NESTAJU LAGANO: Pogledajte 10 vrsta životinja kojih uskoro više neće biti na Zemlji! (VIDEO)
Preko 5.200 životinjskih vrsta širom sveta su pred izumiranjem.
Za poslednjih 400 godina iščezlo je više od 600 vrsta životinja, i to: 86 vrsta sisara, 104 vrste ptica, 20 vrsta gmizavaca, 5 vrsta vodozemaca, 80 vrsta riba, 72 vrste insekata i 206 vrsta puževa.
Naučnici upozoravaju da je stopa izumiranja danas 40 posto veća.
Procena međunarodnih organizacija je da će do kraja 21. veka, ukoliko se ništa ne preduzme, nestati dve trećine svih vrsta životinja i biljaka na zemlji. U ugrožene životinjske vrste spadaju: slonovi, nosorozi, koale, pande, tigrovi, majmuni, morske kornjače, polarni medvedi, kitovi, beloglavi orlovi i mnoge druge.
Treba naglasiti da je izumiranje neke vrste nepovratno! Životinje uglavnom ugrožava čovek, bilo da ih lovi ili iskorišćava, zagađuje tlo, vazduh i vodu, ili uništava njihova staništa i unosi strane vrste.
Sumatranski nosorog - najmanja vrsta nosoroga nekada je u velikom broju živela u prašumama i močvarama Indije i jugoistočne Azije, no sada je dovedena na sami rub izumiranja. Naučnici procenjuju da u divljini živi još samo oko 300 jedinki, a glavni razlog izumiranja su krivolov zbog rogova, te rapidni nestanak prirodnog staništa. Ovoj vrsti se crno piše jer preostale jedinke koje se nalaze u Zoološkim vrtovima jednostavno se ne žele pariti u zatočeništvu.
Sibirski leopard - sibirski leopardi koji žive na severu Kine i Koreje i onako su već retki i malobrojni! A sada, usled gradnje novih puteva, preterane seče drveća, širenja civilizacije i ilegalnog lova, ova je prelepa vrsta na rubu istrebljenja! Poslednja istraživanja su pokazala da je ostalo još samo 14-20 odraslih jedinki koje žive u tim šumama.
Sibirski tigar - sibirski tigar je, baš kao i sibirski leopard, blizu nestanka. Pronađen je u hladnim područjima Kine i Koreje, a broj tigrova vrteo se oko 40 - 50 jedinki, no veruje se da se danas ta brojka kreće oko 500 jedinki, jer je već neko vreme ova vrsta pod strogom zaštitom. Iako je brojka ohrabrujuća, još uvek postoji opasnost od nestanka ove lepe vrste.
Sivi kitovi - iako je još 1947. godine izdana zabrana lova populacija sivih kitova nikada se nije oporavila od mahnitog istrebljenja u 19. i početkom 20. veka. Od preostalih 100 sivih kitova samo su 23 su polno zrele ženke. U prilog im ne ide i činjenica da se njihovo jedino hranilište nalazi na području na kojem naftne kompanije intenzivno tragaju za crnim zlatom.
Beli detlić - Na popisu ugroženih životinja, ovaj detlić zauzima posebno mesto. Njegovo stanište je jugoistok SAD-a i Kuba, a zadnji put je potvrđeno viđen 2004. godine. Ipak, još se ne smatra izumrlim zato što postoje indicije da skupina belih detlića živi na Floridi i u Arkansasu.
Javanski nosorog - smatra se da je ostalo još samo 40 - 60 javanskih nosoroga i to u nacionalnom parku Ujung Kulon koji je smešten u zapadnom delu Indonezije. Zbog velike vrednosti koju ima njihov rog, vrsta je dovedena na rub istrebljenja, a iako su pod zaštitom, postoji mogućnost da ipak izumru zbog retkih podmladaka.
Brdska gorila - iako su brdske gorile tek otkrivene 1902. godine u prirodi je ostalo samo 720 jedinki koje žive na obroncima vulkana Virunga i planina Bwindi na granici između Ugande, Ruande, Zaira, te Demokratske Republike Konga. Seča šuma i lov doveli su ovu vrstu do izumiranja, a nemiri u centralnoj Africi otežavaju naučnicima napore da spase brdsku gorilu od totalnog istrebljenja.
Severni pravi kit - severni pravi kit sadrži velike količine ulja i to je razlog njihova velikog izlova. Sada je zaštićena vrsta, ali neki smatraju da je zaštita došla prekasno i da je izumiranje vrste samo pitanje vremena!
Kalifornijski kondor - stanovnik zapadne kalifornijske obale i okolice Grand Canyona može poživeti 50 godina, a ta činjenica ga čini jednom od najdugovečnijih ptica na svetu. Krivolov, trovanje olovom i gubitak staništa doveli su kondora na rub istrebljenja. Zahvaljujući naučnicima trenutno postoji 332 jedinke, od kojih 152 živi u divljini.
Kakapo papagaj - kakapo je najteži papagaj na svetu čija težina može doseći i do 4 kg. No, to nije njegova jedina specifičnost. Naime, Kakapo papagaj jedini je noćni papagaj i ubraja se u ptice sa najdužim životnim vekom. Ova vrsta u proseku živi 90 godina. U opasnim situacijama, kakapo zna da se "zamrzne", zaustavi svoje disanje i da se kamuflira među granama drveća.
U videu pogledajte jos 10 vrsta životinja koje će takođe izumreti: