Konferencija u Gdanjsku nema za cilj da pokvari proslavu Dana pobede u Moskvi
VARŠAVA - Poljski predsednik Bronjislav Komorovski izjavio je da Poljska ne želi i nema nameru da kvari Rusiji proslavu 70. godišnjice kraja Drugog svetskog rata 9. maja u Moskvi a da će 8. maja u Gdanjsku organizovati povodom Dana pobede samo konferenciju evropskih istoričara i političara o situaciji u posleratnoj Evropi.
"Moja ideja je da se pozabavimo nečim što je već planirano, nije to ideja iz ovih dana. Biće međunarodna konferencija u Gdanjsku u organizaciji Evropskog centra solidarnosti, Muzeja Drugog svetskog rata i drugih institucija na koju su pozvani ugledni istoričari da diskutuju o tome šta je značio kraj rata. Da li je to bilo samo oslobođenje ili pojava novih problema", kazao je danas Komorovski poljskom radiju TOK FM.
Poljski predsednik rekao je da bi želeo da u toj debati uzmu učešće i bivši i sadašnji evropski lideri.
"Nešto drugo je proslava koju Rusija organizuje 9. maja, parada vojnog trijumfa a nešto drugo je razmišljanje o tome kakve pouke je izvukla ili nije izvukla Evropa odmah nakon okončanja Drugog svetskog rata. Jer 8. maj je praznik evropske integracije i prilika da se podseti: nije bilo Evrope - bio je rat, ima Evrope nema rata", kazao je Komorovski.
Predsednik je naglasio da proslava 70. godišnjice kraja rata na poluostrvu Vesterplate u Gdanjsku na kome je rat počeo 1. septembra 1939. godine nema za cilj da pokvari Rusima proslavu u Moskvi.
"Do istorijske istine ne mora da se dolazi tako što će se drugome oduzimati povod za ponos. Izvan bilo kakve rasprave je uloga Crvene armije u okončanju rata, iako Poljaci imaju pravo a i obavezu da govore da u tom delu Evrope kraj nemačke okupacije nije značio slobodu", rekao je poljski predsednik.
Komorovski se vratio i sporu oko toga ko je oslobodio najveći koncentracioni logor koji su nemački nacisti podigli u okupiranoj Poljskoj, Aušvic Birkenau, sporu koji je bacio senku dnevne politike i sukoba u Ukrajini na 70. godišnjicu oslobođenja tog najvećeg stratišta Jevreja, 27. januara.
"Imam poštovanja za činjenice a činjenica je da su logor Aušvic oslobodili vojnici Ukrajinskog fronta Crvene armije a pokušaj da mi sada presečemo koga je tamo bilo više - Rusa ili Ukrajinaca, više Kirgiza ili Kazaha - to je jednostavno besmisleno", kazao je Komorovski.
Poljski predsednik naglasio je da sve ovo govori zato što je rasprava o proslavi Dana pobede u Moskvi i na Vesterplate krenula u lošem pravcu.
U ponedeljak su ponovo sevnule varnice između poljske i ruske diplomatije nakon što je šef poljske diplomatije Gžegož Shetina kritikovao ideju Komorovskog da se kraj rata proslavlja u Gdanjsku gde je taj rat samo počeo ali istovremeno zapitao zašto da se slavi u Moskvi a ne u Londonu ili Berlinu.
Na to je oštro reagovalo rusko Ministarstvo inostranih poslova i optužilo Shetinu da želi da ospori ulogu Sovjetskog Saveza u Velikom otadžbinskom ratu.