IZBORI U BIH - CIK: Izetbegović, Čović i Ivanić članovi Predsedništva
SARAJEVO - Novi članovi Predsedništva BiH iz redova bošnjačkog, hrvatskog i srpskog naroda su Bakir Izetbegović, Dragan Čović i Mladen Ivanić, pokazuju preliminarni, nezvanični i nekompletni rezultati Centralne izborne komisije (CIK) objavljeni danas.
15:30 - Kako je potvrđeno iz Komisije, Izetbegović (SDA) je osvojio 226.860 glasova, odnosno 32,74 odsto, Čović (HDZ BiH) 88.994 - 51,52 odsto, a Ivanić (Savez za promene) 279.822, odnosno 48,31 odsto.
Fahrudin Radončić (SBB) je na drugom mestu u trci za bošnjačkog člana Predsedništva BiH sa 187.005 glasova, Emir Suljagić (DF) na trećem mestu sa 105.570 glasova, a Bakir Hadžiomerović (SDP) na četvrtom sa 69.853 glasova.
Najveći protivkandidat Čoviću u nadmetanju za hrvatskog člana Predsedništva BiH, Martin Raguž (HDZ 1990), okončao je na drugom mestu sa 67.948 glasova, Živko Budimir (SPP) je trećeplasiran sa 10.508 i Anto Popović (DF) na poslednjoj poziciji sa 5.273 glasa.
Glavni protivkandidat Ivaniću za mesto srpskog člana u Predsedništva, Željka Cvijanović (SNSD), je drugoplasirana sa 278.845 glasova, a Goran Zmijanjac (Stranka pravedne politike) na trećem mestu sa 20.532 glasa.
Nedostaju još glasovi birača koji su glasali putem pošte, u odsustvu i putem mobilnih timova. Od 3.227.543 upisana birača na centralnom biračkom spisku glasalo je 1.747.244 ili 54,14 odsto, podaci su Centralne izborne komisije.
14:30 - Dodiku žao zbog rezultata za srpskog člana Predsedništva
BANJALUKA - Lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik izjavio je da mu je žao zbog rezultata glasanja za člana Predsedništva BiH i da "ne može da veruje" da su Srbi tako odlučivali, znajući da Mladenu Ivaniću podršku daju Bošnjaci i međunarodna zajednica.
Nakon što su u SNSD-u potvrdili da kandidat Saveza za promene za srpskog člana Predsedništva BiH, Ivanić, prema njihovim rezultatima ima 100 glasova više od njihove kandidatkinje Željke Cvijanovć, Dodik je rekao da on još ne veruje u Ivanićevu pobedu.
Na stranačkoj konferenciji za novinare u Banjaluci je dodao da će, ako i bude tako "na njoj biti jedan akcenat podaništva zahtevima Bošnjaka, te međunarodne zajednice koja neće oklevati da ispostavi račune Ivaniću".
Dodik, ipak, naglašava da u stranci očekuju da će biti neizvesno do kraja i dodaje da kada su sinoć govorili o razlici "nažalost nisu uključili bošnjačke glasove". Aktuelni predsednik Srpske je, između ostalog, naveo da je sve to "omogućilo da preživi antisrpska politika koja će se ogledati na poziciji Ivanića".
Kako je dodao, njegova pobeda protiv kandidata opozicije Ognjena Tadića za predsednika Srpske, je "izvesna" i oseća se kao "novi-stari predsednik", uz napomenu da će komotna skupštinska većina omogućiti rad u Narodnoj skupštini.
S druge strane, kaže da će sačekati rezultate za Predstavnički dom parlamenta BiH, ali očekuje isti broj mandata kao i sada, kao i da će u Savetu ministara BiH imati partnerstvo s Hrvatskom demokratskom zajednicom (HDZ). Dodik je potvrdio da je zvao predsednika Srpske demokratske stranke (SDS) Mladena Bosića, ali mu se on nije javio na telefon.
"U svemu ovome najveći politički magarac je ispao SDS, koji je izgubio predsednika RS-a, izgubili su i parlament RS i BiH, ništa nisu dobili i treba očekivati da će u SDS-u veoma brzo početi raskol, koji već vidim...", rekao je predsednik SNSD-a.
13:30 - Dodik: Ostajem predsednik RS!
