Kako da ''ubedite'' vašu mačku da je vreme za dijetu?
Ako vaša mačka ima debelo lice to može da znači niz mogućih zdravstvenih problema, uključujući artritis, dijabetes, bolest srca i jetre. Takođe može patiti od bolesti bešike koji zahteva poseban režim ishrane. Mačke koje imaju dijabetes moraju biti pod posebnim nadzorom što zahteva ozbiljnu brigu i negu.
Nije jednostavno mačku staviti na dijetu jer to ne znači samo manje porcije hrane. Ako znate šta da očekujete kod promene plana obroka vaše mačke onda će vam to pomoći kako bi ste mačku držali na pravom putu kada je ishrana u pitanju.
Kada je pravi trenutak da vaša mačka smrša?
Većina veterinara smatra da su gojazne one mačke koje imaju preko 20% telesne masnoće. Jednostavnije, ako pogledate odozgo njen profil i ako nema struk, vaša mačka je debela. U ovom slučaju rebra im se neće videti, ali biste trebali da ih osetite na dodir. Ne bi trebale da imaju nabore masnoće dok hodaju. Idealna težina mačke zavisi od starosti, rase, stila života, pola. Prosečna odrasla mačka ima od 3 do 5 kg, a ženke imaju i manje.
Kada vaša mačka ima od 0.9 do 1.5 kg to je kod njih kao 18 kg kod čoveka. Tako da nije ni čudno da imamo takvu epidemiju gojaznosti.
Mačke koje su kastrirane ili sterilisane koriste manje kalorija nego nekastrirane, tako da ne smeju da jedu puno, pošto im vlasnici nude previše hrane, a nedovoljno vežbe, onda i više dobijaju na težini. Pre nego što stavite vašu mačku na dijetu obavezno se posavetujte sa svojim veterinarom. Drastično menjanje količine ili vrste hrane kod mačaka može izazvati probavne probleme ili iscrpeti važne hranljive materije. Veterinar će utvrditi da li vaša mačka ima zdravstvene probleme koji su posledica prekomerne težine. Nakon pregleda će predložiti pravilnu ishranu, ili režim, uključujući porcije za borbu protiv gojaznosti.
Kako mačke prilagoditi novoj ishrani?
Pomoć kod privikavanja na novi plan zahteva strpljenje. Mačke koje su se navikle na slobodno hranjenje celi dan mogu biti zbunjene ili nezadovoljne sa striktnim obrocima, posebno ako za večeru imaju mali obrok ili ako im čudna hrana ima neočekivani ukus ili strukturu. U početku će možda odbijati hranu, i postaviće se daleko od posudice za hranu čime izaziva nezadovoljstvo. Ako mačka ostavlja hranu netaknutu ili nezavršenu, maknite je nakon pola sata i pokušajte ponovo kad je vreme za sledeći obrok. Aromatičnu kašičicu govedine ili piletine prospite preko nove hrane i to će potaknuti njihov apetit. Glad će na kraju ipak prevladati, što će navesti mačke da konzumiraju svoje dijetalne obroke, piše njuska.com.
Kako bi mačke ostale zdrave, treba nedeljno da izgube od 0.5 do 2 % svoje ukupne težine. Na primer, mačka koja ima 9 kg trebala bi da gubi oko pola kilograma za mesec dana. Prebrzi gubitak može stvarati probleme, kao što je bolest jetre. Ako težina pada prebrzo, konsultujte svog veterinara, koji može prilagoditi veličinu ili preporučiti vitaminske dodatke. Prekomerna težina nije jedini razlog zašto mačke trebaju na poseban režim ishrane. Vaš veterinar može da propiše hranu na recept koja je predviđena za trenutno zdravstveno stanje vaše mačke, od dlaka, dentalnih bolesti do problema sa bešikom i urinarnih infekcija. Mačke koje su alergične na većinu proteina u njihovoj hrani i zahtevaju posebnu hranu koja je prilagođena njihovom zdravstvenom stanju, piše njuska.com.