NAJSTRAŠNIJI AMERIČKI ZATVOR! U njemu zatvorenike muče na najjezivije načine!
Erik je svoje iskustvo pretočio u memoare pod nazivom “Posledice". U knjizi je otkrio surove detalje, pa čak opisao i svoju ulogu u mučenju zavorenika, ali i kako on danas živi sa tim.
Mučenje zatvorenika ponovo je postala jedna od centralnih tema u medijima kada je kandidat za nominaciju republikanske partije Donald Tramp izjavio da bi legalizovao mučenje zatvorenika i dozvolio da ih dave ako bi to sačuvalo Ameriku.
Već dugo mediji pišu o mučenjima u zatvoru “Gvantanamo”, a poslednji u nizu koji je otkrio kako surov život iza rešeteka može da bude je Erika Faira, bivši čuvar najozloglašenijih zatvora u Iraku - Abu Graib i Falujah.
Erik je svoje iskustvo pretočio u memoare pod nazivom “Posledice". U knjizi je otkrio surove detalje, pa čak opisao i svoju ulogu u mučenju zavorenika, ali i kako on danas živi sa tim.
U vojsku je prvi put otišao 1995. godine kao prevodilac za arapski. Bilo je to u periodu kada je na čelu Amerike bio Bil Klinton. Tad se vojska smanjivala, pa se zato okrenuo policiji koji je morao da napusti nakon nekoliko godina službe zbog srčanih probelma. Ponovo se okrenuo vojsci i ovog puta kao veteran i bivši policijski oficir 2004. godine pridružio američkim snagama u ratu u Iraku.
Radio je u nekim od najozloglašenijih zatvora kao što su Kamp Falujah i Abu Graib, nakon čega je raspoređen na mesto analitičara Nacionalne Sigurnosne Agencije (NSA). Te dane pamti kao najgore iskustvo u životu i kako kaže najstrašniji horor. Još uvek pamti i kako su se američki vojnici brutalno ponašali prema iračkim zatvorenicima.
O samicama, izgladnjivanju, uskraćivanju vode, udaranju pesnicama, šamaranju i drugim brutalnim metodama koje su korišćene u tom zatvoru prvi put je progovorio još 2007. godine u intervjuu za "The Washington post".
SUKOB ZBOG MUSLIMANSKOG VELA: "Er Frans" dozvolio stjuardesama da odbiju da lete za Teheran
Iako ne zastupa stav da bi ratni zatvorenici trebalo da uživaju iste privilegije kao građani Amerike kada je u pitanju ispitivanje i policijska istraga, Fair veruje da je svaki oblik ispitivanja koji primorava zatvorenika da pogazi svoju volju tortura.
- Kad su ometanje sna, izlaganje stresu, ograničavanje prostora i prisilno stajanje upotrebljeni sa ciljem zlostavljanja i manipulacije zatvorenikove volje, to je tortura. Ispitivanje je pojačani intervju, a tortura jače ispitivanje. Svaka druga definicija je dovođenje u pitanje baznih principa američke nacije - rekao je Erika Faira u intervjuu za "The Daily Beast".
U samoj Americi stvorena je pogrešna medijska slika o ovim zatvorima i svemu što se dešava u njima. Zato je i odlučio da progovori u vreme kada tadašnji potpredsednik SAD Dik Čejni još nije priznao da je naredio ozloglašeni "waterboarding", odnosno simulirano utapanje niti je bilo izveštaja o mučenjima u Senatu.
- Vladalo je mišljenje da su "pojačane tehnike" korišćene samo u slučaju jednog ili dva zatvorenika. Iz prve ruke znao sam da to nije tačno - rekao je Fair.
Veliki delovi poslednjih poglavlja "Posledica" izbačeni i to nakon intervencije NSA. Po ugovoru koji je potpisao sa njima bio je u obavezi da pošalje tekst službi pre objavljivanja. Nakon nekoliko meseci vratili su mu svoju cenzurisanu verziju.
Iskustvo koje je preživeo promenio ga je kao čoveka. Sada, kako kaže, mnogo više veruje, iako je bio vernik i ranije.
Šta se dogodilo u Abu Graibu?
Abu Graib je zatvorski kompleks koji se nalazi 32 kilometra od Bagdada u kome se 2004. godine nalazilo 7.490 zatvorenika. Tokom rata u Iraku koji je počeo u martu 2003. godine, osoblje američke vojske i CIA kršili su ljudska prava zatvorenika u zatvoru Abu Graib, što je uključivalo fizičko i seksualno zlostavljanje, mučenje, silovanje, sodomiju i ubistvo. Zloupotrebe su izašle na videlo sa izveštajima objavljenim krajem 2003. godine “Amnesti International” i “Associated Press”. Usledile su brojne osude kako u Sjedinjenim Državama, tako I širom sveta, iako su vojnici dobili podršku od nekih konzervativnih medija u Sjedinjenim Američkim Državama.