BANJALUKA - Lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik izjavio je danas da će biti "novi stari predsednik Republike Srpske" jer je kao kandidat vladajuće koalicije pobedio svog protivkandidata iz opozicionog Saveza za promene Ognjena Tadića sa oko 12 hiljada glasova.
"Sada je to gotovo sigurno i ja se osećam kao novoizabrani stari predsednik RS", kazao je Dodik na konferenciji za novinare.
On je naveo da na osnovu 99,99 odsto prebrojanih glasova za srpskog člana Predsedništva BiH kandidat opozicije Mladen Ivanić vodi za stotinu glasova. Dodik je rekao da mu je "žao zbog izbornog rezultata za srpskog člana Predsedništva BiH, te da ne može da veruje da su Srbi na ovaj način odlučivali, znajući ko i na koji način podržava Mladena Ivanića".
On je ocenio da će ako pobedi, Ivanić pobediti zahvaljujući glasovima Bošnjaka i medjunarodne zajednice, što će ga, kako je kazao, "staviti u poziciju podaništva i pred zahteve Bošnjaka". Dodik, međutim, očekuje da Cvijanovićeva dobije podršku hrvatskih glasova iz inostranstva, zbog čega pobednik za ovaj izborni nivo neće biti poznat do samog kraja brojanja glasova.
Lider SNSD-a je rekao i da će vladajuća koalicija imati skupštinsku većinu i mogućnost da formira novu entitetsku vladu, dok će SNSD na nivou BiH, zahvaljujući partnerstvu sa HDZ BiH, učestvovati u Savetu ministara BiH. Dodik je optužio međunarodnu zajednicu, nevladin sektor i pojedine medije u RS da su vodili "prljavu" kampanju protiv njega i SNSD-a.
Kandidatkinja vladajuće koalicije za srpskog člana Predsedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da je zadovoljna izbornim rezultatom, navodeći da je imala "dominantnu većinu" dok nije počelo prebrojavanje bošnjačkih glasova u RS za taj izborni nivo.
"Prepostavljam da su vreće (glasovi iz inostranstva) te koje će odlučivati kakav će biti konačan ishod", rekla je Cvijanovićeva.
12:10 - Dodik pobedio!
Još uvek traje obrađivanje glasova, a prema nezvaničnim informacijama Milorad Dodik će biti novi-stari predsednik Republike Srpske.
Milorad Dodik, kandidat koalicije SNSD-DNS-SP za predsednika Republike Srpske, osvojio je 300.128 glasova dok je njegov protivkandidat Ognjen Tadić ispred Saveza za promene osvojio 289.680 glasova, prema još uvek nezvaničnim rezultatima i nakon obrađenih 99,99 odsto glasova.
Mladen Ivanić je postao član predsedništva Bosne i Hercegovine!
11:45 - Mediji u BiH: Izbori doneli promene!
Opšti izbori u Bosni i Hercegovini promenili su odnos snaga među strankama, ali izazovi za zemlju ostaju isti i svaka nova vlast moraće vrlo brzo da pokaže da li je u stanju s njima i da se nosi, neke su od prvih ocene ishoda izbora koje danas prenose mediji u BiH.
Sarajevsko "Oslobođenje" na naslovnoj strani kao dva najveća dobitnika izbora ističe Stranku demokratske akcije (SDA) i Hrvatsku demokratsku zajednicu (HDZ) BiH, uz ilustracije slavlja u stranačkim centralama nakon proglašenja preliminarnih izbornih rezultata.
Sarajevski dnevnik kao dobitnika tretira i tek nedavno osnovan Demokratski front (DF) ističući da se i u tom izbornom štabu slavilo do zore, iako njihovi kandidati za bošnjačkog i hrvatskog člana Predsedništva BiH nisu ostvarili značajnije rezultate.
Predsednik DF-a Željko Komšić naglašava da je zadovoljan rezultatima, jer bi ta stranka mogla biti druga po snazi u Federaciji BiH.
Nesumnjivi gubitnik izbora je, prema komentaru "Oslobođenja", Socijaldemokratska partija BiH, a istu ocenu donosi i "Dnevni avaz", koji ističe da je zbog izbornog poraza predsednik te stranke Zlatko Lagumdžija najavio odlazak.
10:45 - Evo šta kaže svet na ove izbore!
Nakon opštih izbora u Bosni i Hercegovini, održanih u nedelju, svetski mediji su u izveštajima složni u oceni da nacionalisti vode u podeljenoj i siromašnoj evroskoj zemlji.
