IRAK UŽIVO 10. DAN - SAD bi mogle rasporediti 100 pripadnika specijalnih snaga
BAGDAD - SAD bi mogle rasporediti 100 pripadnika specijalnih snaga koji bi savetovali iračku vojsku u odbrani Bagdada od sunitskih ekstremista, ali to ne bi odmah podrazumevalo vazdušne udare, izjavili su američki zvaničnici.
Predsednik Barak Obama je naklonjen ograničenoj akciji, koja bi obuhvatila i komandose zajedno sa iračkim snagama, rekao je jedan zvaničnik iz oblasti odbrane koji nije želeo da bude imenovan.
Drugi zvaničnik je izjavio da bi stotinak pripadnika specijalnih snaga moglo da zatraži i vazdušne udare ako bi američka administracija kasnije naložila takav korak.
On je dodao da bi sto specijalaca bili pridodati grupi od 275 vojnika koje je Obama već mobilisao da pojačaju bezbednost američke ambasade u Bagdadu.
Očekuje se da Obama kasnije večeras izda saopštenje o Iraku.
16:34 Iračke snage povratile kontrolu nad rafinerijom
Iračke snage su u potpunosti povratile kontrolu nad najvećom iračkom naftnom rafinerijom u Baidžiju, na severu zemlje, koju su pokušali da zauzmu sunitski ekstremisti, saopštili su zvaničnici.
"Rafinerija je potpuno pod kontrolom bezbednosnih snaga", izjavio je u televizijskom obraćanju general-potpukovnik Kasem Ata, portparol iračkog premijera Nurija al-Malikija zadužen za bezbednost.
Zaposleni u rafineriji su rekli da su se ekstremisti povukli. Nešto ranije, pozivajući se na izjavu očevidaca, preneto je da su ekstremisti zauzeli rafineriju, na oko 250 kilometara severno od Bagdada, i okačili svoje crne zastave.
Rafinerija je napadnuta juče u jutarnjim satima, a bila je pod opsadom sunitskih ekstremista otkako su prošle sedmice pokrenuli ofanzivu na više gradova severnog Iraka.
16:04 - Filipini evakuišu svoje radnike iz delova Iraka
MANILA - Filipini će evakuisati svoje građane iz svih delova Iraka, izuzev sa severa, zbog ubrzanog pogoršanja bezbednosne situacije u toj zemlji, u kojoj su ekstremni islamisti zauzeli znaccajan deo teritorije.
Portparol filipinskog ministarstva spoljnih poslova je danas rekao da se očekuje evakuacija 154 Filipinaca iz Bagdada. Ostalih 900 filipinskih radnika nalaze se na severu, u Kurdistanu, koji je relativno miran i stabilan, i od njih se neće tražiti da napuste Irak.
15:39 - Napad na rafineriju! (VIDEO)
BAIĐA - Žestoke borbe se vode između račkih snaga i ISIL islamista za ključnu naftnu rafineriju u Baiđi. Pogledajte snimke koje su načinjene sa lica mesta.
ISIL militanti na ulica Baiđa
Dim iznad rafinerije u Baiđi!
14:00 - Mogućnost razmene podataka SAD s Iranom o pobuni u Iraku
"Zainteresovani smo za komunikaciju s Iranom, da Iranci znaju šta mi mislimo, da mi znamo šta oni misle, tako da se uspostavi razmena informacija, da ne bude zabune u narodu", izjavio je Keri.
Upitan tokom intervjua emitovanog danas na TV stanici "NBC Njuz" i o mogućnosti američkih vazdušnih napada, Keri je rekao da je sve na "stolu za razmatranje" i da su sve opcije i dalje na raspolaganju predsedniku Baraku Obami, preneo je Rojters.
13:53 - Kina priprema plan evakuacije svojih radnika u Iraku
PEKING - Kineske vlasti su danas saopštile da će evakuisati svoje državljane koji rade u Iraku gde su u toku sukobi i gde je Kina najveći investitor u oblasti naftne industrije.
