KERI UPOZORIO: Ne treba se nadati postizanju rešenja za sukob u Siriji
Državni sekretar SAD Džon Keri upozorio je da se ne treba mnogo nadati da će se postići diplomatsko rešenje za sukob u Siriji na sastanku u subotu u Beču, gde će o tom pitanju raspravljati predstavnici oko dvadeset zemalja i međunarodnih organizacija.
"Ne mogu da vam kažem danas popodne da smo nadomak potpunog dogovora. Ne. Ostaje još puno posla da se obavi", priznao je Keri juče u dugom govoru o strategiji SAD za Siriju u Centru za istraživanje u Vašingntonu.
On je rekao da su "zidovi podozrenja" u Siriji, u regionu i u međunarodnoj zajednici vrlo debeli i visoki.
Keri je ovo izjavio pred odlazak u Tunis, odakle ide u Beč gde treba u subotu da učestvuje u drugom krugu multilateralnih pregovora o sirijskom sukobu. U sukobu koji traje od 2011. godine poginulo više od 250.000 ljudi a više milona je izbeglo ili raseljeno.
Zidovi se ruše samo zajedničkim naporom
On je rekao da se ti zidovi mogu probiti samo ako se vodi zajednički napor. Keri je dao spisak vlada i organizacija koje će se pored SAD okupiti u subotu u austrijskom glavnom gradu. Tu će biti predstavnici UN, Evropske unije, Arapske lige, Nemačke, Saudijske Arabije, Kine, Egipta, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Francuske, Irana, Iraka, Italije, Jordana, Libana, Omana, Katara, Rusije, Velike Britanije i Turske.
Traže Asadov odlazak
Keri je rekao da tražiti od opozicije da ima poverenja u Asada ili da prihvati da njima rukovodi, "jednostavno nije razumno, i bukvalno je neodrživo".
SAD traže odlazak sirijskog šefa države u okviru nekog procesa tranzicije i u roku oko koga se može pregovarati.
Posle prvog multilateralnog sastanka u Beču 30. oktobra, velike sile i zemlje regiona treba da pokušaju da daju konture političke tranzicije u Siriji. Međutim, ni predstavnici vlasti u Damasku ni sirijske opozicije ne učestvuju u tim razgovorima.
Pored toga, sve predstavljene zemlje, s jedne strane SAD i njihovi arapski i evropski saveznici, i s druge Rusija i Iran, duboko su podeljene oko sudbine sirijskog predsednika Bašara al Asada.
"Iako smo podeljeni oko tog ključnog pitanja, SAD, Rusija i druge uključene zemlje odlučile su da to neslaganje ne treba da nas spreči da pokušamo da gradimo na osnovama koje smo postavili", rekao je Keri, i dodao da će se nastaviti rad s Rusijom i Iranom o pitanju Asada i njegove uloge.