NE DAJTE SE PREVARITI: Proizvođači jogurta i sladoleda imaju TAJNI TRIK
Primetili ste, možda, da je na ponekom jogurtu količina označena litrima, a na ponekim kilogramima. U čemu je stvar?
Prvenstveno, proizvođač po pravilnicima, ima pravo da označi količinu jogurta i kilogramima i litrima, jer je agregatno stanje jogurta ovim pravilnikom prilično nedefinisano.
"Pravilnikom (o kvalitetu proizvoda od mleka) nije definisano da li je jogurt u tečnom ili čvrstom stanju, to jest, do koje gustine je jogurt tečnost, a preko koje je u čvrstom stanju."
Pitanje je: zašto pojedini proizvođači koriste litre, a pojedini kilograme? Ili još bolje pitanje: Da li više jogurta dobijem ako kupim litar ili kilogram?
Jedan kilogram jogurta teži manje od litra (980 mililitara), zato što je gustina mleka veća od vode.
Na internetu lako možete da nađete podatak da je jedan litar jogurta težak 1.030 grama. Upravo zbog tih 30 grama, proizvođači imaju interes da tečnost kao što je jogurt izražavaju u kilogramima.
Zbog svega ovoga pri kupovini jogurta treba imati u vidu da je jogurt, koji je par dinara jeftiniji, a njegova količina je izražena u kilogramima, zapravo skuplji od jogurta proizvođača koji jogurt prodaje na litar.
A šta je sa sladoledom?
Dešava se slična stvar i sa omiljenom letnjom poslasticom, s tim da ovde proizvođači imaju interes da izražavaju količinu u mililitrima.
Pakovanje od 800 ml ima svega 360 grama sladoleda. Takođe pakovanje sladoleda od 1.650 mililitara ima tek oko kilogram sladoleda, kada se oduzme težina pakovanja.
Dakle, gledajte gramažu, jer proizvođači će uvek kao oznaku izabrati jedinicu koja će vam izgledati veća. No, problem je što pojedini proizvođači ne naznače gramažu. Namerno ili ne.
Pročitajte i: