I kad crtate po glasačkim listićima, GLASALI STE, evo i za koga!
Nije mali broj građana Srbije koji svaki put kad su izbori, odu do biračkog mesta, regularno uzmu listić, ali ga iza paravana precrtaju, ili nacrtaju razne stvari, dopišu svoje opcije ili slično. Ono što ne zna većina njih, to je da njihovi glasovi ipak budu raspoređeni strankama.
- Ljudi crtaju vulgarne stvari uglavnom, nekad napišu i psovku, nekad dopišu nekog glumca, super heroja, svašta se tu vidi - kaže nam sagovornik koji je često član izbornih komisija.
- Uglavnom nas nasmeju takvi listići, dok traje napeto prebrojavanje. Sve su kreativniji ljud iza "belih listića", a nekad napišu i par rečenica - otkriva nam.
No, iako ovim činom građanin misli da ne glasa, to u neku ruku nije tačno:
Glasovi koje su osvojile stranke koje nisu prešle cenzus, kao i nevažeći “beli listići” se sabiraju i dobija se ukupan zbir svih glasova koji se posle raspoređuju političkim partijama koje će ući u Skupštinu shodno njihovom procentu osvojenih glasova.
Dakle, i kada glasate za npr. Čak Norisa, vaš glas ide strankama. Tako da oni koji "aktivno apstiniraju" od glasanja, nije baš da nisu glasali.
Nekada su "beli listići" i odlučujući faktor.
Kako se dodeljuju mandati?
U raspodeli poslaničkih mandata učestvuju samo izborne liste koje su dobile najmanje 5% glasova od ukupnog broja glasova birača koji su glasali.
Izuzetak su izborne liste političkih stranaka nacionalnih manjina, koje u raspodeli poslaničkih mandata učestvuju bez obzira na broj glasova koje su dobile.
Mandati se raspodeljuju primenom sistema najvećeg količnika (tzv. D`Ontov sistem), i to tako što se ukupan broj glasova koji je dobila svaka pojedina izborna lista podeli brojevima od jedan do 250. Dobijeni količnici razvrstavaju se po veličini, a u obzir se uzima 250 najvećih količnika.
Svaka izborna lista dobija onoliko mandata koliko se najvećih količnika koji joj pripadaju nalazi među 250 najvećih.