KRIJUMČARILI "ZOMBI MESO" IZ SAD: Pogledajte kako izgledaju pileća krilca STARA 40 GODINA! (VIDEO)
Znate li šta jedete? Name, u Kini se prodavalo trulo meso po manjim restoranima, a kada ga kuvari preterano začine i skuvaju, niko od "degustatora" ne primeti šta jede.
Posle više incidenata sa hranom, kao što je plastični pirinač, orasi "filovani" betonom i čuvene svinjetine s aromom govedine, sanitarna inspekcija je zaplenila više od 100.000 tona mesa starog 30 i 40 godina koje je pripremljeno za isporuku na tržište.
Vrednost mesa koje su mediji iz opravdanih razloga nazvali "zombi meso", iznosi 3 milijarde juana ( 436 miliona evra).
Svega je bilo u ovim zalihama, svinjskih nogica iz 70-ih godina 20. veka do pilećih krilaca i nogica iz osamdesetih.
Vintage meat BBQ. Yunnan destroys 670 tons of "zombie meat," kept in freezers for years. https://t.co/B6NQdigd7u pic.twitter.com/VSdLZqZQ58— Chris Buckley 储百亮 (@ChuBailiang) July 9, 2015
Naime, u provinciji Hunan je pronađeno oko 800 tona "zombi mesa". Vrednost pripremljene količine za dalju prodaju bila je oko 1.5 milion evra.
Raskrinkano je 20 bandi i uhapšene su 22 osobe.
"Strahovito je smrdelo", govori inspektor Žang Tao. "Kamion je bio krcat. Umalo nisam povratio kada sam otvorio vrata".
Meso stiglo iz SAD
Zamenik direktora carine u Čangžu, prestonici provincije Hunan, Jang Bo, kaže da je to meso pristiglo iz SAD. Krijumčareno je kroz Vijentnam i Hong Kong u običnim kamionima i nikada nije prošlo kroz karantin i inspekciju.
Meso se zamrzava čim stigne u Kinu, a onda se šalje u različite delove zemlje.
Chinese Internet users' jaw dropped twice due to "zombie meat" story were possibly made up https://t.co/LPu8Xs3jHN pic.twitter.com/NRNRV9kzok— People's Daily,China (@PDChina) July 12, 2015
Zaraženo meso
Meso sadrži užasne bolesti, uključujući ptičji grip i kravlje ludilo.
"Krijumčari smrznute hrane imaju mrežu koja pokriva celu zemlju, pa obračun s njima zahteva akciju u svim provincijama, pre svega u onim pogođenim - Hunanu, Gauangdungu, Guangsiju i Junanu", dodao je on.
Lanac kriminala
Ovo meso nije prodavano direktno korisnicima, jer se iz daljine vidi da je meso trulo. U preprodaji znači učestvuju i manji ugostiteljski objekti, koji su očigledno svesni kakvu hranu serviraju svojim posetiocima, piše DailyMail.
Vlasnici restorana u malim gradovima, navikli su da izbegavaju inspekcije, a kuvari se mnogo potrude ne bi li začinili ovo meso kako mušterije ne bi primetile šta jedu.