Težnja za poslom i etničke tenzije obojili su izbore u BiH, piše britanski BBC i dodaje da tenzije između Bošnjaka, Srba i Hrvata ostaju na visokom nivou. Pojedini delovi zemlje teže nezavisnosti od Sarajeva, glavnog grada jedne od najsiromašnijih zemalja Evrope, navodi u svom izveštaju BBC, dok drugi mediji u Velikoj Britaniji podsećaju i na februarske proteste koji su bili odraz velikog nezadovoljstva stanjem u državi.
"Ništa ne funkcioniše u ovoj zemlji", rekla je Mirsada Grgo za francuski AFP, dodajući da je ovo bila poslednja šansa za buđenje naroda.
Dodaje se da lideri tri etničke grupe nisu uspeli da se dogovore oko ključnih pitanja bitnih za napredak zemlje i njeno članstvo u Evropskoj uniji i da je takvo ponašanje političara uzrokovalo da BiH bude na začelju prosperiteta u regionu.
Raspolozenje u državi je generalno loše, a jučerašnji izbori najverovatnije neće doneti ništa novo, piše Dojče vele. Glas Amerike u prvi plan ističe da nacionalisti koji vode na osnovu ranog prebrojavanja glasova vide različitu budućnost države. Takođe, navode da će nastavak prebrojavanja glasova najverovatnije doneti rezultat "šarenog" sastava državnog parlamenta, što će po pravilu usporiti kreiranje vlasti.
08:26 - Čeka se! Dodik i Tadić - tesno!
Pobednici izbora za srpskog člana Predsedništva BiH i predsednika Republike Srpske još nisu poznati, iako su dva suprostvaljena politička bloka u izbornoj noći saopštila da imaju prednost.
Dramatična izborna noć trajala je skoro do 3:30, kada su iz izbornog štaba vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i opozicionog Saveza za promene saopštili svoje poslednje podatke.
Lider SNSD-a i kandidat te stranke za predsednika Milorad Dodik je prvo nešto iza ponoći proglasio izbornu pobedu kandidata SNSD-a za srpskog člana Predsedništva BiH željke Cvijanović i najavio da će za pola sata proglasiti i svoju izbornu pobedu, ali to nije učinio.
02:00 - SNSD: Prebrojano 53 odsto, Dodik vodi
Potpredsednik SNSD-a Igor Radojičić saopštio je da, posle 53 odsto prebrojanih glasova, Milorad Dodik vodi sa 52 odsto, u odnosu na 48 odsto koliko ima Ognjen Tadić.
Radojičić je, što se tiče glasanja za Parlamentarnu skupštinu BiH, rekao da posle 24 odsto prebrojanih glasova SNSD ima dvostruko više glasova od SDS-a u Izbornoj jedinici jedan.
"U izbornoj jedinici dva SDS vodi, dok u Izbornoj jedinici tri SNSD ima 30 odsto više glasova", tvrdi Radojičić.
01:10 - Prvi nezvanični rezultati za članove Predsedništva BiH
Centralna izborna komisija BiH objavila je preliminarne, nezvanične rezultate za članove Predsedništva BiH, sa obrađenih 2.496 biračkih mesta od 3.262 mesta ili sa 76,52 posto obrađenih biračkih mesta.
Na osnovu 76 posto obrađenih glasačnih listića Bakir Izetbegović (SDA) imao je 194.457 glasova (33,16 posto). Fahrudin Radončić (SBB) 156.469 (26,68 posto), Emir Suljagić (DF) 88.507 (15,09 posto), Bakir Hadžiomerović (SDP) 58.955 (10,05 posto), Sefer Halilović (BPS) 51.108 (8,72 posto), Mustafa Cerić (nezavisni kandidat) 26.161 (4,46 posto), Džebrail Bajramović (Stranka dijaspore) 3.759 (0,64 posto), Mirsad Kebo (nezavisni kandidat) 2.893 (0,49 posto), Halil Tuzlić (nezavisni kandidat) 2.754 (0,47 posto) i Adil Žigić (nezavisni kandidat) 1.322 glasova ili 0,23 posto.
Za srpskog člana Predsedništva BiH, na osnovu prebrojanih 52,03 posto glasova Željka Cvijanović (SNSD-DNS-SP) trenutno ima 154.656 glasova, Mladen Ivanić (Savez za promene) 153.446, a kandidat Stranke pravedne politike Goran Zmijanac osvojio je 9.853 glasova, piše Dnevni avaz.
Kada je u pitanju hrvatski član Predsedništva BiH Dragan Čović (HDZ) trenutno ima 88.994, Martin Raguž (HDZ 1990) 67.948 glasova, Živko Budimir (SPP) 10.508 i Anto Popović (DF) 5.273 glasova.
00:33 - Izetbegović proglasio pobedu za člana Predsedništva
SARAJEVO - Bakir Izetbegović proglasio je noćas pobedu na izborima za bošnjačkog člana Predsedništva BiH sa, kako je rekao, 225.000 glasova od prebrojanih 75 odsto glasova.
Kandidat SDA za člana Predsedništva BiH je naveo da je razlika u odnosu na drugoplasiranog Fahrudina Radončića 75.000 glasova. Izetbegović je zahvalio glasačima, rekavši da misli da su napravili dobar izbor. Zahvalio je i aktivistima koji su dali doprinos u pobedi SDA, kao i medijima.
"SDA ima veoma pouzdan sistem praćenja rezultata. Na bazi prebrojanih 75 posto glasova, ja vodim sa 225.000 glasova. Sledeći kandidat ima 75.000 manje glasova, tako da ja mogu proglasiti pobedu za bošnjačkog člana Predsedništva BiH", kazao je Izetbegović.
On je rekao da trenutno SDA ima 34 odsto glasova i skoro je duplo jača od sledeće stranke po broju glasova.
"U RS je Ramiz Salkić dobio više od 70 posto glasova i čestitam mu na pobedi. Slično je i sa koalicijom Domovina koja je takođe dobila preko 70 posto bošnjačkih glasova i može se reći da će biti uticajan u Skupštini RS", rekao je Izetbegović.
Napomenuo je i da je više od 300.000 glasova za SDA nadmoćna pobeda, ali i obaveza za ovu stranku.
23:18 - SNSD: Dodik vodi sa 53,9 posto
BANJALUKA - Potpredsednik SNSD Nebojša Radmanović negirao je da kandidati te stranke za predsednika Srpske i Predsedništvo BiH, Milorad Dodik i Željka Cvijanović, zaostaju za protivkandidatima iz koalicije Savez za promene Ognjena Tadića i Mladena Ivanića.
Radmanović je, kako su preneli mediji, kaže da rezultati za predsednika Srpske dolaze sporije.
"Sve što kažem sada za 15 minuta može izgledati drugačije. U SNSD smo zadovoljni izlaznošći, to pokazuje da građani žele da kažu šta misle i o ovoj i o nekoj, eventualno, drugoj vlasti. SNSD u ovom momentu ima rezultate koji kažu da Željka Cvijanović vodi ispred Mladena Ivanića sa 52,3 posto. Ivanić ima 47,6 posto", tvrdi Radmanović.
Kada je u pitanju izbor za predsednika RS, u SNSD tvrde da Dodik vodi sa 53,9 posto, a da je Tadić dobio 46,1 posto, prema do sada izbrojanim glasovima.
Predsednik NDP-a Dragan Čavić izjavio je večeras da, prema informacija koje ima ta stranka, u istočnom delu Srpske vode kandidati Saveza za promene Tadić i Ivanić.
"Iz Banja Luke samo iz naših štabova imamo 4.000 prebrojanih glasova, prema kojima je izjednačen rezultat između Ivanića i kandidata koalicije SNSD-DNS-SP Željke Cvijanović", rekao je Čavić novinarima u Banjaluci u prvom obraćanju iz Izbornog štaba NDP-a.
Čavić je rekao da NDP očekuje pobedu opozicije i apelovao na vlast i građane da prihvate rezultate demokratskih izbora.
Opšti izbori u BiH, Federaciji I Republici Srpskoj su, prema oceni OEBS-a i domaćih političkih lidera, protekli u demokratskoj atmosferi, a stranke saopštavaju prve nezvanične rezultate, ali I pritužbe na nepravilnosti.
Potpredsednik SNSD-a Igor Radojičić izjavio je da svi preliminarni rezultati ukazuju na veću izlaznost u odnosu na prethodne opšte izbore, ali i da je bilo pokušaja onemogućavanja rada posmatračima SNSD-a.
