Ombudsmani: Lekari nezainteresovani za rad u zatvorima
BANJALUKA - Lekari u Bosni i Hercegovini ne pokazuju interesovanje za rad u zatvorima, podatak je Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH koja upozorava da je problem posebno prisutan u kazneno-popravnim zavodima (KPZ) Trebinje, Kula i Foča.
Ombudsmani su uočili i da u nekim slučajevima za zapošljavanje lekara u zatvorima nema dovoljno novca, a podvukli su da je čak prisutna i praksa da terapiju zatvorenicima dele stražari, a ne stručno medicinsko osoblje.
Pored lekara opšte prakse, navedeno je u izveštaju za prošlu godinu, da u zatvoru treba da bude zaposleno osoblje koje je adekvatno obučeno za pružanje zdravstvene zaštite, a zatvoreniku treba da budu na raspolaganju i usluge stomatologa i oftalmologa.
"Pravila utvrđuju da je, kada nema lekara opšte prakse zaposlenog na neodređeno i puno radno vreme, lekar zaposlen honorarno, odnosno po ugovoru o delu, obavezan da redovno dolazi u ustanovu", upozoravaju ombudsmani.
"Zatvorenici se najviše žale na način organizovanja zdravstvene zaštite, ukazujući da obim angažmana doktora nije dovoljan s obzirom na broj zatvorenika, a dešava se i da doktori uopšte ne izvršavaju svoje obaveze, što je slučaj u KPZ Orašje", precizirano je u izveštaju ombudsmana.
Predsednik Međunarodne asocijacije doktora medicine za jugoističnu Evropu Miodrag Femić ističe da je razlog zbog kojih lekari ne iskazuju interesovanje za rad u zatvorima finansijske prirode.
"Štitimo bilo kojeg pacijenta, ali pitanje je koliko se taj rad plaća. U tome je poenta", ističe Femić.