Koliko su tačne laboratorijske analize?
Verodostojnost rezultata bilo kog zdravstvenog pregleda, te pravilno tumačnje dobijenih vrednosti, su od ključnog značaja za svakog čoveka. Ona ne zavisi samo od laboratorijske analize, no i od drugih faktora. U tom pogledu je važna i naša sopstvena priprema za pregled.
Pored toga, rezultati nekih analiza baziraju se i u odnosu na neke ranije pretrage, čija tačnost takođe mora biti uzeta u obzir prilikom interpretacije. Ispravan nalaz predstavlja putokaz za određivanje potencijalne terapije i dalji tok lečenja.
Za pouzdanost rezultata važne su tri faze: predanalitička, analitička i postanalitička. Dakle, prvenstveno je važna samostalna priprema pacijenta za pregled – pre svega se misli na ishranu, fizičku aktivnost, doba dana i uzimanje lekova koji mogu uticati na rezultate analize.
Pridržavanje nekih jednostavnih uputstava je neophodno pre sprovođenja određene laboratorijske analize:
- Za analiziranje količine masnoća ili glukoze u krvi važna je prethodna ishrana.
- Za određivanje nivoa gvožđa je bitna i prethodna prehrana, uzimanje pojedinih suplemenata, ali i doba dana.
- Za analizu polnih hormona kod žena važna je faza ciklusa.
- Za analizu hormona štitne žlezde kod pacijenata koji su već na terapiji, analiza se primenjuje pre uzimanja dnevne doze leka.
- Za urinokulturu je bitno da se u periodu analize ne uzimaju antibiotici, jer će nalaz u tom slučaju svakako biti negativan.
Neke laboratorijske analize zavise od više različitih izmerenih parametara, te krajnji rezultat zavisi i od tačnosti svakog ponaosob merenog parametra
(izvor: tportal.hr)