"Pozivam sve političke subjekte da ovaj proces uredno završimo i po slobodnoj volji građana", rekao je Radojičić i dodao da su se na društvenim mrežama pojavile određene dezinformacije, prenela je RTRS.
On je pozvao građane i da ne nasedaju na, kako je rekao, laži. SNSD poštuje slobodnu volju građana u RS i BiH, a konačni i validni su podaci samo oni koje saopšti Centralna izborna komisija, rekao je večeras Radojčić.
23:07 - Stranke FBIH: Vode Izetbegović i Čović
Opšti izbori u Bosni i Hercegovini su završeni, a stranke u Federaciji BiH objavljuju nezvanične rezultate prema kojima aktuelni bošnjački član Predsedništva BiH i zamenik lidera Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović vodi u većini od 10 kantona.
Prema prvim podacima s terena, kandidat za hrvatskog člana Predsedništva BiH i lider HDZ-a Dragan Čović uverljivo vodi u svim većinskim hrvatskim područjima, izjavio je večeras u Mostaru predsednik Izbornog štaba te stranke Nevenko Herceg, preneli su mediji.
On tvrdi da je Čović u nekim područjima osvojio dve trećine glasova, a negde, kao što je to u Širokom Brijegu, preko 80 posto. Kazao je i kako je Čović pobedio u Rami, koja se u javnosti smatra tvrđavom HDZ-a 1990, čiji je lider Martin Raguž.
"Možemo biti prezadovoljni rezultatima i možemo reći da ćemo večeras slaviti ukoliko ne bude izbornog inžinjeringa kao što je to bilo u dva izborna ciklusa", kazao je Herceg. Istakao je i da su zadovoljni odzivom birača hrvatskog biračkog tela.
"Hrvati su na ove izbore izašli preko 50 posto. Zadovoljni smo izlaskom", kazao je Herceg i naveo da nisu zadovoljni načinom kako je organizovan izborni proces, koji je, po njegovim rečima, dosta složen i dosta spor.
Ilija Cvitanović, generalni sekretar HDZ-a 1990, rekao je da je na osnovu prebrojanih glasova, Raguž vodi u općinama Prozor-Rama, Ljubuški, Usora, Uskoplje, Novi Travnik, Centar Sarajevo i Zenica.
Iz Demokratske fronte dosadašnjeg predstavnika Hrvata u tročlanom Predsedništvu BiH Željka Komšića navode da njihov kandidat u tom telu Emir Suljagić vodi u sarajevskim opštinama Novi Grad i Centar.
Kandidati za članove Predsedništva BiH su obavili građansku dužnost i glasali na Opštim izborima 2014, a nakon glasanja su izrazili svoja očekivanja. Većina ih je bila optimistična i sa verom u pobedu.
Fahrudin Radončić, kandidat SBB-a BiH za bošnjačkog člana Predsedništva BiH je rekao das u ovi izbori praznik demokratije, ted a on veruje da će oni biti pošteni i fer.
"Verujem da će građani izabrati nakon toliko patnje, stagnacije, lošeg ekonomskog rezultata i siromaštva, promene", izjavio je Radončić.
Radončić je upitan za eventualna očekivanja kazao da "očekuje spektakularne i velike promene, prozapadnu orijentaciju glasačkog tila i šansu novim političkim energičnijim i sposobnijim snagama".
Emir Suljagić, kandidat za člana Predsedništva BiH ispred Demokratske fronte, nakon glasanja je izraio očekivanje da će pobediti.
"Očekujem da će Demokratska fronta biti prva najveća stranka u Federaciji i očekujem da ću biti član Predsedništva BiH iz reda Bošnjaka", poručio je Suljagić.
Nezavisni kandidat za bošnjačkog člana Predsedništva BiH I bivši poglavar Islamske zajednice u BiH Mustafa Cerić je rekao da očekuje da nakon ovih izbora u BiH neće biti više ništa isto, i da će se desiti radikalne promene nabolje.
Bakir Hadžiomerović, kandidat Socijaldemokratske partije za bošnjačkog člana Predsedništva BiH Martin Raguž, kandidat za člana Predsedništva BiH ispred HDZ 1990, nakon glasanja u Mostaru je izrazio nadu će izabrani predstavnici nove vlasti brzo povesti Bosnu i Hercegovinu prema evroatlantskim integracijama i da će utemeljiti novu političku kulturu, odgovornost, dijalog i i razvoj zemlje.
