KAD ŠKOLOVANI POSTANU TERET: Besmisleno je da studiraš jedno, a radiš nešto deseto
Činjenicu da imamo sve više studenata i sve više nezaposlenih visokoškolaca sociolog Ratko Božović objašnjava nepostojanjem koordinacije između opredeljenja za određene studije i mogućnosti da se zaposle diplomirani studenti.
„Besmislene su i pojave da studiraš jedno, a kad završiš, radiš ono što nema nikakve veze sa završenim fakultetom. Tako se pristaje na sopstvenu podvojenost i kompromis samo da bi se izbegla katastrofična situacija nezaposlenosti. Stvarati kvalitetne kadrove bez šanse da se zaposle zato što su na njihovim mogućim mestima nesposobni i lenjivci to tek nema smisla“, naglasio je profesor za CDM.me.
Prema njegovim rečima opasno je za identitet društva kad školovani postaju balast, a naročito kad nema mesta za najdarovitije kadrove jer su ih zauzeli politički podobni kadrovi.
Crna Gora je 2012. imala 6.950 registrovanih nezaposlenih visokoškolaca ili 22,30 odsto od ukupnog broja nezaposlenih, 2013. 10.098 registrovanih visokoškolaca bez posla ili 29,47 odsto, dok je ove godine bilo 10.207 visokoškolaca na biroima rada ili 29,38 odsto od ukupne nezaposlenosti, podaci su Zavoda za zapošljavanje.
„Onda se ne treba čuditi „odlivu mozgova“ pod tuđim nebom. Neuključenim i nezaposlenim ne preostaje ništa drugo osim stresa, straha i apatije. Neizbežno je i osećanje bespomoćnosti, inferiornosti i zavisnosti od svega i svačega. Tu se rađaju i pretpostavke za patološka ponašanja i naopaka zadovoljstva kao kompenzacija za neostvarenosti“, kaže Božović.
U Crnoj Gori najveću zastupljenost, kad su u pitanju obrazovni profili, ima oblast ekonomije i menadžmenta, nekih 60 zanimanja, kao npr. diplomirani ekonomista, diplomirani menadžer, diplomirani menadžer za računovodstvo i reviziju, ekonomista za bankarstvo i finansije.
Ovu diplomu poseduju 2.853 lica, iz oblasti turizma i ugostiteljstva 771 lice, prava i političkih nauka - 1.583, profesora jezika 993, elektronike i zanimanja primenjenog računarstva 494.
Pogledajte i: