Kina napravila mali pomak u etičnom postupanju prema životinjama
Bez obzira na pooštrene mere kada su eksperimenti u pitanju, životinje nastavljaju da pate jer preko 80 posto zemalja u svetu, među kojima je i Kina, i dalje dopuštaju testiranje kozmetike na njima.
Prošle godine u Europskoj uniji zabranjeni su uvoz i prodaja kozmetičkih proizvoda i sastojaka testiranih na životinjama, a svako ko želi da prodaje nove kozmetičke proizvode i sastojke u EU ne sme da ih testira na životinjama bilo gde u svetu.
Zbog velikoga tržišta u Kini, gde su testiranja na životinjama obavezna, mnoge kompanije koje su ranije bile na beloj listi izabrale su prodaju pa time i testiranje, iako je to nepotrebno za sigurnost proizvoda, a okrutno je prema životinjama.
Nasuprot njima, kompanije kao što su Lush i Paul Mitchell svesno gube profit i ne prodaju svoje proizvode u Kini jer se testiranje na životinjama protivi njihovoj etičnoj poslovnoj politici. One sarađuju s organizacijama za zaštitu životinjama i kineskim nadležnim institucijama u nastojanju da se testiranja kozmetike na životinjama u Kini potpuno zamene neživotinjskim metodama, piše Index.hr.
Procenjuje se da je dosad u Kini svake godine testiranjima kozmetike bilo podvrgnuto između 100.000 i 300.000 zečeva i drugih životinja. Tokom testiranja kozmetike, životinjama se hemikalije kapaju u oči, mažu po koži ili ih silom hrane velikim, smrtonosnim dozama. Takva testiranja uzrokuju patnju životinja, a nepouzdana su u predviđanju hemijskih reakcija kod ljudi. Ako će nakon ove odluke u Kini svaka kozmetička kompanija iskoristiti mogućnost testiranja kozmetičkih proizvoda metodama koje ne uključuju životinje, godišnje bi se moglo spasiti do oko 10.000 životinja, a proizvodi bi bili sigurniji za ljude.
Iako je Kina napravila mali pomak u etičnom postupanju prema životinjama i proizvodnji sigurnije kozmetike, i dalje ima obavezna testiranja na životinjama stranih uvezenih običnih kozmetičkih proizvoda i stranih uvezenih i kozmetičkih proizvoda proizvedenih u Kini koji su namenjeni za posebnu upotrebu. To su proizvodi poput boja za kosu, proizvoda za trajnu ondulaciju, proizvoda za rast kose, dezodoranasa, kreme za sunčanje, kreme za izbeljivanje kože i ostalih proizvoda koji na etiketi imaju naznačenu posebnu svrhu.
Kozmetičke komanije koje se protive okrutnosti prema životinjama, nažalost, i dalje ne mogu da posluju u Kini jer ova odluka ne omogućava da proizvodi dođu na tržište bez ikakvih testiranja na životinjama.
Organizacijama za zaštitu životinja i etičnim proizvođačima kozmetike zato predstoji još puno rada. Tek će neka buduća poboljšanja zakona na ovom području omogućiti kineskim proizvođačima kozmetike ulazak na europsko tržište, a europskima mogućnost da rade u Kini u potpunosti bez okrutnosti.
Pogledajte i:
- Psi ne smeju da jedu čokoladu
- Razigrani beluga kit uslikan u japanskim vodama