Kuvajte kao profesionalac!
14 saveta koji će poboljšati vaše kulinarsko umeće.
Postoji izraz koji tačno opisuje ono što se dešava iza vrata kuhinje u restoranu – koreografisan haos! Tamo svi rade brzo, tiho, uigrano, prepliću se, zapliću, kao u čuvenom "Kolariću paniću". Da bi se sve uradilo tako da Vi budete oduševljeni serviranim specijalitetom, šefovi imaju mnoge trikove. Mi ćemo sa vama podeliti neke tajne koje mogu poboljšati i Vaše umeće!
1) Savladajte "mise en place"
Ovo bi mogao da bude najvažniji savet. "Mise en place" je francuski izraz za - sve na svom mestu. Šta to znači kuvarima? Mnogo! Pre nego što počnete sa pripremom jela, sve odmerite, oljuštite, na seckajte, podmažite i složite na dohvat ruke. To će vas spasiti od situacije u kojoj biste morali da jurcate okolo tražeći bosiljak dok vam sos gori.
2) Istina je – esencija dobrog jela je savršeno oštar nož
Redovno ga oštrite i brusite. Tupi noževi su opasniji i mogu seckanje otežati do granica ludila. Oštar nož – srećno voće i povrće – maestralno dobro jelo – zadovoljni gosti!
3) Sve isprobavajte usput
Pre serviranja obavezno morate isprobati jelo. Ponekad je sasvim malo soli ili mrvica začina dovoljno za postizanje savršenstva. Što nas dovodi do sledećeg saveta...
4) Solite dok kuvate
Ne plašite se soli! Možda ona i jeste jedna od čuvenih belih smrti, ali niko neće roknuti kilo soli u paprikaš. Bar se nadamo... Sveže kuvana hrana ima mnogo manje natrijuma od gotovih jela, pa samim tim morate soliti. Ipak...
5) … Otarasite se slanika
Ništa ne možete valjano posoliti, a šaljivdžije mogu da vas prevare tako što će blago odvrnuti poklopac. Sprečite to i spremite činijicu morske soli, pa solite na prstohvate. Naravno, pre soljenja – probajte jelo.
6) Hvataljke moraju postati produžetak vaše ruke
Mašice držite što niže (bliže lopaticama) kako biste imali maksimalnu kontrolu. Okrećite meso, izvucite pleh iz pećnice, stabilizujte nešto vruće dok sečete... Za sve su korisne.
7) Papirni ubrus ispod daske za sečenje
Ne samo da je iritantno kad vam se daska kliza na kuhinjskom elementu, neko je i ekstremno opasno jer možete da se posečete. Nakvasite ubrus i stavite ga ispod daske – kako bi stajala na mestu.
8) Propržite pileći file i dovršite ga u pećnici
Najbolji šefovi meso, živinu ili ribu najpre prodinstaju u tiganju, pa onda gurnu u rernu. Ovo em oslobađa ringle, em rezultuje sočnijim specijalitetom.
9) Ne pravite žurku u tiganju
Odolite iskušenju da natrpate u tiganj sve što treba da se isprži. Činite to u malim turama. Žurka u tiganju vodi do smanjivanja temperature, pa se hrana neće valjano karamelizovati i neće imati savršen ukus koji želite da postignete.
10) Šta je bolje – maslac ili ulje?
Najbolje je, zapravo, da kuvate u razmeri 1:1. Koliko putera, toliko i ulja jer će ono sprečiti da izgori puter koji hrani dodaje bogat ukus.
11) Odsecite krajeve paradajza, luka...
Radite to svim sastojcima kojima će odsecanje vrha pomoći da budu stabilniji na dasci za sečenje. Tako ćete imati bolju kontrolu nad namirnicom koju sečete.
12) Mešajte dok se ne zameša!
Kada pečete nešto, bitno je koliko ćete mešati sastojke. Preterivanje će pruzrokovati da testo bude tvrdo jer će se pojačati gluten u brašnu. Za lagane i meke kolače, potrebno je mešati samo onoliko koliko sastojcima treba da se zamešaju. Postignite homogenu smesu i ostavite varjaču, nemojte prazniti negativnu energiju mlateći testo.
Pročitajte i:
Kuvajte muški
Šta raditi sa ostacima hrane?
13) Nos je bitan!
Ako nešto iz rerne miriše kao da je gotovo, iako se tajmer nije oglasio, proverite. Takođe, aroma začina ponekad može biti važnija od ukusa – iako se vama, na primer, dopada bogat ukus origana, ako ga stavite previše, vašim gostima će se vrteti u glavi od jakog mirisa. Budite obazrivi i njuškajte svoje specijalitete.
14) Čistite dok radite
Ovaj jednostavan savet majka je reda u kuhinji. Dok čekate da se zagreje masnoća u tiganju, prebrišite dasku za sečenje. Ubijte vreme dok se kolač peče tako što ćete oprati sud u kome ste mešali sastojke za testo. Završavate glavno jelo – sredite tanjire od predjela. Možda će vas gosti malo čekati, ali bolje je da ćaskaju međusobno nego da zatrpate kuhinju prljavim sudovima.