"Sve ćemo učiniti da na bezbedno mesto prebacimo kineske radnike koji su u zonama zahvaćenim sukobom", izjavila je portparolka kineskog Ministarstva spoljnih poslova Hua Čunjing.
Kina ima više od 10.000 radnika u raznim industrijskim zonama u Iraku, posebno na šiitskom jugu zemlje koji još nije zahvaćen ofanzivom sunitske organizacije Islamska država Iraka i Levanta.
Kineske naftne firme su pripremile planove za evakuaciju u slučaju da se sukobi prošire na čitav Irak.
13:02 - Erdogan: Napadi SAD bi ubili mnogo civila u Iraku!
"Amerika, prema svom trenutnom stavu i izjavama koje daje, ne vidi takve napade kao pozitivne. Ima elemenata Islamske države Iraka i Levanta (ISIL), koji su izmešani s narodom. Takva operacija može da ima za posledicu pogibuju velikog broja civila", poručio je Erdogan novinarima u Ankari.
Turska ima, posle Amerike, najveće vojne snage u okviru NATO, a u njoj se nalazi i glavna američka vazdušna baza, u Inčirliku na jugu zemlje. Zato se Turska smatra jednim od potencijalnih učesnika međunarodne intervencije u Iraku
12:02 - Ekstremisti ipak osvojili najveću iračku rafineriju?
BAGDAD – Borbe oko rafinerije traju od prethodnog dana. Ekstremisti iz organizacije Islamska država Iraka i Levanta (ISIL) su, prema rečima jednog očevidca, istakli svoja znamenja na najvećoj naftnoj rafineriji u Iraku, dok zvaničnik vlasti u Bagdadu tvrdi da je ona još uvek pod kontrolom vladinih snaga. Slične informacije su stizale i pretohdnog dana.
Međutim, Iračanin koji je danas prošao kolima pored rafinerije, rekao je da se sa rafinerije u Beiđu vijore crne zastave ekstremista, i da oni upravljaju kontrolnim punktovima oko postrojenja. Prema izveštajima od prethodnog dana, terorsti ISIL su se zabrikadirali unutar rafinerije dok su spacijalne jedinice iračke vlade okružile postrojenje.
Prema rečima očevidca, ogromni požar i dalje besni u jednom od skladišta za naftu koje je pogođeno granatom prethodnog dana.
Jedan zvaničnik za bezbednost u Bagdadu tvrdi da su vladine trupe, koje štite Beiđi, i dalje unutar rafinerije.
09:31- Bajden pozvao na političko jedinstvo u Iraku
BAGDAD - Potpredsednik SAD Džo Bajden pozvao je na političko jedinstvo u Iraku u telefonskom razgovoru sa iračkim premijerom Nurijem el Malikijem kao i drugim visokim iračkim zvaničnicima.
Bajden je naglasio da je "neophodno nacionalno jedinstvo kao odgovor na pretnje ISIL prema svim iračkim zajednicima", saopštila je Bela kuća, prenela je agencija AFP.
Američki potpredsednik je pozvao na "napredak koordinacije o bezbednosnim pitanjima kao i na korake ka hitnom formiranju nove vlade u skladu sa ustavom".
08:30 - Obama sa liderima o situaciji u Iraku
Američki predsednik Barak Obama rekao je kongresnim liderima da ne treba odobrenje zakonodavaca za bilo kakvu akciju u Iraku, kaže republikanski vrh Senata. Irak je tražio američki vazdušni udar protiv džihadista militanata, koji su zaplenili ključne gradove u Iraku.
Dopisnici kažu da svaka odluka o vojnoj podršci Vašingtona mogla bi zavisiti od političkih promena u Iraku. Obamina administracija je pokazala znake frustracije gospodinom Malikijem - šiitskog muslimana koji je dugo bio optužen za diskriminaciju sunitskih manjinskih zajednica i monopolisanja moći.
Dopisnici kažu da je Bela kuća do sada izbegavao trnovito pitanje da li je potrebno ovlašćenje Kongresa za bilo kakve vojne akcije u Iraku, prenosi BBC.