Duboko uveren da će birači dati podršku "hrvatskom odgovoru" i da će izabrati "hrvatski", Dragan Čović kandidat za člana Predsedništva BiH ispred HDZ-a BiH je novinarima rekao da je u BiH nužno napraviti pravnu državu kako bi ljudi verovali u nju i svi bili jednaki pred zakonom.
U pobedu je uveren i dosadašnji predsednik Federacije BiH Živko Budimir koji je takođe kandidat za člana Predsedništva.
19:10 - Zatvorena glasačka mesta, rezultati oko ponoći
Izbori su protekli uglavnom bez incidenata, a biračka mesta zatvorena su u 19 sati. Kako je ranije najavljeno, prvi preliminarni rezultati mogli bi da budu poznati oko ponoći.
Građani su na 5.401 biračkom mestu, birali članove Predsedništva BiH, poslanike u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH, poslanike u kantonalnim skupštinama i Narodnoj skupštini RS, kao i predsednika i potpredsednike RS.
Na izborima je učestvovalo 98 političkih subjekata, čija se imena nalaze na glasačkom listiću, a od toga je 50 političkih stranaka, 24 koalicije, 24 nezavisna kandidata i ukupno 7.748 kandidata.
Od ukupno 3.278.908 birača, njih 2.037.076 je u FBiH, a 1.241.832 u RS.Za glasanje izvan BiH registrovano je 42.139 birača, i to njih 16.140 s područja FBiH i 25.499 s područja RS.
Prema podacima Centralne izborne komisije (CIK), do 15 sati ukupno je glasalo 1.181.278 birača, što je procentualno 36,6 odsto, odnosno 1,5 odsto više nego na izborima 2010. godine.
U Federaciji BiH je ukupno glasalo 692.326 birača, odnosno 34,31 odsto, što je jedan odsto manji odziv nego 2010. a u Republici Srpskoj 488.952 birača ili 40,43 odsto, gde je čak pet odsto veći odziv nego na prethodnim izborima u isto vreme.
Političari u BiH, učesnici izbora, smatraju da će ovaj dan doneti promene toj zemlji, a mnogi od njih uglavnom sebe vide kao deo tih promena.
Među političarima su zastupnici dve opcije - jačanje unitarnih funkcija države, čemu teže bošnjačke stranke, i "labaviji" oblik, sa većim ovlašćenjima entiteta, što je politika predsednika RS Milorada Dodika.
18:00 - Do 15 sati glasalo 36,6 odsto, izlaznost veća
U Federaciji BiH je ukupno glasalo 692.326 birača, odnosno 34,31 odsto, a u Republici Srpskoj 488.952 birača ili 40,43 odsto, gde je čak pet odsto veći odziv nego na prethodnim izborima u isto vreme.
Najveća izlaznost zabeležena je na Palama - 65,85 odsto, Banovićima - 62,98 odsto,u Kalinoviku - 60,75, u Gacku - 58,96, a najmanja u Dobretićima - 16,47, Sanskom Mostu - 23,23, Usori- 23,26, Velikoj Kladuši - 24,23 procenata, javljaju mediji u BiH.
Do 11 sati glasalo je ukupno 458.958 birača ili 14,22 odsto, saopšteno je na prethodnoj konferenciji za novinare CIK-a. Na izborima učestvuje 98 političkih subjekata, čija se imena nalaze na glasačkom listiću, a od toga je 50 političkih stranaka, 24 koalicije, 24 nezavisna kandidata, i ukupno 7.748 kandidata.
17:30 - Veća izlaznost, izbori protiču u fer atmosferi
On očekuje da će učešće građana na ovogodišnjim opštim izborima u BiH biti izuzetno veliko, čime će i rezultati izbora biti validniji.
Petrić je rekao novinarima i da do podne nije bilo incidenta koji zaslužuju veću pažnju, osim tuče posmatrača u Sanskom Mostu, koji su potom udaljeni sa biračkog mesta. Kako je dodao, na pojedinim biralištima bilo je manjih tehničkih problema, ali to neće uticati na regularnost izbornog procesa, javili su mediji u BiH.
On je, sa kolegama iz CIK-a Vladom Rogićem i Ahmetom Šantićem, posetio biralište u Kulturnom centru Pale.
