ISTRAŽIVANJE: Dvostruka mastektomija nije korisna!
Prema najnovijim istraživanjima, dvostruka mastektomija definitivno ne produžava životni vek ženama koje rak imaju u samo jednoj dojci.
Iz godine u godinu sve je veći broj žena koje se odlučuju za vrlo radikalnu hiruršku intervenciju - dvostruku mastektomiju, kako bi se odstranilo svo tkivo obe dojke, čak i kada se dijagnozom ustanovi da je maligno tkivo nađeno samo u jednoj dojci. Zato su se istraživači fokusirali na pitanje da li žene kod kojih je izvršena dvostruka mastektomija u proseku žive duže.
Ovo je prva studija koja se bavila upoređivanjem tri hirurške intervencije zastupljene u lečenju raka dojke: dvostruka mastektomija, lumpektpomija, ili odstranjivanje malignog tkiva u kombinaciji sa radijacijom. Istraživači su naveli da se 2011. godine preko 12 odsto žena odlučilo za dvostruku mastektomiju, za razliku od 1998. godine, kada se za ovu vrstu intervencije opredelilo samo 2 odsto žena.
Međutim, "sada može da se kaže da kod pacijenata, na kojima je izvršena bilateralna mastektomija, ne postoje veće šanse za produženje životnog veka nego kod pacijenata na kojima je izvršena lumpektomija sa radijacijom", izjavila je profesorka sa Stenforda, Alison Kurian, vođa istraživačkog tima.
U studiji je učestvovalo skoro 190 000 žena između 1998. i 2011. godine. Lumpektomiju u kombinaciji sa radijacijom imalo je 55 odsto žena, jednostruku mastektomiju 38.8 odsto, a dvostruku mastektomiju 6.2 odsto žena. Produženje životnog veka žena na kojima je izvršena lumpektomija sa radijacijom nije se statistički razlikovalo od žena na kojima je izvršena dvostruka mastektomija.
Ipak, istraživači navode da bi dvostruka mastektomija mogla da spasi život ženama kod kojih je uočena mutacija gena BRCA1 ili BRCA2 (povećava šanse za javljanje raka), ili one čiji su pojedini članovi porodice već oboleli od raka, piše b92.net.