IRAN-IRAK: Od ljutih neprijatelja do saveznika u ratu protiv terorizma
Obnovljeni odnosi Iraka sa takođe šiitski većinskim Iranom je proces koji pojedini analitičari ocenjuju kao nepovoljan po Vašington. Međutim, teroristička pretnja Islamske države uspela je da približi stavove nekada gorkih neprijatelja
Padom režima Sadama Huseina tokom invazije američkih oružanih snaga na Irak, pala je i ključna prepreka budućem, danas sasvim izvesnom, novom vidu odnosa između Iraka i Irana.
Rat između idve susedne države trajao je skoro 10 godina. Na obe strane poginulo je oko pola miliona vojnika. Završen je pat pozicijom 1988. godine, i svojevrsno nastavljen hladnim neprijateljstvom narednih petnaest godina.
Međutim, današnja borba protiv Islamske države, koji kontrolišu velike delove Iraka i Sirije, doprinela je ujedinjenju ove dva države protiv zajedničkog neprijatelja. Štaviše, Iran je prvi ponudio pomoć Iraku, kada je ofanziva terorista uspela da potisne regularne iračke snage. Iranske "Kuds" snage su pomagale iračkoj vojsci u odbrani teritorije (najviše u zaštiti šiitskih svetinja) od napada terorista i takođe pružali savete i vojnu obuku.
Pomoć je, takođe, stizala kako u vojnoj opremi tako i u humanitarnoj pomoći ugroženom stanovništvu. A nedavno je zabeležen prvi vazdušni napad iranske avijacije na položaje Islamske države, iako za to još uvek nije stigla potvrda iz Tehrana. Međutim, zna se da je avion korišćen u napadu bio F-4 Fantom, koji jedini u regionu ima Iran.
Pojačana saradnja protiv terorista
Najnoviji poziv ka produbljenju odnose dve države načinio je Iranski ministar odbrane, general Husein Dekan, koji je na konferenciji za štampu pozvao na pojačanu saradnju između Teherana i Bagdada po pitanju zajedničke borbe protiv ekstremista i terorista u regionu.
"Sirija i Irak su zemlje koje su danas postale sigurne zone za teroriste", rekao je ministar odbrane Irana, dodavši da Teheran i Bagdad moraju da pojačaju saradnju kako bi oni bili uništeni. "Takfirski pokret („nevernici“, iranski naziv za džihadiste Islamske države) danas napada one koji predstavljaju otpor zapadnoj hegemoniji i cionizmu. Drugim rečima, to su teroristi-plaćenici koji rade za interese Sjedinjenih Država i jačanju bezbednosti Izraela", istakao je iranski ministar odbrane, prenosi "Press TV".
Na konferenciji za štampu iranskog ministra odbrane prisustvovao je i njegov irački kolega, Kaled al Obeidi. On je ocenio posetu Teheranu pozitivnim, ističući da vlasti u Bagdadu žele da pojačaju odnose sa svim susednim zemljama. "Mi verujemo da sigurnost u Iraku utiče na sigurnost u regiji i u susednim zemljama", rekao Obeidi.
Teroristi Islamske države danas kontrolišu velike delove Sirije i Iraka, gde vrše strašne progone nad svim neistomišljenicima, naročito Kurdima, hrišćanima i šiitima, ali i sunitima koji odbijaju da se podrede njihovim ekstremnim stavovima.
Iran je do sada u više navrata isticao da neće vojno intervenisati, ni u Siriji ni u Iraku, iako u isto vreme Iran aktivno pomaže režime u Damasku i Bagdadu. Ipak, iz SAD, na neki način, stižu signali da Vašington ne bi imao problema ukoliko bi se Iran priključio vojnoj kampanji protiv Islamske države, koju predvodi američka anti-IS koalicija.
Pogledajte još:
- Najvažniji svetski događaji koji su obeležili 2014. godinu (Prvi deo)
- DRAMATIČAN SNIMAK: Islamisti gađali avion a onda im je uzvraćeno
- Islamska država objavila intervju sa zarobljenim pilotom
- Opsadno stanje u Odesi: Ukrajinci kreću u lov na partizane