16:20 - Sat vremena bez interneta ali bez prekršaja koji ometaju izborni proces
Na području cele Republike Srpske na sat vremena je pala internet mreža. Na internet se nije moglo pristupiti ni preko mobilnih telefona ali veze su opet uspostavljene nešto pre 15 časova.
Ministar unutrašnjih poslova RS izdao je naredbu o zabrani prevoza eksplozivnih materija u drumskom saobraćaju do ponedeljka, 13. oktobra, u 6 časova.
Danas od 20 časova odobrava se prevoz pirotehničkih sredstava za izvođenje vatrometa u drumskom saobraćaju na području RS, a centri javne bezbednosti, stanice javne bezbednosti i policijske stanice mogu da izdaju odobrenja za njihov prevoz.
Željka Cvijanović, aktuelna premijerka i kandidat vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata, ističe da je ovo veliki dan za građane RS jer mogu da iskoriste svoje pravo i u duhu demokratije i mira izaberu predstavnike na političkoj sceni za budući period.
15:37 - MUP RS: Na jednom biračkom mestu bilo prekinuto glasanje
Oko 9 sati na biračkom mestu Kiseljak - Banja Vrućica u opštini Teslić zabeleženo je da je glasački odbor greškom dao dva glasačka listića građaninu, koji je posle glasanja izneo jedan neupotrebljen listić iz prostorija izbornog mesta i pocepao ga, saopšteno je iz MUP RS.
Još je navedeno da je to biračko mesto bilo zatvoreno od 9:15 do 9:52, kao i da je o navedenom događaju obavešteno nadležno tužilaštvo, kao i Centralna izborna komisija BiH.
13:24 Veći odziv nego na prošlim izborima
SARAJEVO - Na opštim izborima u BiH, do 11 sati glasalo je ukupno 458.958 birača ili 14,22 odsto.
Od toga broja u Federaciji BiH je glasalo 262.467 birača ili 13,01 odsto, a u Republici Srpskoj 196.491 birač, što je 16,25 odsto.
"Ovo je nešto veći odziv birača, u odnosu na opšte izbore 2010. godine, u tom vremenu", rekao je na konferencija za novinare predsednik Centralne izborne komisije BiH Stjepan Mikić.
On je podsetio da na 5.401 biračkom mestu, može da glasa ukupno 3.278.908 birača, od čega je njih 2.037.076 u FBiH, a 1.241.832 u RS. Za glasanje izvan BiH registrovano je 42.139 birača, i to njih 16.140 s područja FBiH i 25.499 s područja RS. Na izborima učestvuje 98 političkih subjekata čija se imena nalaze na glasačkom listiću, a od toga je 50 političkih stranaka, 24 koalicije, 24 nezavisna kandidata, i ukupno 7.748 kandidata.
Mikić je objasnio i da je do kašnjenja otvaranja oko 250 biračkih mesta, od 10 minuta do dva sata, došlo zbog,uglavnom, tehničkih razloga. Dogodila su se dva incidenta , u Kijevu kod Sanskog Mosta,gde su se potukla dva posmatrača, i na jednom biračkom mestu u Fojnici,gde je zabeleženo drsko ponašanje, a osim toga nije bilo narušavanja javnog reda i mira.
Ukupno je akreditovano 5.760 posmatrača, dok su opštinske i gradske izborne komisije akreditovale još oko 55.000 posmatrača političkih subjekata.
12:21 - Potukla se dva posmatrača na biralištu u Sanskom Mostu
Dnevni avaz navodi da je oko osam sati i deset minuta intervenisala policija zbog tuče dva posmatrača.
Predsednik Opštnske izborne komisije u Sanskom Mostu Haris Karat rekao je dvojici posmatrača posle incidenta da im je zabranjeno da dalje nadgledaju izborni proces.
Jutros u sedam sati na biralištima širom Bosne i Hercegovine počelo je glasanje u okviru opštih izbora 2014. godine. Iako ima mesta gde se kasnilo sa otvaranjem, u većini birališta sve protiče prema planu. Od 8.25 u BiH na vreme nije otvoreno 250 biračkih mesta, ali to neće ugroziti izborni proceš, saopštila je iz Centralna izborna komisija.
11:58 - Nefić: Policija postupa po planu Akcije izbori 2014.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo postupa po planu Akcije izbori 2014. godine i da će kako je rečeno danas, u skladu s Izbornim zakonom obezbeđivati biračka mesta.
