MRAČNI PLAN DŽIHADISTA: Zašto žare i pale libijsku naftu, a sirijsku prodaju?
Dok napadi na naftnu infrastrukturu Islamske države u Siriji imaju pozitivan efekat u borbi protiv grupe, ista taktika u Libiji bi najverovatnije imala suprotan efekat, tvrde eksperti.
Napori džihadista IS u Libiji da zauzmu naftna polja nisu toliko povezani sa željom grupe da nađe nove izvore finansiranja terorizma koliko sa politikom širenja haosa, tvrdi dr. Itan Korin, generalni direktor organizacije "Perim Asošiejts", koja pruža ekonomske i strateške savete vladama i kompanijama.
SAD saopštile su pre samo 24 časa da razmišljaju o slanju trupa u Libiju, ako time "štite američki narod" od Islamske države, bez ikakvih daljih objašnjena ove namere. Međutim, prema Korinu, situacija u Libiji je dosta različita u odnosu na Siriju, gde Vašington već ima trupe na terenu.
- Nije u potpunosti ista situacija kao u Siriji gde IS u suštini ima uslova da prodaje otetu naftu. Mislim da je glavni napor džihadista u Libiji usmeren ka stvaranju haosa i uništavanju kapaciteta libijske države da bilo šta radi, čime se stvara vakuum u kojem džihadisti mogu da operišu – rekao je Korin za Radio Spunjik.
DŽIHADISTI U PANICI: Misteriozni snajperista lovi lidere IS po Libiji - OVERENA TROJICA!
Sa pristupom isključivo ka obali, libijski IS ne može da izvozi naftu koju drži, za razliku od IS-a u Siriji, koji ima pristup turskoj granici.
Korin takođe dodaje da dve vlade Libije, koje su nedavno pristale da stvore jednu unitarnu vladu, ne treba forisirati da pronađu kompromisno rešenje, tvrdeći da je nepriznata vlada, sa centrom u Triploju, možda u savezništvu sa Islamskom državom.
- Vojska, čak i ako nije direktno u savezništvu sa IS, je svakako manipulisana od strane džihadista – tvrdi Korin, govoreći o trupama nepriznate vlade.
Forsiranje međunarodno priznate i sekularne vlade u Tobruku da sa Tripolijem osniva vlast može ustvari prolongirati libijski konflikt, napominje Korin.
Da je "teorija haosa" u Libiji dobro objašnjenje trenutne taktike tamošnjeg ogranka IS, najbolje svedoči činjenica da su zbog sve češćih paljenja nafte, SAD i njene saveznice pre par dana raspravljalji o mogućnost nove invazije na Libiju. Više o tome pročitajte OVDE.