Ne dam im hašiš: Libanski trgovac drogom spreman za rat sa IS
Ali Nasri Šamas već ima ratno iskustvo - borio se sa regularnom libanskom armijom, sa kojom sada deli neprijatelja.
Bliski istok je za neupućenog jedno izuzetno haotično područje. Etnička, lingvistička, verska isprepletanost kroz milenijume odlikuje ovaj predeo. Pridodamo li na to mnogostruke interese regionalnih, a pogotovo svetskih sila, dobijamo situacije u kojima je sve moguće, a ništa nije trajno.
Libanski crveni i plavi hašiš su među najcenjenijima u Evropi.
U vremenu nastanka ove priče (pre nekoliko dana), Šamas se pohvalio - na lageru ima oko tri tone "proizvoda". Inače, on je već 35 godina "na oku" vlastima zbog hašiša.
Doskora, libanska vlast je na razne načine pokušavala da slomi proizvođače i trgovce drogom na svojoj teritoriji. Među njima i Ali Nasrija Šamasa, proizvođača hašiša iz Beka doline. Štaviše, nekoliko puta je na njega slata vojska, poslednji put 2012. godine. Najveći sukob bio je pre osam godina.
"Napali su nas na našoj zemlji. Mojih 50 ljudi i ja smo se branili smo svime što smo imali, puškama, mitraljezima i raketnim bacačima", govori Šamas o uspešnoj odbrani od oružanih snaga lojalnih Bejrutu.
Njihovi odnosi su se u međuvremenu osetno izmenili. Zbog rata u Siriji i Islamske države koja predstavlja pretnju po regionalni mir, libanska vlast i Šamas su privremeno zakopali ratne sekire. IS želi da uključi Liban u svoj kalifat (Islamska država Levanta i Iraka podrazumeva i Liban, kao deo Levanta - istočne obale Sredozemnog mora), ali se bori i protiv droge kao šerijatskom pravu neprihvatljivom obliku privređivanja.
Šamasova fabrika nalazi se na samo pola sata od granice sa Sirijom. Opasnost da njegova "tvornica" bude uništena kao jedno postrojenje za preradu marihuane kod Alepa (najvećeg grada u Siriji) je realna.
"Ovo sam spremio za IS i Al Nusra front", kaže Šamas pokazujući kalašnjikove, minobacače i raketne bacače i drugo naoružanje koje je inače koristio da spreči libansku vojsku u uništenju njegovog pogona.
Lokalni proizvođači opojnih sredstava već su se sukobljavali sa isilovcima.
"Kada su skoro napali Brital (selo u blizini), zajedno sa ostalim ljudima otišao sam da ih branimo. Islamska država hoće da utera strah u ljude, ali za nas su oni jedno veliko ništa", reči su čoveka koji se predstavio kao Abas.
Abas, kao i Šamas, ima veliko ratno iskustvo. Stekli su ga u Libanskom građanskom ratu koji je trajao od 1975. do 1990. Kako kaže Šamas, borili su se protiv svih: "komunista, Izralea, Hezbolaha i Sirijca".
Šamas i njegovi "sadruzi u teskobi" ističu da nisu ideološki, niti na bilo koji drugi način, ograničeni, poput snga odanih Bejrutu.
"Mi se ne borimo samo da bi zaštitili ovo čime se bavimo, nego i za sve ljude u našim selima. Nije važno da li su hrišćani, suniti ili šiiti, sve ćemo da ih branimo od terorista", kaže Šamas.