KUPAJU SE U EU PARAMA, A PARA NEMA! Prištini ogromne donacije, a grcaju u ekonomskim problemima
Specijalni izaslanik EU na Kosovu Samuel Žbogar rekao je za bečki "Standard" da Evropska unija svake godine Kosovu daje oko 70 miliona evra, dok iz SAD stiže oko 20 miliona evra godišnje i da je "ta podrška bez sličnog primera u svetu".
Kako je Žbogar precizirao za bečki list, u tih 70 miliona evra nisu uračunata i vanredna plaćanja, kao što je, na primer, 38 miliona evra koliko je nedavno izdvojeno za podsticanje privrede na severu.
Međutim i pored investicija, koje Kosovo dobija od proglašenja nezavisnosti pre osam godina, ekonomsko stanje je i dalje loše, konstatuje dnevnik prenoseći da je pretprošle godine nezaposlenost iznosila 35 odsto, a među mladima nezaposlenost dostiže i do 70 odsto.
"LOGIKA" PRIŠTINE: Izbor Tačija ubrzava formiranje Specijalnog suda OVK?!
"Standard" navodi i da je tokom prošle zime oko pet odsto stanovništva krenulo, uz pomoć krijumčara, na put ka Nemačkoj, što je bio pocetak balkanske rute preko koje danas dolaze izbeglice u Evropu.
List navodi da se tačne brojke teško nalaze, a da tzv. kosovski ministar za evropske integracije Bekim Čolaku negira da je tada 100.000 građana Kosova pokušalo da emigrira na zapad tvrdeći za bečki list da je najviše 70.000 ljudi pokušalo da napusti Kosovo. On međutim upozorava da će pred granicama EU stajati i 200.000 građana Kosova ako ne dobije viznu liberazlizaciju.
Dnevnik navodi i da trenutno 1.600 policajaca i pravnika koje plaća EU "jure kriminalce na Kosovu, a da je nesigurno da li lokalno pravosuđe, nakon isteka mandata Euleksa u junu može preuzeti taj zadatak.
Žbogar je preneo da se ratni zočinci poput Samija Ljuštakua, koji je osuđen na 12 godina zatvora, šetaju ulicama, kao i da je sedam gradonačelnika, kojima se prebacuje zloupotreba službenog položaja, protivi da napusti funkciju.
ČURKIN: EU želi da Srbija zbog članstva odustane od Kosova
Redovno političari vrše, kako navodi list, pritisak na sudove da ne deluju protiv, onih koji se msatraju "herojima" borbe za nezavisnost protiv Srbije.
"Standard" kaže i da predstavnicima EU nije dobro kada im se pomenu slučajevi poput gradonačelnika Prizrena, koji je osuđen od strane Euleksa, ali je potom odluka suda poništena u drugoj instanci, koju su donele kosovske sudije.