OBAMA: Kraj azijske turneje
Manila - Nakon četiri zemlje, tri formalne državne večere, dva govora američkim vojnicima i jedan susret s nezgodnim humanoidnim robotom, američki predsednik Barak Obama u utorak leti kući završivši svoje putovanje po Aziji.
Neki od tih ciljeva su ispunjeni; drugi manje. Evo pet rezultata iz Obamine putovanje u Aziju:
1. ''Kina, Kina, Kina''
Obama je došao u Aziju kako bi ojačao veze s Japanom, Južnom Korejom, Malezijom i Filipinima. No, njegovi sastanci u sve četiri zemlje čine se osmišljenim delom da pošalju poruku Kini: "Mi smo na njihovoj strani."
Nedelju dana kasnije, Bela kuća je objavila da će Sjedinjene Američke Države i Filipini ući u novi odbrambeni sporazum koji će omogućiti više američkih vojnika u jugoistočnoj Aziji - što u Kini tumače kao pokušaj da se uspostavi ravnoteža njenoj prisutnost u regiji.
2. Novi trgovinski sporazum biće teško "prodati"
Obamino obećanje o jačanju američke vojne saradnje u Aziji, uglavnom je pozdravljeno u zemljama koje je posetio. Kada je reč o novim trgovinskim sporazumima, stvari nisu išle po planu.
Transpacifičko partnerstvo moglo bi da olakša poslovne veze između SAD i azijskih partnera – cilj za koji Obama tvrdi da će stvoriti nova radna mesta za obe strane, uz otvaranje novih tržišta za američke kompanije.
Nakon nekoliko rundi pregovora, Obama se nadao da će biti u mogućnosti da objavi sporazum s Japanom već tokom njegove posete. To se pokazalo nemogućim jer su pregovori došli do zastoja zbog japanske zabrinutosti oko poljoprivredne zaštite govedine i pirinča.
To je bio razočaravajući rezultat za prvu stanicu Obamine posete Aziji, iako će ovaj sporazum teško proći i prilikom glasanja u Kongresu.
3. Da li je Obama dobio svoj “stožer”?
Bilo bi teško tvrditi da Obama nije ispunio svoje obećanje o preusmeravanju američke spoljne politike prema Aziji ove nedelje, no ostaje pitanje može li se taj fokus održati? Narednih meseci, administracija se nada da će izbaciti konačni sporazum o iranskom nuklearnom programu, oslobodi Siriju hemijskog oružja, i oživeti bliskoistočne mirovne pregovore - sva pitanja koja su zasenila “azijski stožer” u prošlosti.
Na svojoj poslednjoj stanici u Aziji Obama je žestoko branio svoju spoljnu politiku, tvrdeći da njegove odluke da se izbegne vojna sila ne sme biti tumačena od strane Amerikanaca - ili saveznika - kao slabost.
4. Glavno “rame za plakanje”
Obamini kratki boravci u Južnoj Koreji i Maleziji došli su u teškim trenucima za oba naroda, koja se još uvek oporavljaju od velikih nesreća posle kojih su mnogi tražili odgovornost države.
5. Jedan narod drugom
U Aziji, Obamin glavni uspeh na papiru bio je vojni sporazum s Filipinima - pakt pažljivo dogovoren od strane legije vladinih pregovarača tokom meseca. No, Obamini pokušaji povezivanja sa ljudima na ličnom nivou takođe imaju svoju dugoročnu ulogu približavanja Sjedinjenih Država i Azije.
Kao što to radi u gotovo svakoj stranoj zemlji koju posećuje, Obama je posetio škole i centre za mlade da se upozna sa ljudima i raspita o njihovim životima - i ponuditi im barem mali uvid u život čoveku čiji je posao da bude “vođa slobodnog sveta”.
(CNN)