u subotu 5. septembra počinju Evrobasket. Počinju s utakmicama za koje su se vredno spremali celo leto. Monpelje, Berlin, Zagreb i Riga gradovi su domaćini, a to znači da će u prvoj fazi po šest selekcija najmanje sedam dana boraviti u spomenutim gradovima.
RIga će u prvoj fazi Evrobasketa ugostiti učesnike Grupe D u kojoj se pored domaćina Letonije nalaze i nesuđeni domaćin Ukrajina, Estonija, Češka, Litvanija i Belgija. Riška "Arena", kapaciteta 12.500 mesta trebalo bi da bude jedna od najzanimljivijih na šampionatu. Ako se favorizovana Litvanija za koju se veruje da će sigurno sa čelne pozicije otići u Lil, a da joj te planove samo donekle može da pokvari domaćin, svi ostali nadaju se plasmanu među 16 najboljih, ali i strahovati od rane eliminacije.
ESTONIJA
Estonci su prvi put posle 14 godina izborili plasman na Evrobasket, pa će silno motivisani učiniti sve da se na njemu ne obrukaju, već dostojno reprezentuju svoju zemlju. Ipak, ova malena zemlja nema nijednu zvezdu u svom timu, a još značajnije od toga je što su potpuno deficitarni na poziciji centra, jer kod komšija u Rigu stižu sa samo jednim pravim centrom, Reinarom Halikom, a ni on se ne može podičiti izrazitom visinom, jer je sa 208 centimetara njihov najviši košarkaš.
To jasno govori da je skok glavna tačka spoticanja ovre selekcije, mada je isto tako poznato da se baltička škola košarke nikada nije ni bazirala na jakoj igriu reketu, već se mahom oslanjala na šut van linije za tri poena. Međutim, tu se postavlja pitanje - šta kada on stane? Esti mogu da se nadaju da će ih on služiti taman toliko da dođu nadomak plasmana u nokaut fazu, ali je realno da se na toj ivici i zadrže.
Ipak, treba poštovati činjenicu da je ova selekcija među prvima izborila plasman na Evrobasket pošto je bila najbolja u prviom kvalifikacionom ciklusu koji je okončan još pre dve godine. Tada je ova veoma iskusna selekcija predvođena veteranima, kapitenom Kristjanom Kangurom i krilom Žalgirisa Sim Sander Veneom bila bolja i od nekih reprezentacija koje su danas znatno zvučnijeg imena nego što je to ekipa selektora Tita Soka. Estonci će imati čast da selekcijom Češke otvore takmičenje na Evrobasketu, u subotu od 14.30 minuta po srednjeevropskom vremenu, a taj meč mogao bi da u velikoj meri odredi njihovu dalju sudbinu.
UKRAJINA
Ukrajinci pod posebnim emotivnim nabojem dolaze u Letoniju. Po izbijanju oružanih sukoba na istoku zemlje, te složenosti političke situacije, odlučeno je da im bude oduzeta organizacija šampionata kojem su se sigurno veoma radovali i gajili ozbiljnije ambicije nego li je to bilo u prošlosti na velikim takmičenjima.
Evrobasket je tako umesto jednog dobio četiri domaćina, a Ukrajince poslao na obalu Baltika. U vrlo čudnom raspletu grupe C minulog Svetskog kupa Ukrajinci su takmičenje završili već u prvoj fazi, iako su na njemu savladali čak i favorizovanu Tursku, ali su nekoliko vrlo čudnih rezultata i porazi od Novog Zelanda i "fenjeraša" Finske okončali njihove nade za nokaut fazom.
Sa zaceljenim ranama iz Španije, Ukrajinci u novu reprezentativnu akciju ulaze sa još većim ambicijama, budući da je grupa D u kojoj će igrati veoma zanimljivog sastava, koji "četi" Jevgena Murzina daje realnu nadu da može da se nađe među četiri putnika za Lil. U ukrajinskom satavu nalazi se nekoliko veoma zanimljivih imena. Pored naturalizovanog plejmejkera američkog porekla Džerouma Rendla, tu je i bivši košarkaš Crvene zvezde Oleksandr Lipovi koji danas nastupa za Budiveljnik.
LETONIJA
Među mnogobrojnim kandidatima koji su figurirali za jednu od četiri zamene domaćina kontinentalnog šampionata našla se i Letonija i glavni grad ove baltičke države Riga. Prvi šampion Evrope u istoriji Evrobasketa (daleke 1935. godine) i domaćin narednog prvenstva, još od sticanja nove samostalnosti od SSSR-a 1991. nije se vratio u svetski vrh, ali strast tamošnjeg stanovništva ka igri pod obručima gaji nade da bi turnir čiji će biti koorganizator mogao da vrati ovu selekciju na evropsku košarkašku mapu.
Na šampionatu Evrope u Sloveniji pre dve godine Letonija prvi put od kako se ponovo takmiči pod tim imenom takmičenje nije završila sa negativnim skorom (4 pobede i 4 poraza), što je bilo dovoljno za 11. mesto, a prednost domaćeg terena doneće im šansu da konačno uđu u "plus". Teško je verovati da tim Ainarsa Bagackisa može da ugrozi Litvaniju na čelu grupe D, ali je svaka druga opcija za plasman u narednu fazu "u igri".
TIm će na terenu u organizaciji igre voditi Janis Strelnieks, a košgeterski učinak ovom timu davali su braća Bertans. Ovog puta neće biti nekadašnjeg košarkaša Partizana Davisa, ali će zato Dairis biti jedan od vođa tima na putu ka osmini finala. Osim njega, Janis Blums i Kaspars Berzins sigurno svojim iskustvom davaće svom timu snagu za tako nešto. Realan domet ove selekcije, uz podršku "šestog igrača na terenu" (odnosno pored njega) je borba za drugo mesto u grupi, što u narednoj rundi donosi teoretski lakšeg protivnika i nadu za četvrtfinale.
Prvi put u istoriji primenjen je sistem po kojem domaćin grupe bira jednog svog protivnika u grupnoj fazi, a nije slučajno što su Letonci izabrali Litvaniju, jer veruju da konačno mogu da ugase kompleks komšijske superiornosti i možda ga iznenade, a onda bi verovatno nebo bilo granica. Realno? Teško. Da li postoji težnja? Svakako!
BELGIJA
Da je tim jedan igrač, Belgija bi verovatno bila među kandidatima za medalju. Met Lodžeski je "motor" ove ekipe, ali mora imati podršku u ostalima, ako Belgijanci žele u nastavak takmičenja. U prvom redu, tu pomoć pružaće mu iskusno krilo Bilbaoa Aksel Ervel koji je pravi vođa na parketu. Njegova prava zamena na četvorci trebalo bi da bude Maksim de Zeuv iz Nimburka, a njih dvojica trebalo bi da nadomeste nešto slabiju centarsku poziciju na kojoj je usamljen relativno mladi Kevin Tumba (206 cm).
Zanimljivo je da u timu debituje 34-godišnji plejmejker Lionel Bosko, igrač koji će na pravi način predstaviti belgijsku ligu u kojoj je proveo celu karijeru. Čini se da 55-godišnji selektor Edi Kastels ima na raspolaganju solidan tim koji, iako oslabljen nekolicinom iskusnih igrača koji su se povukli iz reprezentacije, i dalje ima solidno iskustvo, a zadatak onih najstarijih je da nacionalni tim odvedu u drugu fazu. Najozbiljniji konkurent u borbi za što bolji plasman trebalo bi da im bude Češka, pošto bi Litvanija i Letonija ipak trebalo da su nedodirljive na prve dve pozicije.
LITVANIJA
U grupi D je mnogo toga možda teško prognozirati, ali očekivati da Litvanci ne okončaju prvu fazu kao prvoplasirani je mnogo smelo. Iako domaćina nikad ne treba otpisivati, teško da mogu da naude Litvancima, čak i u slučaju paklene atmosfere u međusobnom duelu u riškoj "Areni".
Kada su poslednji put Letonci bili domaćini Evrobasketa, njihove komšije Litvanci uzeli su zlato (1937. godine). Verovatno i ovo prolazi kroz glavu svakom ljubitelju košarke u ovoj zemlji pred šampionat. Iako se pred svako prvenstvo "oštre" za najviši stepenik postolja, od 2003. kada su poslednji put bili šampioni Starog kontinenta ono konstantno izmiče. Tako je bilo i pre dve godine u Sloveniji, pa se ljubitelji "igre nacije" nadaju da će u Lilu konačno podići pehar prvaka starog kontinenta.
Selektor Jonas Kazlauskas ima veoma respektabilan sastav na raspolaganju koji može mnogo više od prvog mesto u grupnoj fazi. Prva zvezda tima je centar Toronto Reptorsa Jonas Valančunas, tek 23-godišnja, ali izuzetno dominantna "petica" litvanskog tima koja će davati sigurnost u reketu. Za to vreme, na spoljnim pozicijama radiće Kalnietis, Seibutis, Kuzminskas i gurati Litvance ka završnici.
Sve osim plasmana Litvanaca na prvu poziciju posle grupne faze bilo bi iznenađenje. Ipak, Litvanci moraju biti oprezni u duelu sa domaćinom, jer će im od velikog značaja biti sa koje pozicije idu u nokaut fazu, a time i odrediti put ka samoj završnici. Kao i u Sloveniji. Litvanci ponovo imaju kvalitet za medalju. Sticaj okolnosti mogao bi da odredi koji je njihov krajnji domet.
ČEŠKA REPUBLIKA
Česi su selekcija koja vreba iz prikrajka. Neobičan sastav bez klasičnog centra nagoveštava da će šut biti ono što će krasiti selekciju koja će pokušati da bude jedno od iznenađenja Evrobasketa. Česima ealno pripada borba za plasman u nokaut fazu, ali nema sumnje da, uz povoljan razvoj okolnosti, imaju sasvim dovoljno kvaliteta da zauzmu čak i treću poziciju na tabeli grupe D. Ipak, za tako nešto moraju biti na najvišem mogućem nivou u mečevima sa Belgijom i Ukrajinom.
Tim izraelskog stručnjaka Ronena Ginzburga predvodiće sjajan tandem Tomaš Satoranski - Jan Veseli. Plej Barselone biće kreator svih ideja Čeha na ovom šampionatu, a nema razloga da ovaj vrhunski organizator igre taj zadatak ne sprovede na najbolji mogući način. Jan Veseli za sobom ima odličnu sezonu, iako je njegov Fenerbahče imao jednu od najgorih u novijoj istoriji. Nekadašnji košarkaš Partizana iz godine u godinu dokazuje nesumnjiv kvalitet, a njegova visina trebalo bi da nadomesti problem koji Češka ima u reketu, pošto je sa svojih 213 centimetara ubedljivo najviši igrač svog tima, iako nije klasična petica, koju ovaj tim praktično ni nema.