Angažovan je dovoljan broj policijskih službenika u uniformi i civilu i oni će u skladu s Izbornim zakonom obezbeđivati biračka mesta, rekao je portparol MUPKS-a Irfan Nefić, prenela je agencija Fena. On rekao da je jutros obišao nekoliko biračkih mesta, te da policijski službenici su na terenu, nema nikakvih problema i do sada nisu zabeleženi incidenti, nadam se da će tako i ostati, kazao je Nefić.
Dodao je da "već od polovine septembra policijski službenici MUPKS-a obezbeđuju mesto za brojanje u Zetri, a urađene su pripreme i planovi po policijskim upravama u vezi s predizbornim, izbornim i postizbornim aktivnostima na području KS-a".
Policija će, prema njegovim rečima, nakon glasanja pratiti izborni material do sabirnog centra. U stalnom zasedanju je i štab Akcije izbori 2014. godine kojim predsedava policijski komesar Vahid Chosić, a imamo naše predstavnike i u štabu na federalnom i na državnom nivou.
"Razmenjujemo informacije i svakako da ćemo postupati u skladu zakonom", rekao je Nefić.
09:53 - Bezbednosna situacija stabilna
Bezbednosna situacija u Republici Srpskoj je stabilna i očekuje se da tako bude i danas, kada se održavaju opšti izbori u BiH, izjavio je ministar unutrašnjih poslova Srpske Radislav Jovičić.
Jovičić je izjavio da je održan sastanak Štaba za praćenje izbora koji je formiran u MUP, a predvodi ga direktor policije Gojko Vasić.
On je napomenuo da MUP nema nikakva operativna saznanja da bi se mogli dogoditi incidenti bilo koje razmere, ali je istakao da se svi podaci do kojih dolazi policija analiziraju.
"Ubeđen sam da su građani Republike Srpske ''izrasli'' u jednu mudru zajednicu i da će iskoristiti svoje demokratsko pravo da izađu na birališta i da ne nasedaju na bilo čiju provokaciju ili pozive da pokrenu bilo kakve rušilačke aktivnosti", rekao je Jovičić.
Prema njegovim rečima, građani treba da pokažu celom svetu da je Republika Srpska demokratsko i uređeno društvo. Jovičić je podsetio da je tokom izborne kampanje bilo 55 sitnih incidenata, ali nijedan nije uznemirio javnost.
"MUP je uspeo da održi povoljno stanje javnog reda i mira i ubeđen sam da će tako biti tokom izbora i narednih dana", rekao je Jovičić.
Na svim biračkim mestima, dodao je, pojačan je angažman radnika policije da bi eventualno sprečili incidente, ako bi se pojavili i da bi bili na usluzi Centralnoj izbornoj komisiji.
08:05 - Otvorena biračka mesta u Federaciji BiH I RS
Jutros u 7:00 sati u BiH, Federaciji i Republici Srpskoj, otvoreno je 5.397 redovnih biračkih mesta, među kojima i pet u diplomatsko-konzularnim predstavništvima BiH u inostranstvu - u ambasadama u Beču i Berlinu, i konzulatima u Minhenu, Štutgartu i Frankfurtu.
Građani BiH, Federacije i Republike Srpske, biraju članove Predsedništva i poslanike u Parlamentarnoj skupštini BiH, predsednika i potpredsednike Republike Srpske, kao i poslanike u Narodnoj skupštini Srpske, Parlamentu Federacije BiH i skupštinama kantona u Federaciji.
Biračka mesta biće zatvorena u 19 časova. Krajnji rok za potvrđivanje rezultata izbora je 11. novembar.
Za sprovođenje ovogodišnjih izbora iz budžeta BiH namenjeno je 8,854 miliona konvertibilnih maraka.
Kada je reč o biračima iz Brčkog distrikta, kojih ukupno ima 45.317, oni se opredeljuju za jednu od entietskih opcija - Republiku Srpsku20.528 i 24.789 za FBiH. Za praćenje ovogodišnjih izbora akreditovan je rekordan broj posmatrača do sada. Na snazi je izborna tišina koja će trajati do zatvaranja biračkih mesta u 19:00 časova.
Pogledajte i: Počela predizborna tišina u BiH
Debata pet kandidata za novog predsednika Evropske komisije
Srbi treba da učestvuju na izborima na što jedinstvenijoj listi