Mesić: Otišao bih u Moskvu na Dan pobede
BEOGRAD - Nekadašnji predsednik Hrvatske Stjepan Mesić izjavio je danas da bi, da je još na funkciji predsednika te republike, otišao u Moskvu na proslavu Dana pobede i istakao da se time slavi pobeda nad najvećim zlom u svetskoj istoriji.
Mesić je, učestvujući na tribini "70. godina od kraja Drugog svetskog rata", rekao da se u Moskvi ne slavi nijedan režim, već pobeda nad nacifašizmom koji je pobeđen u Drugom svetskom ratu.
"Jedni su to proslavili u Normandiji, drugi to žele proslaviti u Moskvi i sasvim bi bilo u redu na najvišoj instanci to proslaviti, jer na kraju moramo biti svesni u kojim smo opasnostima danas. Jer neofašizam se pojavljuje u raznim delovima Evrope", rekao je Mesić.
Prema njegovim rečima, Nemačka je problem ko je pobedio u Drugom svetskom ratu rešila, odnosno u toj zemlji se o tome ne govori jer su "stvari jasne".
Mesić je rekao da bi bilo dobro kada bi se Dan pobede nad fašizmom obeležavao zajednički između država nekadašnje SFRJ, na državnom nivou, ali da je to neizvodljivo zbog istorijskog revizionizma.
Pokušaj da se pobednici prikažu kao gubitnici
Mesić je, učestvujući na tribini "70. godina od kraja Drugog svetskog rata", rekao da na prostoru nekadašnje Jugoslavije postoji nastojanje istorijskog revizionizma koji pokušava pobednike da prikaže kao gubitnike i zločince, navodeći kao primer predsednika SFRJ Josipa Broza Tita. On je podsetio na činjenicu da je na Titov pogreb došlo više od 150 šefova država koji su "veoma dobro znali o kome se radi", ali da uprkos tome postoje oni koji Tita kritikuju kao "megazločinca".
"Ali dovoljno je da se u Hrvatskoj nađu grupe, i to tobože značajni naučni stručnjaci, koji crpe kritiku prema Titu kao megazločincu, jer je tamo nekakav ustaški emigrant nekome tamo u nekakvoj Argentini ispričao priču kako je bilo retorzije (osvete) posle Drugog svetskog rata, i onda se ta retorzija pretvorila u veliki zločin", rekao je Mesić.
Mesić je ukazao i na sukob koji je svojevremeno imao sa predsednikom Italije koji je, kako kaže, prigovarao zbog fojbi u Istri u koje su bacani zaklani mirni fašisti.
"Ali ne kažu koliko godina su ti fašiti punili te fojbe. Selo Lipa, iznad Opatije, koja je do kraja hrvatsko selo, fašisti su ubili čitavo selo, pobili su 269 ljudi, žena i dece, bacili u vatru i spalili", istakao je Mesić i naglasio da se mora reći šta se slavi 9. maja.
Prema njegovim rečima sada se evociraju uspomene na pobedu nad najvećim zlom u svetskoj istoriji.
"Neki toga nisu svesni upravo jer žele falsifikovati istoriju", zaključio je Mesić.